Фірташ. Феміда. ФБР

Український олігарх Дмитро Фірташ, який вже кілька років проживає в Австрії, вже незабаром може почати давати покази слідчим у США. Що це означає для вітчизняної політики?

фото: AP Photo (2)
Ця гучна справа закрутилася ще у березні далекого 2014-го, коли одного з найбагатших людей України Дмитра Фірташа (за даними журналу “Фокус”, у 2013 році в списку найбагатших українців він посідав третє місце – 3,3 млрд USD.“Львівська Пошта”) затримали в Австрії за запитом Федерального бюро розслідувань (ФБР). Із того часу Вашингтон наполегливо вимагав від Відня видачі олігарха. Завдяки величезним статкам та команді професійних міжнародних юристів українцеві довго вдавалося відкараскуватись від настирливих американців.
Але ті, схоже, врешті-решт взяли гору. Минулого тижня Верховний суд Австрії підтримав рішення суду нижчої інстанції про екстрадицію Дмитра Фірташа до США. Останнє слово тепер лишається за міністром юстиції Австрії, який повинен ухвалити це рішення. Хоча де-юре підпису міністра ще немає, мало хто сумнівається, що Фірташ ще до кінця цього місяця опиниться на допитах у слідчих ФБР.
Оскільки ця людина впродовж багатьох років була одним із найвпливовіших “сірих кардиналів” України, його ймовірні зізнання можуть серйозно зворохобити нинішній український політикум. Дуже багато знає Фірташ і про темні газові оборудки оточення президента Російської Федерації Путіна. Як не дивно, покази українського олігарха можуть певною мірою зашкодити і президенту США Дональду Трампу.

Одного разу в Індії…

Слідчі ФБР вважають Дмитра Фірташа головним підозрюваним у справі про хабар розміром 18,5 млн USD, за допомогою яких було незаконно отримано дозвіл на видобуток титану у родовищах в Індії поза конкурсом. Для переведення хабара використовували американські фінансові установи, також учасники цієї міжнародної корупційної схеми начебто планували продавати титанові продукти американській компанії Boeing. Тому ці махінації зацікавили американську Феміду. Афера начебто мала б забезпечувати щорічний прибуток у 500 млн USD. Фірташ заперечував усі звинувачення і називав їх політично мотивованими. Компанія Boeing заявила, що розглядала можливість спільного бізнесу, але ніколи не укладала жодних угод із компаніями українського олігарха (Boeing не звинувачують у порушеннях у зв’язку з цією справою).
Однак за ґратами мільярдер пробув недовго, бо через місяць вийшов під рекордну для Австрії заставу – 125 млн EUR, яку за нього вніс російський бізнесмен Василь Анісімов (показово, що він тоді був головою Федерації дзюдо РФ – улюбленого спорту Путіна. – “Львівська Пошта”). Щоправда, виїзд за межі Австрії Фірташу був заборонений.
У листопаді 2016-го в справу несподівано втрутилася антикорупційна прокуратура Іспанії, яка оголосила українця в міжнародний розшук через відмивання коштів, також звернулася до Австрії з проханням про його видачу. В Мадриді заявили, що йдеться про “десятки мільйонів євро незаконного походження”. Іспанцям австрійці відмовили, однак і йти назустріч американцям не поспішали. Й ось, нарешті, так виглядає, що справа екстрадиції Фірташа до США фактично добігла кінця.

Україна: порція компромату на всіх олігархів

Американський юрист, партнер юридичної фірми Arnall Golden Gregory LLP Джин Берд сказав у коментарі Голосу Америки, що якщо суд у США визнає Фірташа винним, олігархові може загрожувати до 80 років в’язниці з конфіскацією майна. Втім, американська влада може змінити обвинувачення, якщо Фірташ погодиться на співпрацю зі слідством, додав юрист. Співпраця, очевидно, означає докладні покази. А розказати колишній “сірий кардинал” може дуже багато.
Керівник фонду “Українська політика” Кость Бондаренко теж вважає, що Фірташ може уникнути ув’язнення. “Найімовірніше, він піде на угоду зі слідством, для якого може стати цінним свідком. Я думаю, що Фірташу є що сказати, і якщо він почне говорити в США, то дуже багатьом в Україні його свідчення не сподобаються. Та й не тільки в Україні”, – говорить експерт.
Керівник “Українського інституту майбутнього” Ігор Тишкевич переконаний, що ймовірні зізнання Фірташа американським слідчим можуть серйозно вплинути на українську політичну систему загалом і навіть докорінно її змінити: “США отримають порцію компромату практично на всіх українських олігархів. Причому не просто компромату, а документів і свідчень. Як би там не було, але за останні 20 років всі олігархи так чи інакше співпрацювали один із одним за різними схемами”.
На думку Ігора Тишкевича, завдяки цій інформації американські політики і дипломати отримають реальний важіль тиску на українські політичні еліти. “Такий поворот подій може бути корисний не тільки для США, але й для українського суспільства. Використовуючи визнання Фірташа, українці зможуть серйозно поставити питання про поділ влади і великого бізнесу та спробувати обмежити вплив олігархів на політичні процеси”, – каже експерт.
До речі, американські посадовці вже давно попереджають про небезпеку для України, яку становлять деякі з її найбагатших підприємців. Курт Волкер, спеціальний представник США у справах України, заявляв на слуханні в Сенаті США в червні цього року, що для України життєво важливо “вирватися” з олігархічної системи. Він радив Києву домогтися ухвалення законодавства про поділ власності олігархів, щоб зменшити їхній вплив. Минулого року сенатор-республіканець Роджер Вікер написав листа тодішньому міністрові юстиції США Джеффові Сешнзу, в якому Дмитро Фірташ був названий “особливою загрозою для України”. “Якщо Фірташ таки постане перед судом у США, це може стати сигналом й іншим олігархам, що Вашингтон серйозно взявся за підприємців із політичними зв’язками – особливо за тих, хто втручається в зусилля США на підтримку України”, – повідомляє Радіо Свобода.
Також не варто забувати, що Фірташ разом з Валерієм Хорошковським і Сергієм Льовочкіним є співвласником Inter Media Group, до якої входить кілька телеканалів, включно з “Інтером”. “Тому в нього є можливість впливати на політичний порядок денний, зокрема просувати ідеї окремих політсил. У політиці Фірташа пов’язують із партією “Опозиційна платформа – За життя”, яка має всі шанси, щоб на дострокових парламентських виборах провести велику групу депутатів у Верховну Раду України”, – пише українське видання “Новое время”.
“Попри п’ятирічну відсутність в Україні, Фірташ все ще залишається досить впливовою постаттю в країні. Він володіє медіаресурсами, підприємствами, має певний вплив на політику. Очевидно, що після екстрадиції до США вплив Фірташа на політичні процеси в Україні зменшиться. Щось схоже ми вже спостерігали наприкінці 1990-х, коли експрем’єр України Павло Лазаренко, який марив президентством і всесильністю, опинився в американській в’язниці. Вплив Фірташа може зникнути разом із арештом його рахунків і активів”, – припускає Німецька хвиля.

Росія: Путін + кримінальний авторитет

Але олігарх може бути цікавий спецслужбам США ще й як знавець “сірих” російсько-українських газових схем, що існували до падіння режиму Януковича. Financial Times нагадує, що американські правоохоронці зацікавилися Фірташем ще на початку 2000-х років, коли уродженець скромного села Синьків на Тернопільщині став “впливовим партнером оточення російського президента Путіна у контролі над каламутною й політизованою сферою торгівлі газом у Східній Європі”.
За деякими даними, з друзями Путіна українця познайомив кримінальний авторитет Семен Могилевич (до речі, випускник економічного факультету тоді ще Львівського державного університету.“Львівська Пошта”), який майже 10 років перебував у списку найбільш розшукуваних ФБР міжнародних злочинців. Могилевича називають “босом босів” усіх міжнародних злочинних угруповань, організованих вихідцями з СРСР. Водночас припускають і його тісні зв’язки з оточенням Путіна, яке в обмін на відмивання величезних “сірих” надприбутків регулярно ігнорувало всі запити влади США про екстрадицію злочинного авторитета.
“Хто саме – Могилевич або особисто Путін – відкрив Фірташу шлях у великий газовий бізнес, зараз вже не дуже важливо. Головне те, що український олігарх володіє знаннями, які можуть бути цікаві американцям. Фірташ володіє інформацією про те, хто і як у Російській Федерації заробляв на газі. І, очевидно, не тільки на ньому”, – стверджує Німецька хвиля.

США: неприємності для Трампа

Як не дивно, є привід для хвилювання і в Дональда Трампа. Ольга Лаутман, журналістка-розслідувачка, яка спеціалізується на організованій злочинності в країнах колишнього СРСР, підкреслила в коментарі американському журналу Newsweek, що екстрадиція Фірташа в США може виявитися політично невигідною для президента США через зв’язки олігарха з колишнім керівником виборчої кампанії Трампа Полом Манафортом. “Екстрадиція Фірташа може нашкодити Трампу, тому що українець може надати нові відомості про Манафорта, а також пролити світло на те, як за російські гроші, отримані від організованої злочинності, купувалася нерухомість, зокрема у Трампа”, – сказала Лотман.
Крім того, Фірташ – бізнес-партнер Сергія Льовочкіна, який у 2017-ому відвідав інавгурацію Трампа за сприяння одного з партнерів Манафорта, який переказав 50 тис. USD у інавгураційний комітет через підставну особу, щоб забезпечити Льовочкіна квитком на інавгурацію. Проте законодавство США забороняє іноземним громадянам купувати квитки на інавгурацію президента.
Бачимо, що ймовірні зізнання Фірташа можуть нашкодити дуже багатьом. Але, по-перше, треба таки дочекатися, доки міністр юстиції Австрії візьме до рук авторучку і поставить необхідний підпис. По-друге, очевидно, що далеко не всі покази українського олігарха стануть доступними широкому загалу. Якщо Фірташ дійсно піде на співпрацю з американською Фемідою, багато одкровень язикатого олігарха отримають у США гриф “таємно”.

У Швейцарії знайшлася частина коштів, ймовірно, незаконно виведених із України колишнім керівництвом НАК “Нафтогаз України”. Федеральна прокуратура у Берні заблокувала на рахунках у швейцарських банках 60 млн франків. Як повідомляє Німецька хвиля, йдеться про кошти офшорної компанії з Британських Віргінських Островів, яку Генеральна прокуратура України (ГПУ) вважає підконтрольною екснардепу від “Опоблоку” Євгену Бакуліну. Колишнього голову НАК (2010 – 2014 роки) навесні 2018-го ГПУ оголосила в розшук у резонансній справі про “вишки Бойка”. Йдеться про бурові установки, куплені у 2011 році через підставних осіб і офшорні компанії для “Чорноморнафтогазу” – дочірньої компанії НАК, яку тоді очолював Бакулін. Скандальну справу назвали на честь тогочасного міністра енергетики, а нині одного з лідерів “Опоблоку” Юрія Бойка. Після втечі Януковича слідчі ГПУ встановили, що за установки з держбюджету було переплачено 400 млн USD. Частина опинилася на офшорних рахунках Бакуліна, ще принаймні 95 млн USD – на рахунках офшорної компанії з Белізу, бенефіціаром якої слідчі вважають Януковича.
Водночас сам Юрій Бойко, як наголошує Німецька хвиля, схоже, не цікавить українських правоохоронців. Як повідомив ще торік генпрокурор Юрій Луценко, Бойко де-юре не є підозрюваним, хоча він і Бакулін – давні соратники.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6937 / 4.19MB / SQL:{query_count}