Київ зайняв однозначну позицію: Лукашенко - нелегітимний

Виконувача обов’язків президента Білорусі офіційно привітав лише глава Туркменістану

Володимир Зеленський не поїде в жовтні до Білорусі для участі в третьому Форумі регіонів двох країн, який планувався в місті Гродно 8-9 жовтня. «Справді, візит президента України до Білорусі, який планувався в жовтні, було скасовано. Питання з проведенням Форуму регіонів залежать від дуже багатьох чинників», - сказала у четвер, 24 вересня, прессекретарка президента Юлія Мендель.
Напередодні в Палаці незалежності в Мінську відбулася таємна інавгурація Олександра Лукашенка, на якій були присутні кілька сотень чиновників найвищого рангу, натомість жодного дипломата, як це передбачено протоколом. Церемонія заздалегідь не анонсувалася і стала несподіванкою для білоруських та іноземних політиків і журналістів.
Після цього 27 країн Європейського Союзу, Велика Британія, США, Канада, а також Україна заявили про невизнання Лукашенка законним президентом Білорусі. «Україна ніколи жодним чином не втручалася у внутрішні справи Білорусі й завжди буде підтримувати білоруський народ. Враховуючи хід виборчої кампанії в Білорусі та подальші події, «інавгурація» Лукашенка не означає його визнання легітимним главою білоруської держави», - написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в Twitter.
Відреагував і президент Володимир Зеленський. «Ми можемо дуже довго говорити про братній та дружній народ – білорусів, у нас дійсно історична дружба між нашими країнами, між нашими сім’ями. Але те, що ми сьогодні бачимо, якщо білоруська влада не зупинить такі дії, особливо правоохоронців, спрямовані проти свого народу – вони отримають дуже потужну відповідь від народу. Якщо влада не знайде можливість діалогу зі своїми рідними людьми, цієї влади не буде. І тут Україна завжди буде підтримувати наших партнерів, тут ми однодумці з усіма країнами Євросоюзу», - заявив Зеленський 24 вересня на спільній з президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою пресконференції в Братиславі.
У Мінську, як завжди, відреагували нервово. Міністерство закордонних справ Білорусі заявило, що «деякі вигадані окремими акторами процедури зовнішньої легітимації зі всіх точок зору нікчемні, а народ самостійно обрав Олександра Лукашенка, тому республіка не потребує визнання Заходом і сусідами його статусу». Також МЗС Білорусі згадало у цьому контексті й Україну. «Особливий подив викликає поведінка наших українських сусідів, які вже навіть не намагаються приховати несамостійність в ухваленні своїх зовнішньополітичних рішень і не припиняють потік заяв зі своїми «просунутими» оцінками нашої внутрішньополітичної ситуації», – йдеться в офіційній заяві білоруської сторони. У Мінську позицію Києва назвали «модним трендом», при цьому наголосили, що продовжать підтримувати «братній український народ».
Цікаво, що Лукашенка з так званою «інавгурацією» привітав тільки лідер однієї країни - президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, який і сам тримається за владу вже 14-й рік. Навіть Путін утримався від офіційних привітань.
Водночас постійний доповідач Європарламенту щодо Білорусі Пятрас Ауштрявічюс вважає «вступ на посаду» Лукашенка частиною домовленостей, яких було досягнуто під час зустрічі двох диктаторів у Сочі 14 вересня. «Те, про що вони домовилися в Сочі, досі тримають у таємниці. Тільки завдяки підтримці Путіна Лукашенко зважився на «інавгурацію», хоча народ його не прийняв і не вважає легітимним», – підкреслив Ауштрявічюс.
На його думку, в Путіна та Лукашенка є й інші домовленості, про які світ поки що не знає. «Але те, що ці двоє людей вирішили і зараз реалізовують, не принесе нічого доброго ні Білорусі, ні Європі. Це наразить на небезпеку існування Білорусі, стабільність у Європі і регіональну безпеку», – упевнений Ауштрявічюс. Він вважає, що настав час перейти від заяв до дій і запровадити санкції проти влади Білорусі. Список санкцій, за його словами, має очолити «уявний президент Білорусі, який «вступив» на посаду».
Нагадаємо, що до «інавгурації» з так званою «перемогою» Лукашенка вітали лідери РФ, Туреччини, Венесуели, Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Таджикистану та Узбекистану, а також невизнаних Абхазії та Південної Осетії. Як завжди, найхитрішими виявилися китайці. «Китай поважає вибір, зроблений народом Білорусі, президентські вибори - внутрішня справа цієї країни», - заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
29.4659 / 4.09MB / SQL:{query_count}