Марсі Шор про буття поміж війнами

12 квітня у Великій сесійній залі Львівської міськради американська дослідниця історії Східної Європи прочитає публічну лекцію

У цей день о 18.00 у Львівській міськраді американська дослідниця історії Східної Європи, професорка інтелектуальної історії Європи Єльського університету Марсі Шор прочитає публічну лекцію “Die Ungleichzeitigkeit des Gleichzeitigen: не так давно, коли закінчився вік невинності і все було можливо”.
Для габсбурзького письменника Штефана Цвайга Перша світова війна назавжди поклала край “епосі невинності”: після неї більше не можна було мандрувати без паспорта. І це ще не все: відтоді без паспорта тебе навіть за людину не вважали! Суспільний розлам був жорстоким і незворотним. Тоді ніхто не знав, що незабаром прийде ще жорстокіша війна…
Те, що ми сьогодні ретроспективно називаємо “міжвоєнними роками”, з’явилося через два збіги обставин: якби 28 червня 1914 року куля дев’ятнадцятирічного Гаврила Принципа не влучила у Франца-Фердинанда, якби у квітні 1917-го щось пустило під відкіс опломбований німецький вагон і Ленін не приїхав до Петрограда, то все ХХ століття склалося б зовсім по-іншому. Ці два моменти об’єктивного шансу, як люблять казати сюрреалісти, розпалили запаморочливе полум’я: світ охопила пожежа. Чотири давні імперії – Османська, Німецька, Габсбурзька і Царська Росія – впали. Усі старі правила більше не діяли. А які нові правила (чи якими вони будуть), ніхто ще не знав.
Мова лекції – англійська із синхронним перекладом українською. Ця подія є частиною публічної програми міжнародного семінару “Людвік Флєк і його мисленнєві колективи”. Під час лекції  відбудеться презентація українського перекладу праці Людвіка Флєка “Як постає та розвивається науковий факт” від видавництва “Книги 21” за участі перекладачки Стефанії Пташник.

Марсі Шор є професоркою інтелектуальної історії в Єльському університеті. Здобула магістерський ступінь у Торонтському університеті в 1996 році, а ступінь доктора філософії – у Стенфордському університеті в 2001 році.
 З 2004-го періодично є гостьовою лекторкою в Інституті наук про людину у Відні. Переклала твір Міхала Ґловінського “Чорні сезони” та є авторкою книг “Ікра і попіл. Життя і смерть варшавського покоління у марксизмі, 1918 – 1968”, “Смак попелу. Життя після смерті тоталітаризму у Східній Європі” і “Українська ніч. Історія революції зблизька”. В 2018 році отримала грант Ґуґґенгайма на свій поточний проект “Феноменологічні зустрічі. Сцени з Центральної Європи”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6728 / 4.09MB / SQL:{query_count}