Музику забутих композиторів почує Україна

Цієї неділі зі Львова розпочнеться Ukrainian Live Tour “Повернення української класики”. Чого чекати від цього масштабного проєкту, розповідає “Львівська Пошта”

Уже 15 вересня у Львові стартує Ukrainian Live Tour “Повернення української класики” – масштабний проєкт за підтримки Українського культурного фонду. Музика галицьких композиторів, яка була невиправдано забута і заборонена, наживо зазвучить у 13 містах України.
Перший концерт відбудеться у Львівському органному залі. Далі проєкт охопить Тернопіль, Хмельницький, Вінницю, Рівне, Житомир, Київ, Чернігів, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький і Одесу. 
В різних містах і на різних сценах гратиме тріо музикантів: піаніст Дмитро Микитин, скрипаль Микола Гав’юк та віолончелістка Богдана Неділько. Вони виконають камерні твори Станіслава Людкевича, Василя Барвінського, Романа Сімовича, Сидора Воробкевича, Бориса Кудрика, Олекси Нижанківського, Лешека Мазепи, Зиновія Лиська та інших.
Серед музично-мистецьких діячів Галичини міжвоєнного часу постать Бориса Кудрика беззаперечно заслуговує на пам’ять і повагу нащадків. 
Один із чотирьох дітей священника з Рогатина, невисокий і завжди дуже зосереджений Борис Кудрик був наділений унікальними здібностями, блискучими музичними даними, феноменальною фотографічною пам’яттю, глибоким інтелектом, самопосвятною працьовитістю, відданістю високим мистецьким ідеалам і національній справі. А своєю творчістю прагнув доповнити ті ділянки української музики, які не сягнули належного розвитку.
Бориса Кудрика навчали блискучі професіонали його доби. У Віденському університеті одним із його наставників був Евзебій Мандичевський, виходець із Чернівців, знавець старовинної та церковної музики, який став одним із провідних педагогів австрійської столиці та близьким другом Йоганнеса Брамса. Вже будучи професором Вищого музичного інституту у Львові, Борис Кудрик навчався як піаніст у приватній Музичній консерваторії ім. К. Шимановського і як музикознавець – у Львівському університеті. Тут він захистив докторську дисертацію про українських композиторів перемиської школи (зокрема про автора національного гімну Михайла Вербицького).
Борис Кудрик був неймовірно плідним і достатньо виконуваним композитором свого часу: писав численні хорові та вокальні твори на тексти національних поетів минулого і сучасності. Він був прекрасним концертмейстером, тож часто акомпанував хорам “Львівський Боян” та “Бандурист”, професійним оперним співакам, скрипалям, віолончелістам, виступав у прямих трансляціях з концертами на радіо. На запрошення Митрополита Андрея очолив Інститут церковної музики, викладав у семінарії та богословській академії, спеціально для них написав підручник – історія церковної музики.
В роки німецької окупації Львова допомагав в організації хорових конкурсів, вів концерти, дописував у музичній пресі, створював музику для вистав української трупи Львівської опери, виступав з театром ревю “Веселий Львів” у таборах для інтернованих, щоби підтримати полонених українських патріотів.
Ув’язнений та висланий в мордовські табори радянською владою, він навіть там не припинив творчої праці: у вільні хвилини після роботи на лісорозробках писав вальси, пісні. Там ним була написана фортепіанна соната “Велике Різдво бандур”, а також симфонія, вперше після трагічної загибелі автора виконана у 2019 році на День Незалежності в Чернівецькій філармонії. Тож шлях до повернення чудового українського музиканта в національну культуру лише починається. На концертах у рамках Ukrainian Live Tour звучатиме Гумореска для фортепіано Бориса Кудрика у виконанні Дмитра Микитина.
Роксоляна Гавалюк,
музикознавець

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.4543 / 4.1MB / SQL:{query_count}