Сміливість окремої людини і боягузтво влади та політиків

Від завтра, 28 листопада, в прокаті стартує фільм Аґнєшки Голланд “Ціна правди” про репортера Ґарета Джонса, який першим розповів світові про Голодомор в Україні

На допрем’єрному показі у Львові представили фільм лауреатки “Золотого глобуса” та номінантки на премію “Оскар” Аґнєшки Голланд “Ціна правди”. В широкий український прокат історичний трилер вийде вже завтра, 28 листопада.
Дія кінострічки розгортається в 1933 році. Англійський репортер Ґарет Джонс шукає свою наступну велику історію. Останні новини приводять його до Москви, де він знайомиться із журналісткою Адою Брукс. Ада відкриває йому очі на “радянську утопію”, яка не має нічого спільного з реальністю. І Ґарет, попри смертельні погрози, розпочинає своє розслідування. Переховуючись від спецслужб СРСР, крок за кроком він розкриває правду про трагедію українського народу: Голодомор, жорстку цензуру, змову та масові репресії. Саме його викриття згодом стануть підґрунтям для роману “Колгосп тварин” Джорджа Оруела.
Сама режисерка не змогла бути присутньою на допрем’єрному показі, проте надіслала відеозвернення, яке глядачам показали перед фільмом. “Любі друзі у Львові! Мені дуже шкода, що я не можу бути з вами сьогодні на прем’єрі мого фільму “Ціна правди”. Я хотіла б поділитися цим фільмом з українською аудиторією. Він був створений насамперед для вас, – каже Аґнєшка Голланд. – Це історія про страждання мільйонів безвинних та безмовних жертв, про сміливість окремої людини і боягузтво влади та політиків. Вважаю, що це дуже актуальна історія, її конче треба розповісти. Сподіваюся, вона буде настільки ж важливою для вас, як і для всіх нас – тих, що працювали над кінострічкою”.

Ще одним відеосюрпризом для гостей вечора став кліп до офіційного саундтреку фільму, створеного співачкою Джамалою. “Мене вразила історія, яка стала основою фільму. Події кінострічки розгортаються під час одного з найбільш трагічних періодів, який замовчували десятиліттями. В центрі оповідання – звичайний журналіст, який проявляє справжній героїзм, щоб донести інформацію про Голодомор до світової громадськості. Як ми знаємо, люди, які не бояться і борються за правду, платять за це високу ціну. Мені близька ця ідея, вона багато в чому перегукується з моєю творчістю”, – коментує співачка.
А презентували кінострічку львів’янам цього вечора продюсер Єгор Олесов, знаний завдяки кінопроєктам “Незламна” (2015 р.), “Сторожова застава” (2017 р.), “Викрадена принцеса: Руслан і Людмила” (2018 р.), “Захар Беркут” (2019 р.), “Пульс” (2020 р.), “Мавка. Лісова пісня” (2021 р.), і маркетинг-директорка film.ua group Поліна Толмачова.

Окрім презентації фільму, під час події розповіли про книгу “Ґарет Джонс. Ціна правди” від видавництва “Жнець”. До неї ввійшли вибрані статті та хроніка життя і пам’яті Ґарета Джонса. В основі книги – бакалаврський книжковий проєкт студенток Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Валентини Пасічної та Олени Тищук “Журналіст Ґарет Джонс”. Книга вийшла двома мовами – українською та англійською – за ініціативи видавництва і доценток кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Марини Женченко та Ярослави Приходи. Саме пані Ярослава й розповіла про це видання у Львові: “Книжку треба читати, як і музику слухати, тому казати багато не буду. В цій книзі є багато відповідей на наші сучасні запитання. Думаю, всі журналісти, дипломати, політологи мають цю книжку тримати на столі як посібник. Це ключ до розуміння фаху, себе і своєї постави як українців”.
Важливо те, що незрячі та нечуючі люди матимуть змогу відвідати показ цього фільму у всіх кінотеатрах країни! За ініціативи виробників “Ціни правди” та агенції “Доступне кіно” до кінострічки виготовили тифлокоментар для незрячих та адаптовані субтитри для нечуючих людей. Отже, в період прокату кінострічки в кінотеатрах України незрячі та нечуючі глядачі зможуть переглянути фільм, відвідавши будь-який показ та завантаживши перед тим спеціальний додаток на свій смартфон. Проєкт реалізують за підтримки Українського культурного фонду.
“Можливість переглянути фільм “Ціна правди” для всіх українців, у тому числі для тих, у кого є порушення зору чи слуху, – надзвичайно велика суспільна цінність, – пояснює співзасновниця агенції “Доступне кіно” Вікторія Лучка. – Адже тема тоталітаризму і відкриття світові правди про Голодомор в Україні важлива кожному, і було б несправедливо забрати можливість подивитися цю стрічку в незрячих та нечуючих людей.  Доступність кінокультури для кожного – це наша велика мета, і ми працюємо над тим, аби фільмів із тифлокоментарями та адаптованими субтитрами ставало щораз більше в українських кінотеатрах”.
Продюсер фільму “Ціна правди” Єгор Олесов також вважає, що інклюзія в кінокультурі надзвичайно важлива. Треба зробити все для того, щоб кожна людина, незважаючи на інвалідність, могла прийти на кіносеанс у зручний час і переглянути фільм разом з усіма. “Під час прокату “Ціни правди” незрячі та нечуючі люди матимуть можливість подивитися фільм у всіх кінотеатрах країни за допомоги спеціального додатка. Це велика подія для доступності кіно в Україні, – каже він. – Наступним релізом, який ми вважаємо важливим зробити доступним для всіх, є фільм “Пульс”, реліз якого відбудеться на початку 2020 року. Фільм розповідає історію молодої української легкоатлетки Оксани, яка внаслідок жахливої автомобільної аварії зазнає багатьох важких травм і майже втрачає зір. Але після тривалої реабілітації та повернення до неймовірних тренувань здобуває “золото” на Паралімпіаді в Пекіні. Впевнені, що це лише початок спільної плідної співпраці, попереду ще більше таких проєктів”.


Єгор Олесов, продюсер фільму “Ціна правди”:
– Ми не просто так обрали Львів для всеукраїнської прем’єри нашого фільму. Ми звернули увагу на те, що саме у Львові українські фільми завжди збирають повні зали. Якби вся Україна так підтримувала українське кіно, касові збори зросли б утричі! Дякуємо за чудовий приклад, сподіваємось, що всі міста також будуть демонструвати таку ж велику зацікавленість нашим кіно! Щодо тривалості кінопрокату: взагалі фільм активно йде у прокаті орієнтовно три-чотири тижні. Все залежить від кількості глядачів, які приходять на нього, тому зараз планувати, скільки часу конкретно демонструватимуть “Ціну правди”, дуже важко. Стосовно телепоказу: так, він буде, глядачі зможуть побачити цей фільм на телеканалі “Україна”, вже продані права. Також фільм згодом можна буде переглянути на інтернет-платформах. Ми дуже хотіли б показати його в Росії. Так, це дуже складно, ми це розуміємо, як і те, що цю тему – Голодомору – Росія взагалі фактично не визнає. Але якщо нам вдасться показати цей фільм там, його перегляд, на мою думку, може змінити свідомість деяких росіян. “Ціну правди” вже показували у Великій Британії та Польщі, тепер її побачать у майже всіх країнах Європи, скандинавських. З початку наступного року долучаться США, країни Латинської Америки, і ми потроху й далі розширюватимемо територію його показу.
Поліна Толмачова, маркетинг-директорка film.ua group:
– Нам як українським фільммейкерам було непросто стати частиною такого великого міжнародного проєкту. Для нас це був виклик, який ми подолали. Тож дуже тішимося з цього. Сама лиш Аґнєшка Голланд чого варта! Це їй вдалося зібрати таких надзвичайних, дуже відомих акторів, як Джеймс Нортон, Ванесса Кірбі, Пітер Сарсгаард. До речі, Джеймс Нортон уже знімався в Україні, Ванесса Кірбі теж приїжджала до нас... Та чого дивуватися – Аґнєшка Голланд взагалі відома завдяки здібності розкривати таланти. Мало хто знає, що саме вона ще в 90-их роках минулого століття зняла зовсім молодого і малознаного Леонардо Ді Капріо в дуже цікавому фільмі. Щодо просування фільму: та кількість глядачів, яка прийшла до нас сьогодні, тішить. Сподіваюся, наші зусилля виправдали себе. Наразі нічого не можу сказати про тривалість прокату – все залежить від глядачів. Маємо надію, що на цей фільм прийдуть люди, яким не байдужа Україна, наша історія, складні питання, які порушують у “Ціні правди”, – брехні та правди, ціни, яку ми готові заплатити, щоб залишатися собою. Тема Голодомору дуже болюча для нас, бо кожен має свою історичну пам’ять про цю трагедію. Вдячні нашим численним партнерам – культурним та освітнім проєктам – за підтримку та співпрацю! За нашої підтримки світ побачила книжка з текстами Ґарета Джонса. Зараз працюємо над тим, щоб його іменем назвали вулицю в Києві. Це станеться невдовзі. Дуже символічно, що вулиця Ґарета Джонса буде поруч з Інститутом журналістики! Щоб розрекламувати цей проєкт, ми зробили чимало. Це була як пряма, так і непряма реклама. Сподіваюся, що “Ціну правди” дивитимуться так само активно, як і нашого “Захара Беркута”, адже саме у Львові цей фільм став дуже популярним.
Станіслав Тарасенко, арт-менеджер мережі “Кінопалац”:
– У нашому “Кінопалаці” три зали на 226, 88 і 34 місця. На сьогоднішню подію ми віддали 140 квитків для запрошених гостей, команди фільму і преси, решту розпродали. А вже з 28 листопада всі охочі зможуть подивитися цю прем’єру в нас. Зверніть увагу на те, що в понеділок, 2 грудня, о 19.00 буде ще одна спецподія – показ “Ціни правди” плюс лекція кандидата історичних наук, завідувача сектору Наукової бібліотеки ЛНУ Ігоря Петрія про життєвий шлях і репортерську діяльність Ґарета Джонса – сміливця, який першим розказав світові правду про Голодомор. Квитки на цей захід вже доступні за посиланням: kinopalace.lviv.ua/films/tsina-pravdi-lektsia, і я впевнений, що ми також зберемо повний зал. Насправді ми часто робимо такі спецподії. До виходу фільму “Захар Беркут” їх було аж три, зокрема з лекцією Богдана Тихолоза. До виходу “Забороненого” – також три. До слова, на “Захара Беркута” ми в “Кінопалаці” продали більше квитків, аніж на “Месників”. У нашому кінотеатрі дуже цікавляться українським кіно, глядачам воно “йде”. Щоправда, тут також усе залежить від фільму, від теми, бо багато фільмів є регіональними. І якщо комедія про Одесу, наприклад “100 баксів”, то зрозуміло, що її краще там дивитимуться, а якщо в прокаті є “Крути” або той же “Захар Беркут”, його більше дивитимуться у Львові. Дуже добре, що в нашому прокаті йшов документальний фільм “Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго”. На його показ до Львова приїжджала режисерка Надія Парфан. Ми його демонстрували орієнтовно три тижні. Розкажу ще трохи про інші українські спецподії, які відбуватимуться у “Кінопалаці” найближчим часом. Можливо, ви не знали, що 6 грудня до нас приїде режисер Семен Мозковий, який представить дуже цікаву документальну драму “Історія зимового саду” – найкращий український документальний фільм на Міжнародному кінофестивалі Docudays UA. 17 грудня, за місяць до старту офіційного прокату, теж, напевно, в трьох залах, покажемо фільм Антоніо Лукича “Мої думки тихі”, який здобув головний приз на Meeting Point Vilnius. На цю подію приїде режисер, акторка Ірма Вітовська та знімальна група. Зараз ведемо перемовини про те, щоб “Кінопалац” приймав прем’єру “Відданої” Христини Сиволап, зняту за мотивами роману “Фелікс Австрія” Софії Андрухович.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7374 / 4.2MB / SQL:{query_count}