Відчуйте себе господарем: створіть ОСББ!

Понад 28% будинків Львова вже списали із балансу ЛКП. У містян залишилося обмаль часу, щоб визначитись із формою управління

А ви вже визначились, хто керуватиме вашим будинком? Створити ОСББ, взяти будинок на самоуправління або ж укласти договір з управляючою компанією – ще до 1 березня 2019-го львів’яни мали обрати одну з цих форм управління будинком. Саме до цього часу місто мало на меті списати усі будинки Львова з балансу ЛКП. Та оскільки уся ця процедура вимагає скрупульозного аналізу і ретельної перевірки кожного будинку, приміщення, процес дещо затягнувся.
Загалом процес списання будинків триватиме ще щонайменше два-три місяці. Тож поки львів’яни ще мають можливість самостійно визначитись із формою управління своїм будинком.

Залізничний і Шевченківський район лідирують

Станом на сьогодні з балансу ЛКП списано 2118 будинків міста із 7174, що становить 28%. Зазначимо, що 10 січня 2019-го кількість списаних будинків становила 559.
“У кожній районній адміністрації створено комісії із п’яти осіб, до яких можуть долучатися й співвласники будинків. Після цього складають детальний акт обстеження житлових і нежитлових приміщень із урахуванням кількості неприватизованих квартир, загальної площі будинку тощо. Далі цей акт затверджує голова райадміністрації і скеровує усі документи до Львівської міськради. Наголошу, що доки мешканці будинку не визначаться із формою управління, доти їхній будинок перебуватиме на обслуговуванні у ЛКП”, – розповіла директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірина Маруняк.
З її слів, лідерами щодо списання будинків з балансу ЛКП є Залізничний район, у якому списали 44,9% будинків із загальної кількості будинків у районі, а також Шевченківський (44,8%), Сихівський (35,3%) та Франківський (33,5%) райони.
“Необхідно враховувати складність роботи щодо списання у кожному районі. Наприклад, у Галицькому і Личаківському районах багато будинків є пам’ятками архітектури. Також, як правило, у цих будинках на перших поверхах є кафе, ресторани, готелі. Тобто у цих районах процес списання будинків з балансу ЛКП потребує більшої уваги і зусиль. Саме тому у Галицькому і Личаківському районах наразі списано найменшу кількість будинків – 13,5% і 14,6% від загальної кількості будинків у районі”, – каже Ірина Маруняк.

Три варіанти управління

 
фото: ОСББ “Львівський дворик”
Мешканці будинків можуть обирати одну з кількох форм управління будинками: самоуправління, ОСББ, угода з ЛКП або приватними компаніями, каже Ірина Маруняк.
“З балансу ЛКП списано уже 2118 будинків, однак з формою правління визначились лише 405 будинків. Зокрема, 145 будинків обрали формою управління самоуправління. Тобто мешканці будинку самостійно керують ним, укладають угоди щодо вивезення ТПВ, обслуговування ліфтів, прибирання тощо.  Зазвичай таку форму управління обирають малоквартирні будинки. Також 101 будинок уже обрав форму управління ОСББ, 125 будинків уклали угоди з комунальними управляючими компаніями і ще 34 будинки уклали угоди із приватними управляючими компаніями”, – зазначила Ірина Маруняк.
Що ж стосується управляючих компаній, то нині їх у Львові 52: 40 – комунальні, а 12 – приватні. Їхній повний перелік можна переглянути за посиланням.
“Ухвала справді передбачала, що усі будинки міста спишуть з балансу ЛКП до першого березня. Однак процес є складним, і для міста справді важливо зробити все швидко, а головне якісно. Тож, щоб не допустити помилок і зробити все правильно, мусимо продовжити процес списання будинків ще на два-три місяці. Згодом у будинках, мешканці яких не визначаться із формою управління, проводитимуть конкурс на визначення управителя. Наразі юридичний департамент уже розробив положення про цей конкурс, яке буде розглянуто на черговому засіданні виконавчого комітету”, – наголосила Ірина Маруняк.

Переваги і недоліки ОСББ

Така форма управління як ОСББ насправді має три величезні переваги, розповів “Львівській Пошті” голова ОСББ “Барвінок 47” Максим Філіпішин.
“До переваг відноситься те, що мешканці будинку сплачують внески на управління будинку на власний рахунок. Мешканці самостійно встановлюють суму внеску, а також самостійно керують цими коштами. Також важливо, що мешканці будинку можуть керувати будинком самостійно, шляхом обрання голови або ж обрати для цього управляючу компанію. Наголошу, що ці управляючі компанії – це не старий ЖЕК, який поряд з вашим будинком. На сайті Львівської міськради є список з 52 управляючих компаній, і мешканці будинку можуть обрати будь-яку з них. Також перевагою є те, що мешканці стають більш відповідальними за спільну власність – ліфти, коридори, дах тощо”, – каже Максим Філіпішин.
З його слів, окрім переваг, форма управління ОСББ передбачає також й недоліки. Зокрема, мешканці несвоєчасно сплачують кошти.
“Щомісяця потрібно оплачувати вивіз сміття, ремонт ліфта, труб тощо. Також виникають різні поломки, проблеми, які теж потребують коштів. На жаль, не всі мешканці своєчасно сплачують внески на усунення цих проблем. Водночас трапляються й несумлінні голови ОСББ, які займають ці посади з помислом збагатитись, думаючи, що будинок щомісяця збиратиме ледь не мільйон гривень. Насправді, якщо будинок на 100 квартир за місяць збере 30 тисяч гривень – це вже дуже хороший показник. Тому якщо людина збирається стати головою ОСББ і думає, що отримуватиме заробітну платню близько 10 тисяч гривень, то вона помиляється. І також недоліком є те, що далеко не всі мешканці розуміють, що від них залежить стан їхнього будинку. Тобто потрібно самостійно вкручувати лампочку, перестати нищити під’їзд, ліфт тощо”, – Максим Філіпішин.
З його слів, мешканці зазвичай думають, що якщо нині вони створять ОСББ, то завтра все стане чудово. Насправді такого не буває, потрібно докласти чималих зусиль, щоб побачити результат.
У будинку, який перейшов на баланс ОСББ, відчуваються зміни уже буквально за півроку, розповів голова ОСББ “Гетьманський двір 1223” Володимир Дробенко.
“Більшість людей усвідомлюють, що за них ніхто нічого не зробить, а тому відношення мешканців до власного будинку змінюється. Зокрема, вони самостійно займаються садівництвом, благоустроєм дитячого майданчику тощо. Також серед переваг є те, що будинок економить близько 20% усіх коштів (ОСББ – це неприбуткова організація, яка не сплачує ПДВ. – “Львівська Пошта”). Ще важливо, що гроші мешканців йдуть на рахунок керуючих будинком. Отож мешканці самостійно вирішують, на що першочергово скерувати кошти”, – наголосив Володимир Дробенко.
З його слів, за два роки роботи ОСББ “Гетьманський двір 1223” у будинках замінили усі засувки, поставили крани на всіх стояках водопостачання та опалення тощо. Загалом за два роки зробили більший об’єм робіт, аніж колишній ЖЕК за 37 років.


Як створити ОСББ?

Перший етап – бажання і знання

Охочим створити ОСББ потрібно знати вимоги Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” щодо створення об’єднання також варто розуміти, які правила діють всередині ОСББ, які функції виконує правління, які – контрольно-ревізійна комісія; який порядок прийняття рішень, як впливати на правління та голову правління ОСББ;
Мешканці повинні бути готові відповісти на будь-які питання сусідів, головне, – чітко розуміти мету створення ОСББ, знати яку користь це принесе всім співвласникам будинку. Важливо запевнити сусідів: попри всі проблеми, ОСББ – це найкращий спосіб захистити своє майно і підвищити рівень комфорту в будинку.

Другий етап – підготовчий: створення ініціативної групи

Відповідно до вимог закону “Про ОСББ” необхідно сповістити усіх співвласників будинку про проведення установчих зборів щодо створення ОСББ не пізніше ніж за 14 днів до дати зборів. Для цього потрібно створити ініціативну групу не менше як з трьох власників квартир чи нежитлових приміщень вашого будинку, повідомити усіх сусідів про проведення установчих зборів зі створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Пізніше треба завести реєстр співвласників, у якому залишать підписи поінформовані про захід співвласники будинку. Також потрібно отримати інформацію про усіх співвласників будинку, загальну площу квартири нежитлових приміщень співвласників будинку.

Третій етап – проведення установчих зборів

Установчі збори – офіційний захід, на якому співвласники голосують “за” чи “проти” створення ОСББ. Для ведення зборів необхідно обрати голову  та секретаря зборів. І також підготувати необхідний пакет документів: протокол Установчих зборів зі створення ОСББ (у двох примірниках), листки письмового опитування співвласників (у двох примірниках), Статут ОСББ.

Четвертий етап – державна реєстрація ОСББ

Державна реєстрація ОСББ здійснюється згідно Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” Державна реєстрація ОСББ проводиться в центрах надання адміністративних послуг. Автоматично про зареєстровану юридичну особу інформація потрапляє у головне управління статистики Львівщини та Державну фіскальну службу у Львівській області.  Наступними кроками є виготовлення печатки (кутового штампу), внесення ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій Державною фіскальною службою (вул. Стрийська, 35, м. Львів), відкриття рахунку в банку.

П’ятий етап – повідомлення Львівської міськради про створення ОСББ

Надати копію Статуту ОСББ у відділ супроводу ОСББ міськради. Представити Виписку з Єдиного державного реєстру про реєстрацію ОСББ. Надати інформацію про будинок щодо технічних характеристик та юридичного статусу прибудинкової території згідно форми.
Інформація необхідна міськраді для подальшого залучення ОСББ в міжнародних проектах, участі у державних та місцевих програмах, ознайомлення із нормативними та законодавчими актами, інформує прес-служба Львівської міськради.
Також зареєстровані ОСББ можуть отримати консультацію з питань ведення господарської діяльності: примірний кошторис ОСББ, ознайомитися із затвердженими для населення тарифами та цінами на послуги підрядних організацій, пов’язаних з обслуговуванням житлового фонду Львова (обслуговування ліфтів, вивезення побутових відходів, послуги аварійних служб, послуги з чистки димовентиляційних каналів, повірка лічильників і т. п.).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.9218 / 4.46MB / SQL:{query_count}