Взяли і зробили: Палац Хоткевича

“Львівська Пошта” продовжує цикл публікацій про заклади культури, які торік отримали нове життя завдяки новим керівникам. Цього разу про здобутки 2018-го і проекти 2019-го розповіла команда Міського палацу культури імені Гната Хоткевича

фото: Олег Огородник
На початку 2019 року “Львівська Пошта” розпочала цикл публікацій під назвою “Взяли і зробили”. Він – про нових керівників культурних установ Львова, які не нарікають, що “все погано”, а просто взяли і зробили! Ці люди ледь не щодня дивують нас сучасними й несподіваними акціями та проектами.
Про здобутки минулого і проекти майбутнього уже розповіли команди Меморіального музею “Територія терору”, зокрема його директор Ольга Гончар (“Львівська Пошта”, №6 (2121) від 23.01.2019 р.) і Будинку органної та камерної музики, зокрема директор Іван Остапович і заступник директора Тарас Демко (“Львівська Пошта”, №10 (2125) від 06.02.2019 р.) Ці статті уміщені на нашому сайті.
Сьогодні пропонуємо нашим читачам третій матеріал цього циклу про нову очільницю Міського палацу культури імені Гната Хоткевича Оксану Гузь.
Тривалий час ця установа залишалась фактично без директора. В 2018 році Оксана Гузь прийшла у Палац Хоткевича – і почалися зміни. Разом із командою вона напрацювала нову стратегію розвитку установи, розробила брендбук, оновила статут, провела кілька воркшопів, подавалася з проектом на громадський бюджет Львова, налагодила співпрацю з культурними установами не лише міста, але й України, навіть закордону. А ще взялася за господарку, до якої роками не доходили руки, вирішує ситуацію з пожежною безпекою, оновила команду. А поміж цим усім ще й встигла підготуватися до конкурсу на посаду директора Палацу Хоткевича, представити візію розвитку установи, та так переконливо, що всі дев’ять членів комісії з конкурсного відбору підтримали саме її кандидатуру. Що й не дивно, адже досвіду Оксані Гузь не бракує. За фахом вона політолог і менеджер з управління та адміністрування. Була координаторкою спільного проекту ЄС/ПРООН під назвою «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» та радницею з розвитку спроможності Львівського хабу проекту U-LEAD, GIZ. Окрім цього, працювала заступницею директорки Центру Довженка.
«Львівська Пошта» поспілкувалася з командою Міського палацу культури імені Гната Хоткевича та його директоркою Оксаною Гузь про здобутки 2018-го і проекти 2019-го.

Ми відкриті і запрошуємо до співпраці!

Оксана Гузь, директорка Міського палацу культури імені Гната Хоткевича, – про плани на 2019 рік, спільні проекти і те, яким би хотіла бачити заклад, котрий очолює

– Яким проектом чи проектами, втіленими в 2018-ому, ти як керівник установи пишаєшся найбільше?
– Розповім перш за все не про заходи, а про рутинні кроки, які є передумовою для великого старту. Цей рік, оумовно кажучи, був нашою стартовою смугою. В 2018-ому ми займалися підготовкою: зробили повне оновлення бренд-буку, затвердили нову редакцію статуту. Попередню редакцію затвердили ще в 1996 році. Зараз вже геть інші норми, навіть власники палацу за цей час змінилися – раніше це було управління гуманітарної політики ЛМР, зараз – департамент розвитку управління культури.
Дуже пишаюся нашим новим брендом і новим логотипом закладу. Вже зробили промопродукцію в наших брендових кольорах, які дуже довго підбирали. Основним є бургунд – за кольором фасаду палацу, наступними обрали ще три кольори, які гармонійно поєднуються з ним. Кожен символізує певний напрямок нашої діяльності відповідно до стратегії розвитку палацу «Горизонт-2025», яку ми спільно розробили.
Насправді наша стратегія також поміж найкрутіших проектів. Ми працювали над нею фактично з травня до грудня. Коли я тільки прийшла на посаду керівника, одразу запитала працівників (82 людини): «Куди ми рухаємося?». На що мені відповіли приблизно так: «Ну, ми щось робимо…». Але мені важливо було зрозуміти не просто сам факт, що ми маємо щось робити, а якого результату хочемо досягти. Тож буквально за два тижні я зібрала усіх працівників – від прибиральниці до заступника директора. На такі стратегічні сесії ми збиралися щомісяця, а в серпні взагалі мали їх аж три, бо мусили зробити дуже багато. Отож, на першій зустрічі провели аналіз палацу, такий собі історичний скан. Що таке палац? Хто ми такі? Яка наша історія? Розібралися з цим і зробили наступний крок – чергову зустріч із 50 запрошеними працівниками культури та керівниками різних культурних установ, партнерами зі Львова та з-за кордону, зокрема з Любліна, з Центру зустрічей культур. Разом ми фактично провели зовнішній SWOT-аналіз: як менеджери культури уявляють собі наші можливості, наші загрози, те, що ми мали б змінити і зробити. Так ми отримали підказки, яким є і мав би бути палац в культурній екосистемі Львова: хто ми, яке місце займаємо? Думки інших менеджерів від культури для нас дуже важливі, адже це люди, з якими ми комунікуємо, співпрацюємо. Так ми змогли визначити, які напрямки діяльності у нас «провисають» і як їх посилити.  А ще завдяки цьому аналізу почали розуміти, чим можемо відрізнятися від інших, що в палаці може бути особливим.  
На черговій зустрічі вже практично почали працювати над тим, що потрібно зробити, яким чином втілювати наші ідеї і визначили для себе чотири  напрямки – сенси, команда, комунікація, інфраструктура. Ми знайшли відповіді на запитання, що можемо дати місту: сервіс, як можемо його підкріпити: командою та комунікацією. Ми визначилися, як розповідати про палац, хто буде нашим споживачем, хто – партнером, як люди дізнаватимуться про нас. Так і вибудували стратегію, яку презентували 28 грудня у вигляді буклета, де міститься інформація про все, що ми напрацювали.
Одним із дуже важливих, знакових проектів став архітектурний воркшоп. Після історичного скану ми зрозуміли, що, побудувавши палац саме таким, Тадеуш Врубель зробив величезний вклад в історію львівського функціоналізму. Насправді у Львові не збереглося або збереглося дуже мало будівель цього періоду. У 80-их роках під час реконструкції палацу тодішня влада міста добудувала нашу будівлю в тому ж стилі. Завдяки цьому палац не змінив свого екстер’єру і залишається пам’яткою архітектури місцевого значення. 

На архітектурний воркшоп ми запросили реставраторів з Львівської політехніки та дослідників, які займаються архітектурою цього періоду. Хотіли за їхньої допомоги проаналізувати, які простори в нас існують, який їхній функціонал і що ми хочемо з ними зробити. Фасад палацу гарний, у ньому нема сенсу щось змінювати, а ось усередині є над чим попрацювати. Хочемо, щоб людям тут було комфортніше, затишніше, щоб ще більше людей хотіло сюди приходити, перебувати тут і рекомендувати нас іншим.
Під час згаданого воркшопу фахівці помаркували всі стіни в палаці: і те, що збереглося з 1934 року, і те, що нав’язали вже у 80-их роках. Тиждень студенти Політехніки разом з менторами працювали над тим, як краще розбити потоки людей у палаці, і визначали портрети наших цільових аудиторій. Ми пробували творити мікросвіти за покликом та підказками Віталіка Кириліва, намагалися «очистити» палац від неправди на пораду головного архітектора Львова Юліана Чаплінського і залишити тільки першозародковий функціоналізм. Як нам далі працювати, підказувала Ліля Онищенко, багато столичних архітекторів. Усіх не перелічити. Як результат маємо чотири концептуальні колажі-плакати, де описані наші функціональні зони, громадські простори: великий зал, парадна зона приміщень, камерна сцена, дах. У кожному з цих просторів є елементи дизайну, які можна використовувати, і ми їх використовуватимемо та підкреслимо під час реконструкції палацу.
– Розкажи про найцікавіші, наймасштабніші, найнезвичніші проекти, які плануєте реалізувати в 2019-ому? Звичайно, про які вже можеш говорити.
– В стратегії ми розпланували проекти приблизно на рік. Але, як би це банально не звучало, найбільшим проектом цього року буде каналізація. За висновком експертизи, проведеної в 2007-ому, вона перебуває в аварійному стані: вода тече, підмиває фундамент, що спричиняє просідання стін та утворення тріщин, як це було в 2015 році. Тоді вже проводили ремонти, бо відходила частина задньої стіни. Тож каналізація – наша величезна проблема. Каналізаційний колодязь треба укріпити, винести його назовні, і така можливість є. За минулий рік ми виконали багато проектно-кошторисних документацій. Майже мільйон витратили на це. А щоби здійснити ці роботи, знадобиться 3, 3 мільйона гривень. Так, це багато, але каналізацію треба зробити! Це перше питання. 
Друге питання, яке вирішуватимемо в 2019-ому, – ремонт даху. У палаці він складається з двох частин – плоскої та шатрової. Щодо їхнього ремонту торік ми також виконали проектно-кошторисну документацію. Однак щоб їх відремонтувати, потрібно 11 мільйонів гривень. Це величезна сума, але мусимо зробити хоч щось, бо частина даху прогнила і так протікає, що від цього на стелі на першому поверсі вже появилися жовті плями. Саме дах і каналізація мають стати нашими першочерговими проривами.
Тепер щодо сенсів. Сподіваюся, що палац зможе стати тим майданчиком, який щораз більше притягуватиме людей, ідейних натхненників, митців, креативний клас. Тут вони зможуть придумувати нові проекти і матимуть місце для їхньої реалізації.
– Ти багато їздила Україною, світом, багато чого навчилася, бачила. Розкажи, яким би ти хотіла бачити ваш палац, на кого рівняєшся? З прикладами, якщо можна.
– Нашими головними партнерами є Центр зустрічі культур в Любліні. Ми близькі за суттю, навіть за дизайном, тільки-от площа нашого палацу 4 тисячі квадратних метрів, а центру – 28 тисяч. Представники центру були на нашій стратегічній сесії, і ми підписали меморандум про співпрацю, навіть згадуємо їх у нашій стратегії. Зверну увагу на важливі речі, які має згаданий центр і які я хотіла б перейняти. Це перш за все добре розвинена інфраструктура.  Вентиляція, безпека, максимально комфортні умови, і всім цим можна керувати з… мобільного телефону. В центрі є людина, відповідальна за функціонування будівлі, яка може з телефону виставити в приміщенні рівень вологості, температури, вентиляції.
В нашому палаці організовують багато заходів, є багато залів, де займаються  діти, відбуваються фестивалі, концерти, лекції у різний час і з різною кількістю людей. Та, на жаль, увечері та у вихідні дні в нас надто холодно. Я розумію, що палац опалюється, як і школи. Але якщо для шкіл це нормально, то в нас навпаки – саме у вечірній час та вихідні є найбільше людей. Ми вже писали кілька листів у теплоенерго, але відповіді так і не отримали. Хочемо і працюємо над тим, щоб в палацу були такі ж можливості, як і в люблінського центру. Рано чи пізно ми до цього дійдемо. Така система коштує великих грошей, тож будемо шукати гранти. 

А ще в люблінському центрі до сцени, яка розташована на рівні другого поверху, підіймається величезний вантажний ліфт, який може підняти цілу фуру з концертним обладнанням, декораціями. Тож працівники просто з фури вивантажують усе на сцену. Це дуже круто! Мрію про такий ліфт для нашого палацу.
Якщо ж говоримо про сенси, то в Центру зустрічі культур також є чого навчитися. В них відбувається дуже багато різнопланових подій, зокрема різні європейські конференції. Але вони визначилися: ми –  оперна сцена, і тепер максимально розвивають оперне мистецтво у Східній Європі. Там працюють оперні гуртки, відбуваються фестивалі. 
У нашому закладі теж має бути головний напрямок, з яким ми будемо працювати. Зокрема, вже зараз можемо стати майданчиком для миттєвого мистецтва, перфомансів. Інколи жартую: ми всі тут – перформери, а те, що робимо, – своєрідний перфоманс. 
Маємо партнерів і на сході України, в Слов’янську. У них теж є чого навчитися. Ці люди мають надзвичайні сентименти до своєї роботи, люблять її попри все. Адже коли ти відданий своїй справі, робиш її з любов’ю, тоді все виходить найкраще! У палаці працівники теж люблять те, що роблять, тож треба цей принцип розвивати, підтримувати.

– Можливо, вам чогось бракує для розвитку – підтримки, коштів, уваги містян, туристів?
–  Туристів точно. А ще хочемо свого вроцлавського гномика (Сміється). Поясню, про що я: наш палац збудував Тадеуш Врубель – один із засновників Вроцлавської політехніки. Тому ми вирішили, що в нашому палаці також є частинка чогось вроцлавського. Так виникла шалена ідея щодо вроцлавського гномика. По-перше, це буде додаткова комунікаційна стратегія, навіть додатковий піар-привід. По-друге, це дозволить нам привести в палац туристів. Ви тільки подумайте: буквально до літа 2018-го на всіх туристичних картах Львова нас позначали як… зупинку 13-го тролейбуса. А інформації, що тут розташований Палац Хоткевича, не було, хоч ми всього за 800 метрів від оперного театру.
Нам бракує подій, заходів, просторів, які могли б привертати увагу туристів і не тільки. До прикладу, це могли б бути стаціонарні експозиції, які можна було б оглянути незалежно від того, є в палаці якісь акції чи нема. І якраз у цьому контексті ми вже працюємо. Зараз готуємо музейний воркшоп, куди запрошуємо музейників, які допомогли б нам облаштувати експозицію про палац, про Гната Хоткевича, придумати щось цікаве і для туристів, і для містян.
Остання виставка, на яку ми потрапили, перебуваючи у люблінських партнерів, – це виставка предметів, які виготовили в Польщі і які мали вплив на Польщу та її економіку. Перед тим там проводили виставку, присвячену опері з «Ла Скала».
Навіть у архівах не змогли знайти жодної фотографії палацу до 1980 року! Тобто фотографії є, тільки після його перебудови. Шукали фото спільно з Центром міської історії, в міському архіві – ніде нема! Тож якщо в когось є якісь архівні світлини чи хтось займався в наших гуртках, ходив сюди на сеанси в кінотеатр – відгукніться, будемо дуже вдячні! Старі неоцифровані фотографії можна принести безпосередньо в палац, а оцифровані можете скидати на Facebook-сторінку Палацу Гната Хоткевича.
Маємо архівні креслення початкової  будівлі і приблизно уявляємо, які тут були стіни. А от яким був інтер’єр, фасад, не знаємо. Згідно з кресленнями, на частині даху палацу був ресторан просто неба, а в підвалі – дві боулінгові доріжки. Але як вони виглядали, також невідомо. 
Натомість нам вдалося знайти афіші до вистав Гната Хоткевича. А ще в архівах ми знайшли інформацію про те, що багато українських культурних діячів перетиналися з його гуцульським театром. До прикладу, Лесь Курбас починав свою кар’єру з театру Гната Хоткевича – у одній із вистав грав роль священика. 
– А яка ситуація із зауваженнями пожежників? Чи дійшли консенсусу і чи виправили або ж досі виправляєте недоліки?
– Щойно я прийшла на посаду керівника, першою великою перевіркою в палаці була перевірка пожежної безпеки. Нас ознайомили з приписами, які не виконували… з 2007-2008 років. Усього після перевірки написали 70 (!) пунктів зауважень. На усунення проблем дали два місяці. Зрозуміло, що нам не вдалося виконати всі пункти. Станом на серпень їх залишилося 49, і саме через це ДСНС подала на палац до суду. 24 січня цього року відбулося судове засідання, на якому ми підписали клопотання про примирення сторін. Суд призупинив роботу на три місяці і дав нам час для усунення недоліків. В палаці провели дуже багато робіт ще у грудні, коли з’явилося фінансування. Зараз вже маємо проектно-кошторисну документацію на облаштування пожежної сигналізації, системи оповіщення, димовідведення із залів, блискавкозахист, облаштування насосної станції. 
Звичайно, до 24 квітня не виконаємо всіх робіт, але більшість точно встигнемо. На решту проситимемо про пролонгацію терміну. Однак не все залежить від палацу: тендери оголосили, а от як швидко фірми-підрядники здійснюватимуть роботи, невідомо. Наразі на їх виконання маємо 1,3 мільйона, а треба до 5 мільйонів. Тобто залежимо ще й від дофінансування міськрадою. Саме після цього зможемо спланувати кінцевий термін виконання робіт.
Не заперечую проти перевірки, навпаки – безмежно тішуся, що вона випала на самий початок моєї роботи в палаці. Адже, як керівник, я відповідаю за безпеку людей. Тому, звичайно, дуже важливо, щоб людям у нас було максимально комфортно та безпечно. Пожежна безпека для мене – найважливіший пріоритет! 
– Ти багато співпрацюєш, спілкуєшся із культменеджерами, музейниками, керівниками, працівниками різних культурних установ. Чи можемо сподіватися цього року якихось спільних проектів із ними? 
– Як культменеджер вважаю, що культурі потрібні передумови й умови. Моє першочергове завдання як керівника цієї установи – створити умови для розвитку. Щодо співпраці: я вже згадувала музейний воркшоп, який ми плануємо організувати з Домом Франка і «Територією терору». Це буде наш перший спільний проект, працівники цих установ допомагатимуть нам створити проект нашої експозиції. Наш підрозділ «Львів – місто літератури» вже співпрацює із Левандівкою у рамках Фестивалю Параджанова. Якщо говорити про музичний напрям, то тут ми співпрацюємо з оркестром «INSO Львів», який має в нас репетиційну базу з вересня 2018 року. Також в палац переїхав театр DOMUS. Звичайно є й інші спільні проекти. До прикладу, саме в нас торік відбулося відкриття театрального фестивалю «Кіт Ґаватовича». А ще ми були репетиційною базою для постановки вистави «Гамбург». Тобто, як показує практика, палац може бути хорошим майданчиком для реалізації  креативних ідей. Ми відкриті і запрошуємо до співпраці!
Розкриваю секретики: на День міста в нас триватиме квест. Буде дуже цікаво, адже маємо величезний простір, збудований як лабіринт.
Відкрили ще один простір, який назвали «Гнатів льох». Він тривалий час не працював, ми його повністю переобладнали і використовуємо як камерну сцену, проводимо там літературні читання, театральні виступи, концерти. Також плануємо відремонтувати його. 
Один із танцювальних залів переобладнали під лекторій: проводимо там різноманітні лекції, семінари, тренінги, воркшопи. Тобто це новий простір, який можна використовувати набагато ефективніше. Це додало нам нових сенсів та нових ідей. 
Маємо що запропонувати й дітям. Колективи, а їх у нас 24, займаються і надалі займатимуться в палаці. У них – приблизно тисяча дітей. Маємо чотири танцювальні зали, які вміщають 300-400 дітей.
Щороку вони готують звітні концерти, але ми вирішили змінити концепт: організувати мультидисциплінарне шоу, яке залучить усі наші колективи. Такий експеримент ми вже провели на свято Миколая, залучивши до нього і театралів, і колективи сучасних та народних танців, і студію образотворчого мистецтва, і навіть студію англійської мови. Зараз створюємо окремий відділ розвитку творчих колективів. Тобто матимемо окрему людину, яка буде комунікувати з колективами, допомагати  і підтримувати їх, налаштовувати і пропонувати щось нове.  
А ще хочемо заявити про себе як про концертний зал. Звичайно, для цього потрібно вдосконалити нашу звукову й світлову апаратуру, але ми налаштовані позитивно. Маємо підтримку «Піккардійської терції», репетиційна база якої уже понад 20 років є у палаці. Гурт Wszystko, який зародився у стінах палацу, організовує концерт 30 березня, на який ми радо запрошуємо львів’ян і гостей міста. 

Ідея створення цього Палацу культури виникла після протесту робітників у 1924 році. Вони не мали місця для своїх зібрань та дозвілля. З місцевого бюджету коштів на проект не виділили, тож ентузіасти збирали гроші самі: впродовж 10 років виділяли на будівництво надбавки зі своєї зарплати. З 1927 року кожен робітник відкладав на палац 1% щомісячної платні. Так назбирали 50 тисяч злотих для втілення своєї мрії і оголосили конкурс проектів будівлі. Переможцями стали відомі архітектори Тадеуш Врубель та Леопольд Карасінський. 
Першу цеглину палацу заклали в 1933 році. Будівництвом займалися безпосередньо робітники, додатково дозбируючи кошти. Вони працювали у вихідні, ввечері та вночі. У вересні 1933-го будівлю завершили. І вже через рік у листопаді Дім працівників громади міста Львова урочисто відчинив свої двері. 
Згідно з проектом Тадеуша Врубеля, заклад збудований у стилі функціоналізму. Це підтверджують прості форми, використані в інтер’єрі, чіткі лінії, відповідність зовнішньої конструкції внутрішньому наповненню, максимальне використання простору.
Зараз це триповерхова будівля на 4 тисячі квадратних метрів. Усередині є великий зал на 597 місць (разом із балконом), камерна сцена, конференц-холи тощо.

На логотипі Палацу Хоткевича лінія горизонту не збігається з лінією фундаменту, як це мало б бути за архітектурними канонами. Натомість лінію горизонту зрівняли з лінією даху для того, щоб зрівноважити важливість будівлі та її наповнення – людей. Адже яким би історично цінним та привабливим не було приміщення, без людей воно пусте. Тому й гасло вибрали невипадково – «Побачити нове, вийти за горизонт». У буквальному сенсі це означає зусилля, яких потрібно докласти, щоби бачити трохи далі і більше, аніж зазвичай. Це пропозиція зробити стрибок і спробувати вийти за межі власної обмеженості. Чотири фірмові кольори установи –  зелений, бургунд, жовтий і оранжевий – символізують чотири напрямки розвитку Палацу Хоткевича: сенс, інфраструктуру, команду і комунікацію відповідно.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2357 / 4.31MB / SQL:{query_count}