“Зелені” плани Львова

Де цього року посадять нові дерева, чому не варто обрубувати гілки старих дерев та як уникнути випадків ламання зелених насаджень

фото: zaxid.net
Гарно, коли місто прикрашають дерева, кущі, квіти. На щастя, нині у Львові дбають про дерева, доглядають їх, висаджують саджанці нових – кленів, сакур, платанів. За останні кілька років добрим прикладом озеленення міста стало висаджування дерев та кущів на вул. Городоцька, просп. Чорновола і на Сихові.
Також сьогодні поступово висаджують нові дерева на просп. Свободи. Старі каштани там замінюють на нові, зокрема клени. Загалом щороку там замінюють 10-20 дерев, розповідає “Львівській Пошті” урбаніст ЛКП “Інститут просторового розвитку” Олександра Сладкова.
“Цього року і далі садитимемо дерева в Сихівському районі, навколо трамвайної лінії. Плануємо на вулиці Вернадського посадити дерева горобини та клени Брендівайн, які восени набувають красивого червоного забарвлення. Також плануємо продовжувати виконання робіт із озеленення біля пам’ятника Степанові Бандері. Навпроти Природничого музею, що на вулиці Театральна, також хочемо посадити дерева горобини. Крім того, плануємо озеленити площу біля пам’ятника ЗУНР, а також посадити кущі та дерева на вулиці Городоцька”, – зазначає вона.

Обрубувати гілки зась!

Обрубування гілок дерев, яке нині можемо спостерігати на вулицях нашого міста, насправді є пострадянською практикою, наголошує Олександра Сладкова.
“Зазвичай обрубують гілки старих дерев. Звісно, їм це дуже шкодить, вкорочує віку. Діють за таким принципом, бо наразі в Україні немає легального способу зрізати дерево і посадити на його місці нове. Тому на вулицях Львова дерева ростуть доти, доки самі не “спустять дух”... Наприклад, у Європі вуличні дерева – це своєрідні “працівники”, які мають нести свою службу в працездатному віці. Тому коли дерева переростають свій працездатний вік або ж їхній стан погіршується, їх замінюють на нові”, – розповідає Олександра Сладкова.
З її слів, ті дерева, яким нині в Україні обрубують гілки, у Європі ще років десять тому замінили б на нові. Тобто за кордоном дерева просто не доводять до такого стану.
“За десять років у Львові виникне нова проблема: ті дерева, гілки яких нині обрубують, будуть у ще гіршому стані. Загалом сьогодні у нашому місті садять дерева там, де їх немає. Дуже рідко старі замінюють на нові, оскільки на місці старих дерев залишаються пеньки, які важко викорчувати, тому за це ніхто не береться. Отож намагаємося замінювати старі дерева в рамках реконструкцій. Наприклад, на вулиці Замарстинівська, а також на проспекті Шевченка зі 160 дерев тільки близько 40 перебувають у хорошому або задовільному стані. Решта підбиті машинами або вже дуже старі. Там потрібно замінити дерева, але тільки на великі, якісні. Замінювати їх на маленькі нема сенсу, бо їх знищать”, – пояснює Олександра Сладкова.
Хороше велике дерево коштує близько двох-трьох тисяч гривень. А якісна його посадка – стільки ж. “Наразі у Львові вдалося замінити старі дерева на нові лише на вулицях Котлярська і Рутковича. Ось це справжній європейський досвід!” – запевняє Олександра Сладкова.

Не садили – не нищте!

Справжньою проблемою на вулицях міста, зокрема в парках, є акти вандалізму. Містяни нищать молоді дерева і крадуть квіти, розповів “Львівській Пошті” у матеріалі “Місія: розвивати парки Львова” (№36 (2048) за 10.05.2018 р.) головний інженер ЛКП “Зелений Львів” Володимир Чишинський.
“Дерева і кущі крадуть постійно. Це дуже помітно в парках, де не просто ламають дерева, а ще й виривають із корінням з метою їх подальшого продажу. Наприклад, маємо алею з магнолій у Стрийському парку. Там упродовж останніх років, щойно вони починають цвісти, кілька дерев виривають. Також у цьому парку постійно крадуть квітучі кущі – гортензії, спіреї, вейгели, бо ж поряд ринок, от люди їх там і продають. А ще ж приватні дачі потрібно облагородити”, – каже Володимир Чишинський.
З його слів, уникнути цього вкрай важко, бо камери спостереження лише фіксують порушників, а затримати їх неможливо. Та й крадуть, ламають дерева і кущі переважно вночі.
Торік знищили всі сакури, які посадили в Парку Івана Павла ІІ. Нині їх уже замінили на хороші великі дерева, пояснює урбаніст ЛКП “Інститут просторового розвитку” Олександра Сладкова.
“Насправді це були дерева, які посадили за допомоги спонсорів. Ці сакури були ще надто маленькі, щоб їх висаджувати. Їм ще в розсаднику потрібно було рости щонайменше п’ять років. До слова, зазвичай спонсори воліють давати гроші на маленькі дерева, бо вони дешеві і їх легко зламати. Відтак, щоб дерева не нищили, не варто садити маленькі. Краще великі, які хоч і дорожчі, але їх важко зламати!” – наголосила урбаніст.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0154 / 4.12MB / SQL:{query_count}