Фінансове заохочення для ОСББ

Міськрада пропонує грошову підтримку мешканцям будинків щодо ремонту, де утворили ОСББ, взяли його на самоуправління або ж уклали договір з управляючою компанією. Які ще програми співучасті пропонують у місті і як долучитися

У Львові триває реформа житлово-комунального господарства, відповідно до якої будинки з балансу ЛКП списують. У законі про ОСББ йдеться, що будинки є співвласністю мешканців, а тому не мають бути в державній чи комунальній власності. Ще до 1 березня 2019-го львів’яни мали б обрати одну з форм управління будинком: створити ОСББ, взяти будинок на самоуправління або ж укласти договір з управляючою компанією. Та процес дещо затягнувся – ще на два-три місяці, кажуть в міській раді. До слова, минулого тижня 2626 будинків із 7174 уже списали з балансу ЛКП.
Аби стимулювати містян до швидшого ухвалення рішень – створювати ОСББ і ставати повноцінними господарями у своєму домі, минулого тижня міські депутати затвердили Програму підтримки співвласників багатоквартирних будинків та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які списані з балансу ЛКП. Ідеться про фінансову підтримку у невідкладному ремонті, капремонті, реконструкції та реставрації будинків у 2019 – 2020 роках.

Що менша площа, то більша частка з бюджету

Цю програму співрозмовники називають однією з найкращих програм в Україні, де покроково розписані дії розпорядників коштів та учасників програми. Попередньо її доопрацювали та вдосконалили спільно з головами успішних ОСББ. Із основного доповнення: вдалося збільшити частку співфінансування міста під час капремонтів та модернізації ліфтів – із 70% до 90%. Тож, кажуть, львів’янам не доведеться лише власними зусиллями боротися із проблемами, які комунальна сфера накопичила за десятиліття. Знову-таки до програми можуть долучатись ті будинки, які вже обрали одну з трьох форм управління багатоповерхівок.
“Суть цієї програми у тому, щоб мешканці брали участь в ремонті будинків, мали свою частку фінансування, якщо проводиться капітальний ремонт, реставрація чи реконструкція. Частка співфінансування залежить від виду виконання робіт: якщо це капремонт аварійного будинку, то фінансування становитиме 100% з міського бюджету; капітальний ремонт окремих елементів будинку – 90% коштів з міського бюджету і 10% – мають оплатити мешканці. Мешканці зможуть оплатити і більше відсотків, це буде змагальний процес”, – зазначала раніше директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Ірина Маруняк, інформує прес-служба ЛМР.
Ще одна важлива річ, яку передбачає програма – ремонт інженерних мереж. Градація розміру частки співфінансування залежить від площі будинку: що менша площа, то більша частка з бюджету.
“Тобто мовиться про ремонт водопровідної, каналізаційної мережі чи внутрішньобудинкової електромережі. Значний відсоток цих робіт можна компенсувати з міського бюджету”, – пояснює Владислав Іванов, начальник управління житлового господарства департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівськoї міської ради.
Інший відсоток фінансування будинків, які є пам’ятками культури – це стосується фасадів, сходів, дахів. Тут 70% компенсування – це кошти місцевого бюджету (але не більше 499,9 тис. грн) і 30% – мешканців.

Гроші для капремонту дахів та ліфтів

Також окремо в межах програми місто співфінансуватиме капітальні ремонти дахів. Тут частка дофінансування залежить від поверховості будинку: якщо один-три поверхи, то міська рада сплачуватиме до 90% коштів, у будинках на чотири-п’ять поверхів – до 85%, вище п’яти поверхів – до 70%.
В ухвалі, яка затверджує Програму співфінансування ремонту у житлових будинках, також зазначено зміни щодо модернізації та капітального ремонту ліфтів. Відтепер місто оплачуватиме 90% вартості модернізації ліфтів.
“Щодо співфінансування ремонту ліфтів, то раніше був відсоток 70/30. Модернізація ліфта коштує півтора мільйона. Однак хочемо, щоб ця програма працювала і була дієвою, тому пропонуємо внести зміни і передбачити співфінансування ремонту ліфтів розміром 90% на 10%. Тобто 10% оплачують мешканці, а 90% – з бюджету”, – додала Ірина Маруняк.
Голова ОСББ “Барвінок 47” Максим Філіпішин долучався до напрацювання змін цієї програми. Вдосконалену програму вважає цікавою для ОСББ і радить іншим подаватись.
“Однозначно будемо долучатись до цієї програми, бо це дуже вигідно і цікаво. Зокрема, цікавий підпункт, де ухвалили зміни до відновлення ліфтів: тепер лише 10% вартості робіт фінансуватимуть мешканці ОСББ. Думаю, це абсолютно реально за рік часу зібрати 100 тисяч гривень від вартості ліфта і виконати цю програму. Раніше брали участь в програмі співфінасування з ремонту комунікацій в будинку, коли ще відсоток становив 70/30. Теж дуже задоволені, бо багато зекономили. Зараз хочемо в новому будинку, який беремо під свою опіку, повністю замінити знищені комунікації, там всі труби аварійні. Готуємо ПКД, щоб взяти участь у цій програмі”, – каже Максим Філіпішин.
Програма підтримки співвласників багатоквартирних будинків та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків діятиме до 2020 року.
“Саме зараз можна на цю програму подаватись і долучатись. Щоб податись, перш за все мешканцям потрібно провести кошторис робіт і подати письмове звернення в департамент або районну адміністрацію чи управління охорони історичного середовища ЛМР, як до розпорядника коштів”, – зауважує Владислав Іванов.
За докладною інформацією просять звертатись до розпорядників коштів – у Львівську міську раду або районні адміністрації.
Поки звернень ще не отримували, відповідає Владислав Іванов, як і не виділяли ще коштів з міського бюджету на програму. Обіцяють це зробити через два-три місяці після певних процедур.
“Основним критерієм для визначення тих, кого включатимуть в титульні списки є участь в співфінансуванні та розмір частки співфінансування.
Кошти повинні акумулюватись на окремих рахунках. Сума мешканців піде на виготовлення ПКД, проведення її експертизи, а решта коштів – на виконання робіт підрядником”, – веде далі Владислав Іванов.
Співрозмовник резюмує: поки мешканці львівських багатоквартирних будинків добровільно обирають нову форму управління. А тим, хто не визначиться – призначатимуть управляючу компанію. Нині у Львові 52  управляючі компанії (40 – комунальних та 12 – приватних): “Відповідно до ухвали, яку винесли ще в жовтні там, де не визначиться у найближчі два-три місяці з новою формою управління, спочатку проведуть конкурс на визначення управляючої компанії для кожного будинку окремо. Переможці підписуватимуть договір на управління конкретним будинком. Зазначу, що зараз же багато хто із мешканців обирає форму самоуправління або управляючу компанію. А найактивнішим районом залишається Личаківський”. 
Додамо, що львів’яни можуть дізнатись, чи списали їхній будинок із балансу ЛКП онлайн на сайті міської ради.

Інші програми з відшкодування коштів

Повернути чи компенсувати собі частину коштів, зокрема за утеплення квартир та багатоквартирних будинків, львів’яни можуть за іншими чотирма програмами, які діють у Львові. Програми передбачені для ОСББ, ЖБК та фізичних осіб.

Теплий дім

Програма для ОСББ та ЖБК. На “Теплий дім” цього року у Львові виділили 5 млн 914 тис. грн. Програма передбачає відшкодування частини кредитів, отриманих ОСББ та ЖБК на роботи з енергозбереження, реконструкції та модернізації багатоквартирних будинків. Вона діятиме в місті до 2020 року.
Мешканці можуть відшкодувати до 30% від максимального розміру основної суми кредиту. Також за одним кредитним договором можна отримати не більше 400 тис. гривень.
Виплати здійснюються за модернізацію та утеплення стін фасаду, модернізацію, реконструкцію, утеплення і ремонт покрівель, дахового перекриття, підвальних приміщень, реконструкцію, ремонт і модернізацію всіх інженерних мереж та обладнання у будинку, встановлення приладів погодного регулювання подачі теплоносія, утеплення під’їздів (встановлення та заміна вікон, вхідних дверей), модернізацію систем освітлення під’їздів;
модернізацію систем вентиляції, модернізацію, капітальний ремонт та заміну ліфтів, встановлення обладнання з використання альтернативних до газу джерел енергії для потреб будинку та інші роботи з модернізації.
Серед банків, які підтримують програму – “Ощадбанк”, “Укргазбанк”, “Банк Львів”, “Кредобанк” і “ПриватБанк”. Допомогу з програмою для ОСББ та ЖБК у Львові здійснює Ресурсний центр для ОСББ. Зв’язатися з ним можна за телефонами: (032) 298-73-85, (098) 584-73-89. Також ознайомитися з докладною інформацією про проекти можна за посиланням: city-adm.lviv.ua.

Державна програма енергозбереження для ОСББ та ЖБК

За програмою, мешканцям відшкодовується 40% суми кредиту (зокрема на матеріали та обладнання). Якщо в багатоквартирних будинках зареєстровані чи фактично проживають фізичні особи, яким призначено субсидію, то відшкодування здійснюються за спеціальною формулою. Таким особам передбачене відшкодування розміром 70% від суми кредиту, інформує tvoemisto.tv. Програму підтримують “Укргазбанк”, “ПриватБанк” і “Ощадбанк”. Їхні умови кредитування доступні онлайн на сайтах банків.

Енергоефективна оселя

Програма Львівської міської ради для фізичних осіб. Спрямована на відшкодування частини кредитів, спрямованих на енергозбереження, реконструкцію і модернізацію житлових квартир та малоквартирних будинків. Діє до 2020 року. Співвласникам можуть надати допомогу розміром 15% від основної суми кредиту. Втім, співфінансування не може бути більшим 50 тис. гривень за одним кредитним договором. Серед цілей кредитування –  радіатори опалення, системи гарячого водопостачання, вікна, балконні двері та інше. Цю програму підтримують три банки: “Укргазбанк”, “Банк Львів” і “Ощадбанк”. Усі вони мають свої умови кредитування.

IQ energy

Програма, розроблена спільно з ЄБРР. Програма допомагає ОСББ отримати 40% від суми кредиту або інвестицій у енергоефективну модернізацію багатоквартирного будинку. Підтримка поширюється як на основні і супутні товари, так і на монтажні роботи. Зокрема, на кошти програми можна придбати системи опалення (ІТП), лічильники тепла, вхідні двері в під’їзд, вікна, теплоізоляцію стін, підлоги, покрівлі, газові і твердопаливні котли, теплові насоси, сонячні колектори та рекуператори.
Кредит на реалізацію проекту у будинку в межах цієї програми можна отримати в ОТР Банку. Для ОСББ є можливість кредитування до 5 років на суму від 200 тисяч до 2 млн грн. Банком передбачена одноразова комісія в 1,25%, а річна процентна ставка за користування кредитом становить 17,5%. Щомісячні комісії відсутні. Докладніше можна ознайомитися з умовами за посиланням.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.1942 / 4.19MB / SQL:{query_count}