Не панікуйте – харчів вистачить усім!

Під час карантину ціни на деякі продукти харчування помітно зросли. З чим це пов’язане і куди скаржитися, якщо вважаєте таке явище необґрунтованим

фото: Олег Огородник
Перед тим, як у нашій державі готувалися запровадити карантин, багато хто кинувся змітати з полиць товари першої потреби. Через ажіотаж деяких продуктів ледь вистачало, а то й узагалі не було. Люди масово скуповували крупи, борошно, цукор, олію і… туалетний папір, оскільки такий крам довго зберігається. Тоді як ціни на ходові товари почали помітно зростати вдвічі, а то й утричі. До прикладу, нині за кілограм лимонів у супермаркетах правлять майже 80 грн, за часник – більш ніж 150 грн, за імбир – близько 300 грн (до карантину був по 90 грн). Подорожчали гречка, картопля, яблука…
1 квітня на сайті президента навіть зареєстрували відповідну е-петицію. Автор просить притягнути до відповідальності підприємців, які у цей непростий час накручують ціни на товари в аптеках та продуктових крамницях . То чи справді через карантин підприємці змушені були підвищити вартість продуктів і на скільки?

Ціни зросли через постачальників

Співрозмовники кажуть, що ціни на окрему групу товарів незначно, але справді підвищилися (в межах 10%) через те, що постачання стало дорожчим. Та заспокоюють, що про підвищення цін надалі не мовиться, що дефіциту товарів немає. «Якщо говорити про продовольчі товари, то можемо чітко запевнити, що зараз такого поняття, як відсутність товарів у магазинах, нема. І за тою інформацією, якою ми володіємо, ніякого дефіциту товарів найближчим часом не буде! Є певні труднощі з транспортуванням товарів зі складів. Торгова мережа може підвищувати ціни, але варто розуміти, що це відбувається через виробника або постачальника!» – наголосив в.о. директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Степан Куйбіда.
Щодня з 13 березня (початок карантину) Антимонопольний комітет у Львівській області моніторить ціни на продукти в супермаркетах. Там кажуть, що не спостерігають різкого підвищення цін на продукти. Лише на початку карантину фіксували ажіотаж серед покупців на продовольчі товари тривалого зберігання: крупи, борошно, олію, цукор, сіль, макаронні вироби, м’ясо, молочну продукцію, овочі.
«У результаті щоденного моніторингу на території Львівської області стрімкого підвищення цін нині не зафіксовано. Незначні коливання можуть бути у вихідні дні. Наприклад, у минулі вихідні в мережі супермаркетів «Арсен» подорожчали (до 50%) свинина і м’ясо птиці, «борщовий набір». Та в понеділок тенденція змінилася. Хіба що зараз деякі сезонні продукти можуть змінитися в ціні, як і, зрештою, щороку», – пояснює «Львівській Пошті» Оксана Герасимчук, начальниця другого відділу досліджень і розслідувань Львівського відділення Антимонопольного комітету.
Та очевидно, що на полицях супермаркетів так і не подешевшали гречка чи лимони. «Щодо лимонів з’ясовуємо, на якому етапі відбулося підвищення ціни. Не секрет, що цей товар завозять з-за кордону. Тож питання, звідки саме він надходить до нас і за якими цінами. Вартість гречки залежить від виробника. Не можу сказати, що за соціально низькою ціною цей продукт повністю зник із прилавків»,  ̶  веде далі співрозмовниця.
З її слів, за необґрунтоване підвищення цін підприємцям загрожує штраф – до 10% річного доходу. Та поки що Антимонопольний комітет не отримував скарг від жителів області. «За час карантину не надходило звернень щодо різкого подорожчання певної групи товарів. Люди можуть скаржитися радше на купівлю неякісного продукту чи коли ціна не відповідає вказаній на ціннику», – запевняє Оксана Герасимчук.
Якщо ви спостерігаєте різке подорожчання певного товару на полицях магазинів, супермаркетів, то можете звернутися в Антимонопольний комітет у Львівській області.
«Це можна зробити як у письмовій формі, так і в усній. Зокрема, зателефонувати на номер (032) 276-68-30 чи написати нам на електронну пошту: lv@amcu.gov.ua. Жодне звернення не залишимо без уваги!» – наголошує вона.

Аптеки під контролем, але масок і рукавичок у них нема…

Також у цей час в Антимонопольному комітеті пильно моніторять роботу деяких аптек на території області. Зокрема тих, що мають досить вагому частку товарів на ринку продажів. «Ситуація така, що майже в усіх аптеках немає антисептиків і захисних масок. Чимало медичних препаратів теж відсутні. За час карантину не спостерігалося різкого підвищення цін на медичні препарати», – каже Оксана Герасимчук.
І запевняє, що моніторинг аптек ведуть не просто задля статистики, а щоби вчасно відстежувати та реагувати на будь-які порушення законодавства: «Ми не можемо казати, що аптеки мають у наявності, але не хочуть продавати вищезазначені речі. Бо ті речі, на які зараз є попит, загалом відсутні на ринку в Україні чи Європі. В іншому випадку будемо серйозно реагувати».

Позиція підприємців

Повірте, зараз нема потреби бігти в супермаркети і закуповуватися на кілька тижнів, стверджують приватні підприємці. Попри обмежений рух через кордони всі товари доступні для купівлі!
«Усі товари є в наявності, можливо, не весь асортимент, як раніше. Умовно кажучи, замість шести брендів пшона до вибору залишилося три. Але немає такого, щоби якийсь товар узагалі був відсутній на полиці. Те, що продається швидко, довозимо. Та й такого ажіотажу вже нема, як це було на початку карантину», – розповідає «Львівській Пошті» Ігор Новоставський, заступник гендиректора ТОВ «Альянс Маркет».
З його слів, через постачальника, який підвищив вхідну ціну товару, довелося під час карантину і в супермаркетах поставити більшу націнку. Мовиться про продукти нагальної потреби. Вартість продукції власного виробництва залишилася незмінною, а щодо імпортної, то співрозмовник признається, що тут є проблеми з італійськими товарами – макаронами, сирами, оливковою олією.
«Тимчасово зупинили звідти поставки. Ми з нашими італійськими партнерами попередньо домовилися, що, можливо, із середини квітня відновимо співпрацю. А що стосується співпраці з іншими країнами, то тут фактично без змін», – додав він.
В інших супермаркетах, які працюють у Львові та області, подібна ситуація.
«Щодо підвищення цін моніторимо всіх своїх постачальників. До всіх (а їх близько півтисячі) скерували прохання не підвищувати ціни принаймні на речі першої потреби. Два тижні тому наша компанія ввела нову торгову марку «То є просто», де нема маркетингових і рекламних складових. Тож сьогодні завдяки своїй торговій марці ми можемо забезпечувати адекватну ціну на ринку, бо самі працюємо з виробником, самі закуповуємо сировину», – каже Ігор Пастущак, генеральний директор ТзОВ ТВК «Львівхолод» (мережа «Рукавичка»), інформує пресслужба ЛОДА.
«Два тижні тому ми пройшли пікову кризову ситуацію з наявністю товарів та їхньою реалізацією. Ми не виробляємо власного товару, тому певним чином є заручниками ситуації, в якій опинилася країна. Та на всі соціальні продукти ціни старалися не змінювати. Наша компанія – загальнонаціональна, тож підвищення цін узгоджуємо з Антимонопольним комітетом», – пояснює Олег Цісінський, начальник відділу регіональної торгівлі ТОВ «АТБ-маркет».

Іван Стефанишин, аграрний експерт:
– Зараз, думаю, у нас ще своїх запасів достатньо. Тим паче що люди добре закупилися продуктами першої необхідності перед карантином. У супермаркетах черг нема, тож і приводу для паніки нема. Запаси продукції «борщового набору» нашого виробництва маємо непогані. Окрім цибулі, бо в нас її не вирощують. Її привозять з-за кордону, а логістика у час карантину ускладнена, тому цибулі може бракувати на ринку. Щодо імпортних товарів, то з ними інколи ще складніше. Ті запаси, які раніше закуповували за кордоном, уже вичерпуються. А що буде з імпортом ранніх продуктів, цитрусових, ще під знаком питання. Зрозуміло, що логістика та інші речі впливають на вартість продукту. Хоча ще, на щастя, не так серйозно зросли ціни на продукти харчування. Хіба штучно підвищили ціну на лимони і часник. У нас досить свого часнику, але ми не вміємо його зберігати. Часник до нас привозять переважно з Китаю, тому й такі ціни нині на нього. Що стосується м’яса, багато підприємств в Україні не працюють, але якісь запаси ще є, тому його поки що не бракує. Квітень буде ключовим для всіх нас. Побачимо, як розвиватимуться події в світі та в Україні. Від цього й залежатиме ситуація на продовольчих ринках.
Владислав Загородній, економічний експерт:
– Відомо, що будь-яка незрозуміла ситуація в політиці або в економіці впливає на ціни. Також будь-яка зміна влади чи зміна політичного курсу держави – це теж завжди певні ризики. Якщо ми говоримо конкретно про карантин, то повинні розуміти, що частина підприємців, які займаються виробництвом, доставкою продукції, підвищують ціни через ті певні ризики. Нині їм доводиться возити на роботу чи з роботи додому своїх працівників додатковим транспортом, а це спричиняє додаткові витрати, що, своє чергою, впливає на збільшення собівартості продукції та на її продаж на 5-10%. Тобто частково націнка виправдана. Бо підприємці мають додаткові витрати під час карантину. Але я впевнений, що є й такі, котрі завжди стараються заробити в таких ситуаціях і нечесно підвищують ціни: замість 10% збільшують вартість товару на 20%. Коли чекати зниження соціальної напруги, важко сказати. Бо нині як у нашій державі, так і в світі не знають, коли закінчиться карантин. Головне людям зараз не панікувати. Думаю, великої проблеми з постачанням харчів не буде, хоча деякі країни повністю заборонили експорт своєї продукції. Можливо, певні торгові марки зникнуть із полиць супермаркетів, але впевнений, що тут не мовиться про продукти, яким у нас нема заміни. Щодо медичних закупівель, то постачальники на цьому ринку досі не можуть впоратися із попитом від населення. Зараз виробників на ринку, які починають шити маски, виробляти антисептики, більшає, тож ситуація має внормуватися. Варто пам’ятати: що більший попит, то вища ціна товару. А щойно попит зменшиться, ціна частково може знизитися. Це закон економіки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.0827 / 4.18MB / SQL:{query_count}