Коронавірус: допоможімо тим, що «на передовій»!

Львівські медики завдяки волонтерам уже більш-менш забезпечені індивідуальними засобами захисту. Однак волонтери просять не бути байдужими і фінансово долучатися, щоби пережити можливий пік епідемії

Упродовж останніх двох тижнів коронавірус в Україні стрімко набрав обертів. Станом на 7 квітня зафіксували 1462 хворих. На Львівщині – 31 людина. Зараз насамперед важливо дбати про своє здоров’я, а також об’єднати зусилля задля збереження здоров’я тих, що опинилися «на передовій» у боротьбі з коронавірусом. Медики, від яких залежить життя кожного хворого на Сovid-19, щодня потребують не лише розуміння, але й захисних костюмів, масок, респіраторів, рукавичок!
Благодійні фонди, волонтери, підприємці, бізнесмени, пересічні львів’яни солідарні з медиками, щодня допомагають їм не опускати рук. З початку карантину тільки у Львові загальна сума благодійної допомоги від підприємців становить понад 30 млн грн, а в переліку різноманітної допомоги, яку надав бізнес, присутня 51 позиція.
Допомога медиками потрібна, адже їх чимало. Зараз хворих приймає Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня, згодом підключиться Центр легеневого здоров’я, потім 8-ма міська клінічна лікаря. Якщо ці основні бази будуть переповнені, підключать резервні лікарні: Кам’янка-Бузьку, Стебницьку, Дрогобицьку, Стрийську, Яворівську, Сокальську і Рудківську.
Ми поспілкувалися з львівськими медиками, які вже сьогодні працюють та готуються до роботи «на передовій», а також із волонтерами, які «подають їм набої». Чи надовго вистачить засобів індивідуального захисту лікарям та медсестрам? Хто і чим їм допомагає та чого бракує, дізналася «Львівська Пошта».

Екстрена допомога: перші до хворих

Медики екстреної медичної допомоги першими виїжджають на виклики хворих, зокрема на коронавірус. Коли диспетчер «103» підозрює, що пацієнт імовірно підхопив вірус, то скеровує виклик до спеціалізованих бригад Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Сьогодні в центрі створені 12 таких бригад.
«Вони забезпечені захисними костюмами, респіраторами, окулярами, рукавицями та дезінфікувальними засобами. Коли бригада госпіталізує хворого, то передає його на подальше лікування до Львівської обласної інфекційної лікарні, де також обробляють і утилізують засоби захисту. Крім того, на місці дезінфікують наші автомобілі. Ми дотримуємося всіх вимог», –  розповідає «Львівській Пошті» Ярема Качмар, в.о генерального директора Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. І додає, що інші бригади працюють відповідно до указу: в масках та рукавичках. Зараз хочуть усіх забезпечити окулярами або захисними екранами. Зі слів співрозмовника, в цьому центрі засоби захисту отримують невеликим партіями, але періодично. Допомога надходить із Києва або від місцевої влади. Також постійно допомагають підприємці, фонди, волонтери.
«Поки засобів захисту достатньо. Їх вистачить на два-три тижні. Та зараз є великі витрати, які залежать від кількості звернень пацієнтів. Якщо за годину-дві одна й та ж бригада виїжджає на виклик – обов’язково перевдягається. За добу ми мали максимум 20 пацієнтів із підозрою на коронавірус. Якщо порахувати, то для чотирьох членів бригади знадобилося від 60 до 80 комплектів. Тому надалі буде потреба в захисних костюмах, високих бахилах, медичних масках, респіраторах другого або третього класу захисту, захисних екранах, дезінфікувальних засобах», – каже Ярема Качмар.

Будні інфекційної лікарні

Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня щодня приймає нових пацієнтів із підозрою на коронавірус. Скажімо, зранку 7 квітня у лікарні перебувало 78 хворих, із них 11 мали підтверджений діагноз – Сovid-19. У лікарні працює 280 медиків, серед них 72 лікарі-інфекціоністи, а тому є постійна потреба в поповненні та створенні запасу засобів індивідуального захисту для персоналу і масок для пацієнтів.
«Медики у нас різні. Кожен виконує свої маніпуляції, відповідно рівень захисту в кожного інший. Скажімо, найбільше він потрібен відділенню реанімації та інтенсивної терапії. Ці медики обов’язково користуються костюмами біозахисту, такою собі «піжамою», на яку зверху надягають протиепідемічний халат, а також рукавички. Звісно, приступати до роботи не можна без захисного головного убору, окулярів та респіратора з НЕРА-фільтром. У респіраторі, скажімо, можна працювати день», – пояснює «Львівській Пошті» Наталія Тімко, лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні.
Частота зміни такого вбрання залежить від того, скільки у ньому працюють. Зазвичай кожні шість годин медик, який постійно працює з пацієнтом, має перевдягатися. Тобто за робочий день робить це зо два рази.
«У приймальному покої інша ситуація. Там перевдягаються ще частіше, оскільки носять одноразові халати, а їх треба змінювати після контакту з кожним хворим», – зазначає Наталія Тімко.
Щодо якості костюмів різних виробників, співрозмовниця каже: є ті, що не парять (у них працювати легко), а є ті, що парять. Зі слів жінки, найкращими та найякіснішими є китайські. А от використані засоби захисту збирають у спеціальні мішки для утилізації, які дезінфікують у дезкамері. Лише після цього їх здають фірмі, яка здійснює кінцеву утилізацію.
«Наразі маємо все необхідне. Якщо приплив пацієнтів буде стабільним, запасів вистачить на місяць, а якщо буде великий потік людей – потребуватимемо системного оновлення запасів. Допомагають нам у цьому, в принципі, всі. Ми отримували кошти та засоби захисту від обласного бюджету, благодійників, приватних осіб. Усі об’єдналися, і за це ми вдячні кожному!» – наголошує Наталія Тімко.

Центр легеневого здоров’я: готові!

Коли у Львівській інфекційній лікарні кількість хворих перевищить 300 осіб, до роботи підключать Центр легеневого здоров’я. Передбачено, що 235 медиків центру лікуватимуть хворих на коронавірусну інфекцію. Зі слів Любомира Рака, генерального директора Центру легеневого здоров’я, всі працівники пройшли відповідне навчання.
«Активна підготовка до прийому і лікування хворих на коронавірус розпочалася одразу після визначення нашої установи пунктом прийому пацієнтів. Наразі медики забезпечені респіраторами, деззасобами, рукавичками, медичними костюмами тощо. Попри це і далі поповнюватимемо запаси», – каже генеральний директор Центру легеневого здоров’я.
Скажімо, Львівська ОДА передала медзакладові близько 500 респіраторів високого захисту. Такою маскою-респіратором можна користуватися цілий робочий день (одну зміну), а потім потрібно брати нову. Ліга підприємців України, зокрема мікропідприємці Львова, закупили і передали латексні рукавиці, респіратори, запас антисептичного розчину, захисні костюми, одноразові та багаторазові, захисні окуляри, питну воду.
Любомир Рак зазначає «Львівській Пошті», що центр налаштовується на інтенсивну роботу, тому готує лікарняні приміщення для постійного перебування медперсоналу на час лікування пацієнтів з Сovid-19.
«Залишаються потреби немедичного характеру. Зокрема, елементарні речі щоденного використання: продукти харчування, пляшкова вода, засоби гігієни, серветки (сухі, вологі), паперові рушники, комплекти постільної білизни, одноразовий посуд, – каже він. – На сьогодні ми готові до прийому пацієнтів із коронавірусною інфекцією, але це не означає, що можна розслабитися, чекати, коли почнуть поступати такі хворі. Адже, враховуючи досвід країн, які серйозно уразила епідемія, готуємося до різноманітних ситуацій, зокрема й до найнеоптимістичніших. Хоча сподіваємося на краще, нарощуємо сили і поповнюємо запаси для лікування хворих і захисту медичного персоналу».

8-ма лікарня: запасів вистачить надовго?

Восьма лікарня задіяна на третьому рівні: туди потраплятимуть важкі хворі, тобто ті, що мають ускладнення через неврологічні чи кардіологічні проблеми. Лікарі цього медзакладу займатимуться надскладною, інтенсивною та важливою роботою. Тож у лікарні передбачений вахтовий режим роботи: 90 людей працюватимуть протягом семи днів. Для ночівлі та відпочинку вже підготували одне відділення медзакладу. Таких бригад по 90 медпрацівників є три. Тобто після тижня роботи медики матимуть 14 днів карантину і відпочинку.
«Насправді підготовка наших медиків розпочалася ще з кінця січня, коли були новини з Китаю, з Уханя. Тоді ми почали розуміти, що це не буде якась локальна проблема, що це світова загроза! Почали помалу купували засоби індивідуального захисту. Якщо порівнювати ситуацію із забезпеченням на початку березня і сьогодні, то, звісно, стало набагато краще», – каже нашому виданню Василь Обаранець, головний лікар 8-ої міської клінічної лікарні. І наголошує: у лікарні, де всі пацієнти будуть важко хворі, кожного без винятку працівника – від санітара до невропатолога – мають забезпечити засобами індивідуального захисту! Чим, у принципі, зараз і займаються.
«Так, зараз маємо достатньо і респіраторів, і костюмів, і окулярів. На сьогоднішній день всього вистачає. Вистачить ще приблизно на місяць. Але! Ми не припиняємо поповнення запасів, бо це речі, які використовують дуже швидко. А ще дуже молимо Бога, щоб важкохворих було якнайменше», – веде далі головний лікар.
Василь Обаранець висловлює вдячність кожному, хто долучився до допомоги 8-ій лікарні! І за маленькі пакунки від волонтерів, і за великі. Адже долучаються і приватні особи, і великі підприємці.

Резервні бази наповнюють

Минулого тижня область отримала більш ніж 8 тонн медичного вантажу, який розподілять між 13 закладами охорони здоров’я: і першочерговими, і резервними базами. Медики отримають респіратори, підсилені медичні маски, костюми біозахисту з рукавичками, бахили, одноразові шапки, а також медичне обладнання.
Розподіл почали між Кам’янка-Бузькою, Стрийською та Сокальською районними лікарями. Зокрема, 2 квітня, передали медичний вантаж першим двом. Кам’янка-Бузька лікарня отримала засоби захисту (маски підвищених ступенів захисту, рукавиці, костюми), медичні вироби (дихальні контури, термометри, фільтри ШВЛ, витратний матеріал для пульсоксиметрів), а також експрес-тести.
«Медична галузь сьогодні «на передовій». Усі ми – і влада, і громада, і підприємці, і волонтери – мусимо об’єднатися, щоб за лічені дні забезпечити медустанови та лікарні усім необхідним. Зараз як ніколи дуже важливо на всіх рівнях максимально координувати роботу. Всі гілки влади мають працювати як одне ціле», – зазначив Юрій Холод, заступник голови Львівської ОДА, який відвозив медичні засоби.
Отримала медзабезпечення і Стрийська центральна міська лікарня, яка нестиме основне навантаження щодо лікування хворих на коронавірус. Зокрема, їй передали засоби захисту для медиків. А Осип Бегей, головний лікар, повідомив, що медзаклад готовий до прийому хворих. На сьогодні там передбачені 250 ліжок для лікування хворих із коронавірусом, є два апарати ШВЛ, підведені 50 точок подачі кисню.
Любомир Кащук, голова Стрийської райдержадміністрації наголосив, що для забезпечення функціонування лікарні в період пандемії переказують кошти з районного та місцевих бюджетів (на цей час переказали близько 2,5 млн грн). Зі слів чиновників Львівської ОДА, поставки медичних вантажів до лікарень області триватимуть далі.

Індивідуальні засоби захисту: де купують волонтери та за скільки

Щоб не розпорошувати сили, у березні львівські волонтери, громадські активісти, духовенство, медики і бізнес об’єдналися в єдиний центр допомоги нашим лікарням. Мовиться про Центр військового капеланства УГКЦ, БФ «Крила надії» та «Із янголом на плечі», «Народну Самооборону» Львівщини, ГО VARTA 700, ГО «Варта-1», Перший український жіночий ветеранський простір Re:Hub, корпоративний БФ «Відкриті очі», компанію SoftServe і громадський штаб «Діємо разом». Координуючи свої дії, волонтерські структури намагаються не створювати ажіотажу на ринку продажу та не дати спекулянтам нажитися на біді.
Навіть маючи гроші, нині проблематично придбати будь-які засоби захисту, каже «Львівській Пошті» Наталія Ліпська, керівниця благодійного фонду «Крила надії». «Зараз в Україні фактично немає виробництва спеціалізованих костюмів біозахисту. Так само є проблема з придбанням масок другого і третього рівнів захисту. Виробляють їх у небагатьох країнах. Та вся Європа припинила імпорт такого товару… Пробуємо завезти з Китаю партію костюмів біозахисту, які можемо дати лікарям, що працюють на «швидких», і реаніматологам. Фактично зараз точиться боротьба за обмежені ресурси. Це недешево: середня ціна захисного костюма від 400 до 1000 гривень. Спеціалізованій бригаді швидкої допомоги (фельдшер, лікар, водій) потрібні одноразові костюми, рукавички, маски. Пацієнтів може бути п’ять-сім на добу. Тож витрати великі».
У цей непростий час є й інша проблема – існування тих, що хочуть заробити на біді. «Багато хто пропонує підробки. Під видом захисної маски продають те, що до захисту не має жодного відношення, але пропонують це як оригінальний виріб за великі гроші, зроблений десь у гаражі. Наприклад, бачила маски третього рівня захисту, які коштують 70 гривень за штуку, а продавали їх по 190 гривень. Ми ретельно шукаємо і перевіряємо, де купити захисні речі для медиків, беремо тестові взірці», – каже співрозмовниця.
Український католицький університет теж долучився до закупівлі сертифікованих костюмів для медиків. «Упродовж десяти днів завдяки пожертвам наших працівників ми зібрали гроші на 138 костюмів біозахисту і навіть перевершити поставлену мету – 100 костюмів! Долучаємося до ініціативи «Діємо разом», яку заснував Ярослав Рущишин, почесний сенатор УКУ. Спільно з Комітетом підприємців Львівщини ініціативна група закуповує тисячу якісних сертифікованих костюмів біозахисту з Туреччини для лікарень Львова. Вартість одного костюма – 460 гривень», – мовиться на фейсбук-сторінці УКУ.
«Діємо разом» – це громадський штаб у Львові, створений для боротьби з коронавірусом. Учора для лікарень міста та області штаб передав п’ять кисневих концентраторів, 200 захисних комплектів, які пошили коштом благодійників на швейному виробництві «Жива» у Львові. Для лікарень Стрийського району передали 220 захисних комплектів для медиків, а для лікарень Дрогобича – 50 захисних комплектів.
«Ще одна фабрика долучилася до пошиття захисних костюмів для медиків. Золочівська швейна фабрика ВАТ «Тротолла» почала шити багаторазові захисні костюми для медичного персоналу. Зразки одягу і тканин погодили з лікарями-інфекціоністами у Львові. Щодня на фабриці шиють до 350 комплектів із водонепроникної тканини ТМ «Рейнар». Завдяки допомозі меценатів захисний одяг поїде до шпиталів Львова і Черкас безкоштовно! Також фабрика передала бахили і захисні фартухи у Золочівську районну лікарню», – зазначив Ярослав Рущишин, народний депутат України, на своїй сторінці у фейсбуці.

Інвестиція в майбутнє медицини

Зі слів співрозмовників, на перший час львівські медики справді забезпечені індивідуальними засобами захисту, але перелік потреб постійно оновлюється, тож треба думати на перспективу. Наталія Ліпська каже, що волонтери напряму співпрацюють з інфекційною лікарнею, Центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Винниківським госпіталем, Дитячою клінічною лікарнею «ОХМАТДИТ» та Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром («чорнобильська» лікарня).
«У «чорнобильській» лікарні лікують особливу категорію пацієнтів – онкохворих дітей та дітей із рідкісними захворюваннями. Якщо вони захворіють на корона вірус, їх не можна везти в звичайну лікарню – вони там не виживуть. Тому в цій лікарні ми створюємо окреме відділення на чотири ліжка. Минулого тижня визначили, що дітей, хворих на корона вірус, прийматимуть в ОХМАТДИТі. За офіційним звітом, який виклали на сайті Львівської облради, в центрі є лише 11захисних костюмів для лікарів. Ми зараз хаотично намагаємося їм дещо докупити», – зауважила співрозмовниця.
Також, щоб не розпорошувати свої зусилля, волонтери постійно спілкуються з Оперативним координаційним штабом у ЛОДА. За ініціативи Львівської ОДА створили спецрахунок і в благодійному фонді «Із янголом на плечі». Також розроблений спеціальний сайт STOP СOVID-19, куди будь-хто може зайти і подивитися, як забезпечують лікарні та які в них є потреби на сьогодні.
«Активно закуповуємо респіратори, захисні костюми, шоломи, бахили,  рукавички, захисні окуляри. Поки немає піку захворювання на коронавірус, не можемо нічого сказати про витрату захисних речей. Медики, які найперші реагують на хворих з вірусом, забезпечені всім необхідним! Отримуємо списки і в міру надходження коштів від благодійників закуповуємо потрібні лікарням речі. Днями закупили 60 захисних багаторазових костюмів і бахил та передали їх бригадам швидкої допомоги. Ще 60 передали у Винниківський госпіталь. Завтра ще доставимо туди партію костюмів», – пояснила «Львівській Пошті» Ірина Плахтій, співзасновниця, голова правління благодійного фонду «Із янголом на плечі».
Однак волонтери запевняють, що коштів на рахунках стає відчутно менше, бо люди вже не так активно допомагають, як два-три тижні тому.
«Розуміємо, що це вже четвертий тиждень карантину. В принципі, до цього часу всі ті, що планували допомогти, допомогли. Але зупинятися не можна. Дай Боже, щоб нас минула ситуація з кількістю хворих на коронавірус, як це було в Італії чи Іспанії! Але всі ці вкладення в медицину зайвими точно не будуть. Адже ми закуповуємо не лише засоби захисту, а й апарати, ліки», – резюмувала Наталія Ліпська.
Допомогти львівським медикам у боротьбі з коронавірусом можете й ви. Подаємо чотири благодійні рахунки, на які можна переказати кошти, а волонтери вказаних організацій вже точно скерують їх на те, що потрібно!
Найменування організації: РО ЦЕНТР ВIЙСЬКОВОГО КАПЕЛАНСТВА УГКЦ
Код отримувача: 35775549.
Назва банку: Західне ГРУ АТ КБ «ПриватБанк».
Рахунок отримувача у форматі IBAN:
UA84 325321 00000 26007053774574 ГРН;
UA13 325321 00000 26009053779470 EUR;
UA85 325321 00000 26009053760326 USD;
Реквізити для переказів (БФ IЗ ЯНГОЛОМ НА ПЛЕЧI):
Картка «ПриватБанку» 5169 3305 2147 3006
(директор фонду Федечко Ю.В.), лише для користувачів Приват24,
р/р для юр. осіб і тих, у кого рахунки не в «ПриватБанку»:
UA593253210000026008053785175.
БО БФ IЗ ЯНГОЛОМ НА ПЛЕЧI (благодiйна органiзацiя)
АТ КБ «ПРИВАТБАНК»,
ЄДРПОУ/ДРФО 41411833, валюта UAH (українська гривня).
Призначення: благодійний внесок, допомога лікарням.
БФ «КРИЛА НАДІЇ»
• картковий рахунок 5169330511367333 (Ліпська Н.С.) – для Приват24;
• UA533253210000026005053715836 код ЄДРПОУ/ІПН 35620901 – інші банки;
• для переказів із-за кордону  www.liqpay.ua/ru/checkout/card/i92692777102.
Контакти: volonter.lviv@gmail.com 0504307188.
Реквізити для переказів (рахунок Комітету підприємців Львівщини)
РЕКВІЗИТИ: ГО «КПЛ», ЄДРПОУ 33533042,
IBAN UA573395000000026000941377001
в АТ «ТАСкомбанк», МФО 339500.
Призначення: безповоротна фінансова допомога для забезпечення статутної діяльності громадської організації.
КАРТКОВИЙ рахунок: 5169541500081798.

Захисні маски «made by Львівська політехніка»

Ініціатива Tech StartUp School, яка діє на базі Львівської політехніки, долучилася до проєкту «Допоможи лікарям»: розпочала друкувати захисні медичні екрани багаторазового використання, а також розгалужувачі для апаратів штучної вентиляції легень (ШВЛ).
«Що стосується захисних масок, то ми повністю їх виготовляємо. Пластикові каркаси друкуємо на 3D-принтері, захисні екрани нарізаємо лазером і прикріпляємо гумову защіпку. Ці маски піддаються дезінфекції. Вони значно зручніші від захисних окулярів, не залишають ран на обличчі», – розповіла Наталя Іванкова, представниця бізнес-інноваційного центру при НУ «Львівська політехніка».
На виготовлення однієї захисної маски знадобиться близько трьох-чотирьох годин. Собівартість одного захисного медичного екрана – 115 грн. Роблять їх із АБС-пластику та ПЕТ-пластику. Зараз активісти мають тринадцять 3D-принтерів, тож за добу можуть виготовляти 50-60 захисних екранів.
«Завдяки перехідникам для апаратів ШВЛ можна підключати до одного апарата одразу двох пацієнтів. Єдина умова – щоб у них був однаковий об’єм легень (можна підключати двох молодих або двох старших людей). Потужності апарата ШВЛ вистачає на двох людей. Ці перехідники активно тестують у Києві, вони давно є у європейській та американській практиці», – веде далі Наталя Іванкова.
Львівська міськрада уже замовила 20 таких перехідників для Львівської лікарні швидкої медичної допомоги. Стосовно масок – узгоджуватиме потрібну кількість, адже мерія хоче, щоб і керівники мереж супермаркетів та аптек закупили їх для працівників, які багато комунікують із людьми. Про це повідомив Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку.
А тим часом Львівська політехніка вже передала 20 захисних масок-екранів і два розгалужувачі для апаратів ШВЛ Львівській обласній клінічній лікарні, десять масок-екранів Центру легеневого здоров’я та шість пологовому відділенню 3-ої міської клінічної лікарні.
Зараз триває збір коштів на матеріали, з яких виготовлятимуть маски та перехідники. Стартап-школа опублікувала повідомлення на краудфандинговій платформі Statera. Тож кожен може долучитися до ініціативи і пожертвувати на цю добру справу певну суму грошей. Тим паче, що мінімальна пожертва – всього 10 грн! 
Підтримати ініціативу можна за посиланням.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7028 / 4.32MB / SQL:{query_count}