Львів відсвяткував 60-річчя «Запорожця»

Цього року легендарний ЗАЗ-965 відзначає ювілей. І хоч через карантин більшість урочистостей відмінили, але львів’янам таки вдалось отримати своє невеличке свято

Цього року виповнюється шістдесят років першій українській малолітражці ЗАЗ-965. В народі це, без сумніву, легендарне авто, через його вигляд звикли називати «Горбатим Запорожцем». На жаль, через кapaнтинні обмеження довелось скасувати цьогорічний ювілейний Міжнародний зліт власників улюбленої багатьма поколіннями моделі авто у Запоріжжі на Хортиці, який мав відбутися 19 липня.
Але саме сьогодні, 7 серпня, Львів став чи не єдиним містом в Україні, яке таки відзначило це свято. Що й й не дивно: в Україні в багатьох містах існують фан-клуби «Запорожця», проте у нас до «горбатого» завжди було особливе ставлення. Перший український клуб, а точніше авто-фан-клуб «ЗАЗ-Козак», був заснований у місті Лева ще у далекому 1983 році. Перші відновлені змагання на історичній трасі «Львівський трикутник» у 1999 році відбулися саме на «Запорожцях». Того ж року вокальна формація «Піккардійська терція» вперше виконала Гімн Запорожцю. Саме тому на цьогорічне свято піккардійці також прийшли – і торт розрізали, і гімн заспівали,і шампана пригубили – яке ж святкування без цього.
На святі можна було оглянути кілька автомобілів. Їх екіпажі зодягнулись у костюми часу випуску улюблених авто: брюки кльош, яскраві сорочки, плаття в горохи, які незмінно асоціюються із епохою «Запорожців».
Спеціально до 60-річчя моделі відомий український філателіст «Козацької пошти» Андрій Пилюх створив пам’ятні марку та конверту, присвячені ювілею. Тож цього дня відбулося й спецпогашення .
Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко також став учасником дійства: «Я маю спеціальну місію від громади міста і його голови. Ми всі розуміємо, що будь-яка справа рухається, якщо є людина, яка її рухає. Звичайно є багато хороших людей, які це роблять, але я сьогодні хочу від імені міста подякувати панові Євгену Кравсу за ту велику працю, яку він робив і робить роками».

Андрій Москалено також вручив співорганізатору події подяку за промоцію туристичного Львова. А Євген Кравс, як екс-президент та засновник авто-фан-клубу «ЗАЗ-Козак», розповів, що означає «Запорожець» для Львова і нього особисто: «Львів – не тільки культурна столиця, але й центр «Запорожців». У нас є машини, які вже відремонтовані, є й такі, що чекають своєї черги. Сьогодні ми зробили таке приватне свято для людей, які люблять цю модель, адже через карантин довелось відмінити багато подій. На жаль, з нами нема сьогодні президента клубу «ЗАЗ-Козак», він зараз якраз вирушив на фестиваль, тож не зміг посвяткувати із нами. «Запорожець» – це стиль життя, ми їздимо із ним на різні міжнародні фестивалі. Для нас, для мене – це символ молодості, тому й музику, і вбрання добирали саме 60-70 років, аби передати ту атмосферу. Вирішили святкувати саме сьогодні, поки маємо можливість зібратися, умови карантину дозволяють. Не чекали ще однієї офіційної дати – 22 листопада – плюс саме зараз до нас приїхали в гості друзі з Німеччини, також власниці «горбатого» і ми вирішили – а чому не зараз? Хочу зауважити, що багато людей мають «Запорожці» як машину на щодень. До прикладу моя дружина Світлана їздить ним на роботу. Це авто дарує людям радість, підіймає настрій усім учасникам дорожнього руху, викликає посмішку».
Гостями свята стали німкені українського походження,сестри Ірина та Оксана Дениси, які, попри карантин,приїхали до нашого міста зі своїм «горбатим». Жінки мають стаж кермування понад півстоліття, вправно керувати різними автівками їх навчив батько.
«Зараз ми вже менше використовуємо саме «Запорожець», адже взагалі менше кермуємо і їздимо. Але це наша улюблена машина – ми побували із нею в стількох подорожах, на фестивалях і ралі, що важко й перелічити. До 50-річчя «Запорожця» и навіть надрукували футболки із картою міст, які ми відвідали на нашому «горбатому». В будь-якому із них наше авто викликало посмішку і радість, навіть з мерседесів водії показували нам лайк, великий палець, мовляв, це круто!».

Трішки історії

ЗАЗ-965 «Запорожець» – перший серійний український автомобіль, який випускався на Запорізькому автомобілебудівний заводі «Комунар». Позиціонувався як мікролітражний автомобіль. Вартував ЗАЗ-965 1800 радянських карбованців, з роками ціна авто змінювалась, але, за легендою, ціна авто завжди була еквівалентна вартості 1000 пляшок горілки. ЗАЗ можна було придбати за 20 середніх офіцінйих зарплат. Для багатьох сімей "горбатий" став першою машиною, а ще вирізнявся з-поміж інших атвівок надзвичайною прохідністю. Через "іграшковий" вигляд, дешевизну і недоліки конструкції про нього часто жартували, складали анекдоти, в яких він зустрічався з крутими тачками, боявся собак і ганьбив сім’ю. Проте в народі його завжди любили.
У січні 1960 року виготовили три експериментальні "Запорожці" з двигунами МеМЗ-965В Мелітопольського моторного заводу. До березня дві машини накатало по 5 тисяч драйв-кілометрів, третя – 14 тисяч. 18 липня 1960 року два авто презентували Микиті Хрущову і Леоніду Брежнєву. А вже у жовтні завод «Комунар» розпочав серійний випуск цієї моделі: перша партія побачила світ 22 листопада, а всього за дев’ять років серійного виробництва за даними "АвтоЗАЗ" виготовили 316713 примірників.
"Запорожець" став справді народним автомобілем, а модель 965АЕ навіть експортували за кордон. Ця модифікація відрізнялася покращеним оздобленням салону і шумоізоляцією, а також попільничкою і радіоприймачем в стандартному оснащенні. Крім того, модифікація відрізнялася бічними похилими молдінгами, на деяких модифікаціях в кінці молдінга встановлювався шильдик Jalta.
Модифікація 965Б/965АБ була призначена для людей з інвалідністю з пошкодженими ногами і здоровими руками, 965АР – для тих, що мали одну здорову руку і одну здорову ногу. Випускали також 965П – пікап для внутрішньозаводського використання і навіть праворульну версію 965С, яку використовувала пошта для збору листів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.8608 / 4.12MB / SQL:{query_count}