Зе impeachment…

У Конгресі США ініціювали процедуру усунення з поста президента Дональда Трампа через скандальну телефонну розмову з Володимиром Зеленським

фото: nationalreview.com
Президент України Володимир Зеленський таки отримав першу особисту зустріч із американським колегою Дональдом Трампом “на полях” Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку 25 вересня. Та ці понад 40-хвилинні перемовини двох президентів були затьмарені масштабним політичним скандалом у США, який розгорівся через липневу телефонну розмову Трампа і Зеленського.
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, не дочекавшись оприлюднення Білим домом стенограми згаданої телефонної розмови, оголосила про ініціювання формальної процедури імпічмента президента Дональда Трампа. Наступного дня стенограма вже була оприлюднена, але не дослівна розшифровка запису розмови, а її виклад, який зробили працівники апарату Білого дому за своїми записами. Американські політики, залежно від того, представляють вони демократичну партію чи республіканську, розділилися в оцінках змісту цієї розмови. Таку ж картину спостерігаємо і матеріалах тамтешніх ЗМІ, залежно від ступеня прихильності чи критики Трампа. Хтось побачив, що підтвердився тиск Трампа на президента іншої держави і перевищення повноважень задля отримання бонусів на майбутніх виборах. Хтось побачив, що це все ж таки була “рутинна” розмова, а демократи перебільшують зі своїми звинуваченнями у бік Трампа.
Треба зазначити, що більшість експертів вважає малоймовірним доведення процедури імпічменту до успішного завершення, тобто до усунення Трампа з поста президента США. Якщо в Палаті представників Конгресу США демократи мають більшість, якої достатньо для того, щоб висунути офіційні звинувачення президенту, то у Сенаті вже більшість голосів у республіканців. А для остаточного рішення щодо імпічменту потрібно буде дві третини голосів сенаторів. Але власне сам процес і демократи, і республіканці намагатимуться використати, незалежно до якого етапу він дійде. Мета у обох партій одна: привести свого кандидата до перемоги на президентських виборах восени 2020-го і на цьому шляху завдати якомога більше репутаційних ударів по опонентах.
Українцям не потрібно радіти тому, що український президент може “привести” американського до імпічменту. Наш інтерес у взаємовідносинах із США залишається незмінним – збереження для України двопартійної підтримки американського Конгресу. Незалежно від процедури імпічменту Трампу, незалежно від того, хто зрештою стане наступним головою Білого дому. Зрештою, пересічним громадянам нашої держави варто не так перейматися Трампом, як проаналізувати те, що “зайвого” у липневій неоднозначній телефонній розмові наговорив Зеленський. Намагаючись із усіх сил сподобатися і потоваришувати зі заокеанським колегою. Справа не лише у політичній недосвідченості нинішнього президента України, показовим є те, що Зеленський навіть не спробував принаймні показати себе по-іншому, аніж попередні президенти нашої держави. На камеру він говорить про верховенство закону, а в “конфіденційних” розмовах і на ділі все зводиться до “стовідсотково своїх людей” на ключових посадах. В Україні цим, на жаль, нікого не здивувати, але ж фан-клуб Зеленського продовжує мантру про якусь “нову епоху”…

фото: president.gov.ua

“Телефонні друзі”

“Львівська Пошта” у минулому номері докладно писала про те, що американські ЗМІ минулого тижня з посиланням на власні джерела повідомили, що Дональд Трамп під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським 25 липня вимагав від українського президента, щоб в Україні розпочалося кримінальне розслідування проти Гантера Байдена, сина ексвіцепрезидента США і потенційного головного конкурента Дональда Трампа на президентських виборах у 2020-ому Джо Байдена. Через кілька тижнів після цієї розмови співробітник однієї з американських спецслужб подав на ім’я генерального інспектора директорату національної розвідки США скаргу щодо якоїсь серйозної “обіцянки”, яку Трамп дав під час спілкування з іноземним лідером. Також американські ЗМІ повідомляли про те, що за тиждень до телефонної розмови зі Зеленським у липні Дональд Трамп наказав призупинити мільйонні виплати військової допомоги Україні. Урешті кошти вирішили переказати у зв’язку із закінченням фінансового року в США.
В інформпросторі були повідомлення про те, що начебто Трамп чимось шантажував Зеленського, щоб отримати компромат на Байдена. Для останнього цей скандал також не найкраще інформаційне тло як для нині найрейтинговішого кандидата від демократів. Адже бізнес-діяльність його сина в Україні була із “душком”. Гантер Байден навесні 2014-го увійшов до ради директорів компанії Burisma, найбільшої приватної газовидобувної компанії в Україні. Кінцевим бенефіціаром цієї компанії виявився Микола Злочевський, який в часи президента Януковича був міністром охорони довкілля, також був членом РНБО. Щодо Злочевського та його бізнесу ще із 2014-го в Україні, а також у Британії, проводилися розслідування, але все зрештою завершилося нічим. І що важливо, Джо Байден свого часу публічно хизувався тим, що домігся відставки гепрокурора Віктора Шокіна, за якого велися розслідування щодо компанії Burisma. Про ці справи надалі говорив ще один вже ексгенпрокурор Юрій Луценко і навіть обіцяв їх реанімувати. Та відомо, що Злочевський доплатив до бюджету 180 млн грн податків, тож про якісь кримінальні справи проти нього більше не йшлося.
Про що ж говорили Трамп із Зеленським 25 липня цього року? Відповідно до оприлюдненої Білим домом стенограми, президенти спершу обмінялися компліментами, обоє покритикували європейських лідерів (до цього ми ще нижче повернемося), і Трамп нагадав Зеленському про український слід у справі про російське втручання в американські вибори 2016-ого, і про розслідування американського спецпрокурора Роберта Мюллера. Нагадав одразу після слів Зеленського про те, що Україна “майже готова закупити у США більше “Джавелінів” для потреб оборони”.
“Я б хотів усе-таки, щоб ви зробили нам послугу, бо наша країна пережила багато чого, і Україна знає про це багато чого. Я б хотів, щоб ви з’ясували, що сталося з усією цією ситуацією в Україні, як кажуть, Crowdstrike… Здається, один із ваших багатих людей… І сервер, кажуть, Україна має його. Потім іще багато речей відбулися, оця вся ситуація. Я думаю, ви оточуєте себе деким із тих самих людей. Я б хотів, щоб міністр юстиції [США] зателефонував вам чи вашим людям, і я б хотів дістатися до самої суті цього. Як ви бачили вчора, вся ця нісенітниця закінчилася дуже слабким виступом чоловіка на ім’я Роберт Мюллер, некомпетентним виступом, але, кажуть, багато що з цього почалося з України. Усе, що ви б змогли зробити – дуже важливо, щоб ви зробили це, якщо це можливо”, – сказав Трамп.
Подаємо переклад Радіо Свободи, що також зазначає, що Crowdstrike – компанія кібербезпеки зі США, яку Демократична партія залучала до розслідування зламу зі Росії її серверів під час кампанії перед президентськими виборами 2016 року; сервери Демпартії водночас нікому не передавалися. Незрозуміло, чому Трамп тут її згадав – коментатори припускають, що він міг у чомусь помилитися, наприклад, маючи на увазі “чорну бухгалтерію” Партії регіонів із даними про його тодішнього керівника кампанії Пола Манафорта.
Далі відповідь Зеленського: “Так, це дуже важливо для мене, як і все, що ви щойно згадали раніше. Для мене як президента це дуже важливо, ми відкриті до будь-якої подальшої співпраці. Ми готові відкрити нову сторінку в співпраці у відносинах між США й Україною. Для цього я щойно відкликав нашого посла зі США, і його замінить дуже компетентний і дуже досвідчений посол, який буде тяжко працювати, щоб домогтися, що наші дві держави зблизяться. Я б також хотів і сподіваюся, що він матиме вашу довіру і особисті стосунки з вами, щоб ми могли співпрацювати ще більше. Я особисто скажу вам, що один із моїх помічників говорив із паном Джуліані зовсім недавно, і ми дуже сподіваємося, що пан Джуліані зможе приїхати до України, і ми зустрінемося з ним, щойно тільки він приїде до України.
Я просто хотів запевнити вас іще раз, що серед нас немає нікого, крім ваших друзів. Я доможуся, що оточу себе найкращими і найдосвідченішими людьми. Я б також хотів сказати вам, що ми друзі. Ми великі друзі. І ви, пане президенте, маєте в нашій країні друга, тож ми можемо продовжити наше стратегічне партнерство. Я також планую оточити себе великими людьми. І щодо цього розслідування, я гарантую вам як президент України, що всі розслідування будуть здійснені відкрито і відверто. В цьому я можу вас запевнити”.
 
 фото: new york times
Після цього глава Білого дому потрохи почав переходити і до теми розслідування щодо Байденів. “Добре, бо я чув, що у вас був прокурор, який був дуже добрий і його прикрили, а це справді несправедливо. Багато людей говорять про це, про те, як прикрили вашого дуже доброго прокурора, і до цього були причетні деякі дуже погані люди. Пан Джуліані – високоповажна людина. Він був мером міста Нью-Йорк, великим мером, і я б хотів, щоб він вам зателефонував. Я попрошу його подзвонити вам разом із міністром юстиції. Руді дуже добре знає, що відбувається, і він кваліфікований чоловік. Колишня посол США, та жінка, стала поганою новиною, я просто хотів, щоб ви це знали. І ще одне. Зараз багато говорять про сина Байдена, про те, що Байден зупинив розслідування, і багато хто хотів би з’ясувати це, так що якби ви змогли щось зробити разом із міністром юстиції, це було б чудово. Байден скрізь хизується, що зупинив розслідування, тож якби ви могли розібратися… Як на мене, це жахливо”.
Відповідь Зеленського: “Я хотів розповісти вам про прокурора. По-перше, я розумію і знаю ситуацію. Від часу, як ми перемогли з абсолютною більшістю в нашому парламенті, наступний генеральний прокурор буде на 100% моєю людиною, моїм кандидатом, якого затвердить парламент, і він розпочне роботу як генеральний прокурор у вересні. Він або вона розбереться з ситуацією, конкретно з компанією, яку ви згадали в цьому зв’язку. Питання розслідування справи є, власне, питанням, щоб домогтися поновлення чесності, отож ми про це потурбуємось і будемо працювати над розслідуванням справи. Крім того, я хотів би ласкаво попросити вас, якщо ви маєте якусь додаткову інформацію, яку б ви могли надати нам, це б дуже допомогло розслідуванню з тим, щоб упевнитись, що ми здійснюємо справедливість у нашій країні стосовно посла США в Україні, наскільки пам’ятаю, її ім’я було Іванович [так у тексті; насправді Йованович]. Це було чудово, що ви стали першим, хто сказав мені, що вона була поганим послом, бо я згоден із вами на 100%. Її ставлення до мене було далеко не найкращим, бо вона захоплювалась попереднім президентом і була на його боці. Вона б не сприйняла мене досить добре як нового президента”.
У цій опублікованій стенограмі немає згадок про затримку чи передумови відновлення військової допомоги. Президент Трамп лише спрогнозував покращення економіки України. Також зазначимо, що в Україні не розпочиналися розслідування щодо бізнес-діяльності сина Джо Байдена. Але хто хоче, той побачить недвозначні слова Трампа щодо необхідності розслідування в Україні справи щодо Гантера Байдена. Так само і недвозначні запевнення Зеленського все вирішити. До прикладу: видання The Washington Post звертає увагу на те, що Трамп заговорив про розслідування проти Байдена одразу після того, як Зеленський заявив, що хоче купити більше ракет “Джавелін” у США. Ще більш кричущим вимаганням видання вважає епізод, коли президент України дав зрозуміти, що хотів би отримати підтвердження зустрічі з Трампом у Білому домі. Ближче до кінця розмови Зеленський заговорив про візит, а потім додав: “Я також хочу вас запевнити, що ми дуже серйозно поставимось до справи й будемо працювати над розслідуванням”. Трамп знав, що Зеленському потрібна відповідь. “Добре, я скажу Руді Джуліані й генпрокурору Вільяму Бару, щоб зателефонували. Дякую. Якщо захочете приїхати у Білий дім, не соромтеся телефонувати”, – відповів президент США. “Неявний обмін навряд чи міг бути ще більш відвертим”, – пише The Washington Post, передає УНІАН.
Зрештою, у США все залежатиме від їхнього розслідування, публікації преси – це інформаційне тло. У США вже розсекретили і оприлюднили згадану скаргу працівника спецслужби. Як повідомляє BBC-Україна, цей інформатор зазначив: “За кілька днів після телефонного дзвінка я дізнався від численних чиновників США, що високопосадовці Білого дому втручалися, щоб заблокувати всі записи про телефонний дзвінок, особливо офіційну стенограму, що була зроблена – як це прийнято – ситуаційною кімнатою Білого дому. Кілька американських чиновників казали мені, що українське керівництво спонукали вважати, що зустріч чи телефонний дзвінок між президентом та президентом Зеленським залежатиме від того, чи виявить Зеленський готовність “грати в м’яч” із питань, які публічно озвучували пан Луценко та пан Джуліані”. Тобто підтверджується, що Трамп захищав саме Юрія Луценка на посаді генпрокурора.
Також у скарзі зазначається, що усі записи телефонного дзвінка до Зеленського були розміщені високопосадовцями Білого дому у комп’ютерній системі, яка зазвичай використовується лише для конфіденційної інформації про національну безпеку. Згадується і те, що 14 травня Дональд Трамп наказав віцепрезиденту Майклу Пенсу скасувати візит до України на інавгурацію Зеленського. Замість нього американську делегацію очолив міністр енергетики Рік Перрі. Інформатор згадує і про заморожену військову допомогу Україні, зазначаючи, що наказ про призупинення допомоги Україні від самого початку надходив “безпосередньо від президента”, а деякі чиновники “не знали про обґрунтування політики”. На думку інформатора, “президент США використовує владу свого уряду, щоб домогтися втручання іноземної держави у вибори 2020 року в США”.

фото: witf.io

Уроки політики

Повертаючись до стенограми телефонної розмови двох президентів зазначимо, що Трамп заявляв про згоду української влади на її публікацію, а от Зеленський визнав, що не дуже-то був у курсі. “Я не проти, якщо потрібен там дозвіл юридичний...Я просто не знаю формат, чесно скажу, чи повинен там бути письмовий дозвіл. Я просто думав, що вони опублікують свою частину”, – зазначив Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами після зустрічі з Трампом в Нью-Йорку 25 вересня.
І тепер питання, які мають хвилювати українців. Зрозуміло, що президент, в якого монобільшість в парламенті, який у будь-якому випадку має повноваження вносити до парламенту кандидатуру генпрокурора, може бути впевненим у позитивному голосуванні нардепів. Але чи можна у розмові з іноземним лідером говорити, що “наступний генеральний прокурор буде на 100% моєю людиною”? Зрештою, чи не Зеленський заявляв про побудову якоїсь нової системи в Україні?
Зеленський на пресконференції ще намагався щось пояснювати про те, що нинішній генпрокурор Рябошапка є його товаришем. “Вся моя команда – це мої люди. Вони – не моя власність. Я їм не наказую, що робити. Вони пройшли довгий якийсь шлях, шлях виборчої кампанії”, – заявив Зеленський. Але усі розуміють, що до справжньої незалежності прокуратури від президента в Україні ще, на жаль, далеко.
Ще один нюанс: те, як Зеленський, щоб сподобатись Трампу, також розкритикував лідерів європейських країн. “Я теж говорив із Ангелою Меркель, теж зустрічався з нею. Я також зустрічався і говорив із Макроном. І я сказав їм, що вони не роблять і близько стільки, скільки мали б робити у питаннях санкцій. Вони не виконують вимоги санкцій. Вони не працюють для України стільки, скільки мали б. Виявляється, що хоча Євросоюз, логічно, мав би бути нашим найбільшим партнером, та формально США є набагато більшим партнером, ніж Євросоюз, і я дуже вдячний вам за це, бо США роблять для України дуже багато. Набагато більше, ніж Євросоюз, особливо коли говорити про санкції проти Росії”, – сказав Зеленський у липневій телефонні розмові з Трампом.
Насправді важко з цим посперечатися, навіть досвідчений політик не зміг би спрогнозувати оприлюднення цієї розмови. Але слова навчитися добирати таки треба. Зрештою, навряд чи Зеленський, якими б не були його амбіції, може дозволити собі риторику Трампа.
“Публікація стенограми цієї розмови, звичайно ж, створить деякі, але не критичні, проблеми для президента Зеленського. Деякі політичні ускладнення можуть виникнути під час подальших контактів із представниками Демократичної партії США та із взаємодією з президентом Франції Макроном та канцлером Німеччини Меркель. Але це радше емоційне тло. І в США, і Меркель з Макроном будуть поблажливими, зважаючи на політичну недосвідченість нового українського президента і на його прагнення сподобатися президенту Трампу. Хоча осад, звичайно, залишиться”, – зазначає на своїй сторінці у Facebook політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента” Володимир Фесенко. Експерт зазначає, що для Зеленського ця історія має стати уроком, тож надалі йому варто бути обережнішим у своєму спілкуванні із західними лідерами.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.6236 / 4.25MB / SQL:{query_count}