Спінер: іграшка-антистрес чи модна розвага

“Пошта” дізнавалася, чим насправді є крутилка спінер – лікувальним засобом, небезпечною іграшкою чи, можливо, черговим маркетинговим хітом, розрахованим на дітей та офісних працівників?

фото: promum.com.ua
Світ підкорює нова іграшка. І це зовсім не новий гаджет і навіть не якийсь там сучасний високотехнологічний винахід. Цього року рекордсменом за популярністю та невід’ємним аксесуаром кожної дитини, підлітка і навіть дорослого став спінер, його ще називають вертун, крутилка. Від цього шматка пластику і кількох підшипників божеволіють мільйони. І це не дивно, адже нині спінери можна купити чи не в кожному магазині. Отож, якщо не сьогодні, то завтра ваша дитина точно попросить його купити.
Від самого початку цей вертун призначався для боротьби зі стресом, а ще, аби неуважні діти могли зосередитися і потренувати пальці. Іграшку запустити дуже легко – варто тільки підштовхнути крила, які починають обертатися. Принцип схожий на дзиґу. Але забавка, яка мала б тримати увагу, дала зворотний ефект – люди стали крутити спінер безперестанку і вигадувати дивовижні трюки – змінювати положення пальців, перекидати спінер, що обертається, з однієї руки в іншу, крутити його на одному пальці, носі, ліктях, кашкеті і навіть ловити на вістря олівця.
Нічого поганого в цих іграшках немає, запевняють психологи, але лише тоді, коли це не впливає на уважність, концентрацію і реальне життя. А ось користувачі соцмереж розділилися на два табори – одні викладають захопливі відео з трюками та пропонують зробити з цього заняття спорт, другі – ставлять під сумнів безпечність спінера. Мовляв, у певних випадках вони можуть нашкодити здоров’ю.
Чим насправді є вертун спінер – лікувальним засобом, розвагою чи, можливо, черговим маркетинговим хітом, розрахованим у першу чергу на дітей та офісних працівників? До речі, не так давно видання Forbes назвало спінер “обов’язковою офісною іграшкою в 2017 році”.

Недешева чудо-іграшка

За матеріалом корпусу спінери можуть бути металевими, дерев’яними і пластиковими, а за формою – з двома, трьома, чотирма лопатями (крилами), а також екзотичних форм. Зі слів продавця такого товару Олега, ті, що з трьома, крутяться довше, тому й популярніші серед молоді. Ціна спінера у Львові коливається від 50 до 500 гривень. А на деяких інтернет-магазинах можна знайти і по 100-200 доларів.
“Ціна спінера залежить від матеріалу, з якого він виготовлений. У деяких моделей є підсвічування, інші через підключення по блютузу до смартфону можуть програвати музику”, – розповідає продавець.
Здебільшого товар китайський, але в Україні є й місцеві виробники спінерів. Це львівська компанія “ЗробивТато” та запорізька “Крутиголовка”.
У Держпродспоживслужбі запевняють, що перш ніж купувати спінер своїм дітям, батькам необхідно уважно читати етикетку: звертати увагу на те, з якого матеріалу виготовлена ця іграшка, де її виготовили, номер сертифіката, що підтверджує її безпеку, і дозвіл на реалізацію у категорії товарів для дітей.

Забавка не для всіх

Застосування спінерів досить широке. Насамперед їх пропонують використовувати задля зняття стресу, подолання хвилювання, дратівливості та розвитку дрібної моторики рук. Також виробники запевняють, що за допомогою руху спінера дорослі можуть контро­лювати вагу (замість того, щоб їсти, краще крутити спінер), у потрібний момент зосередитися на працездатності і стабілізувати емоційний стан.
Психолог Катерина Плахтій раптове масове захоплення спінерами пояснює грамотним маркетингом, а саму гру з ним – непоганим проведенням часу, але якщо цей час зовсім нетривалий. З її слів, діти – це найкращі споживачі будь-якого товару. Вони хочуть мати усе, що має товариш, друг чи сусід. “Популярність спінерів “збіглася” з початком літніх канікул, коли діти відпочивають, мають чимало вільного часу, тож їм потрібні забавки. Гадаю, першочергово виробники товару були націлені на те, що навіть під час кризи батьки таки зможуть своїм дітям купити той чи той спінер, і таки мали рацію, – зазначає психолог. – Що ж до використання самого спінера, то вважаю, що він таки дещо допомагає людям зосередитися на певній роботі чи заспокоїтися, якщо пильно спостерігати за покручуванням спінера. Головне, не робити це постійно і довго – тривала гра зі спінером загрожує перезбудженням”.
Також спінер чудово підійде для людей, які займаються цілий день монотонною роботою, а ще це хороший тренажер для рук – він розвиває моторику та підвищує чутливість пальців.
Але, попри багато переваг, знайшлися критики спінера, які вважають, що іграшка є небезпечною. Перша ознака шкідливої іграшки – це, як правило, запах. Що різкіший запах від іграшки, то більше хімічної речовини входить до її складу. Друга небезпека полягає у тому, що дитина може проковтнути деталі пристрою, тому сніпер не варто давати маленьким дітям. Хоч він має суцільну конструкцію, але від удару пристрій може розпастись на деталі, які малюк може проковтнути. Можуть трапитися і просто травми, коли маленькі діти спробують засунути палець між частинами спінера.

Звідки взялися спінери

Навколо цієї невибагливої іграшки розгорілися справжні патентні баталії. Спінером ми завдячуємо американським винахідникам. Спочатку винахід вертуна ЗМІ приписували Кетрін Хеттінгер, яка ще на початку 90-их створила іграшку для своєї дочки, котра страждала на синдром патологічної м’язової стомлюваності. Винахідниця запатентувала засіб, але масового випуску тоді не було. В 2005 р. термін дії патенту закінчився, а продовжувати його Хеттінгер не стала. Інша версія приписує авторство спінера Скотту МакКоскері, який створив пристрій, щоб подолати власне хвилювання в 2014 році. Наразі американці судяться між собою за авторські права, а тим часом спінери захопили світовий ринок іграшок. У США спінери вже пережили пік інтересу, а в Україні – ще на підйомі. У травні цього року попит на спінери був настільки великим, що кілька фабрик у Китаї, які займалися виробництвом стільникових телефонів і аксесуарів для них, перейшли на виробництво спінерів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1327 / 4.41MB / SQL:{query_count}