Люди і події 2018. Суспільство

Реформа року

Із 1 вересня всі школи України запрацювали за новим держстандартом. Передусім зміни торкнулися першокласників – відтепер вони здобуватимуть середню освіту аж 12 років. Початкова освіта триватиме чотири роки. Після цього у 2022-ому дитина піде на п’ять років до гімназії. А закінчивши її, складе підсумковий іспит на кшталт ЗНО та в 2027-ому зможе вступити до ліцею чи професійного закладу освіти. Це називатиметься профільним навчанням і триватиме три роки. Після закінчення дитина може вступати до вишу або почати працювати.
Навчання у першокласників відбувається за новим форматом: дітей більше хвалять, не критикують, вони менше заучують, натомість отримують більше практичних знань і вмінь критично оцінювати інформацію.
Змінилися й правила прийому дітей до перших класів – тепер першочергове право на зарахування мають ті, що живуть поруч зі школою. Це передбачене новим Законом України “Про освіту”.
Фото: архів “Пошти”

Відкриття року

Цього року з 25 шкіл по Україні на Львівщині запрацювали три нові: на Турківщині (у с. Лосинець), Пустомитівщині (у с. Оброшине) та Сколівщині (в с. Верхня Рожанка). Запрацювали в області і шість садочків – у с. Пасіки-Зубрицькі, Гамаліївка, Підгайчики та у Винниках. Ще два садки в селах Новий Калинів та Мервичі введуть у експлуатацію до нового року.
У Львові відкрили 25 додаткових груп, до кінця року відкриють ще 13 груп (вул. Дорога Кривчицька, 3 – три групи, вул. Копистинського, 14 – три групи, вул. Бортнянського, 12 – чотири групи). Крім того, відновили садок №156 на 12 груп, що у м. Винники, він розрахований на 400 дітей. На відновлення приміщень Львівська міськрада в 2018 році виділила 20 млн грн.
Фото: oblrada.lviv.ua

Новація року

Із 1 вересня українським жінкам при народженні дитини почали видавати бейбі-бокси. Кожен такий пакунок обходиться держбюджету в п’ять тисяч гривень. Пакунки видають безпосередньо в пологовому будинку незалежно від матеріального стану сім’ї та кількості новонароджених. Але через затримку з доставкою на Львівщині частині породіль пакунки видавали у відділах соцзахисту за місцем проживання.
Першу партію пакунків малюка Львівщина отримала 21 вересня – 203 штуки. Увесь комплект міститься в коробці-колисці (габарити 43Ч70Ч27 см), виготовленій із міцного гофрокартону з кашируванням та повноколірним друком на дні та на кришці. До бейбі-боксу входить щонайменше 14 найменувань товарів. Через велику кількість невдоволених батьків вмістом пакунка укомплектування дещо змінили. Зокрема розмір одягу (замість  одягу на зріст малюків 50-56 см тепер дають на 56-62 см), з’явилися кращі та якісніші підгузки, додали ще кілька нових пунктів.
Фото: idbc.com.ua

Рішення року

З лютого запрацював відкритий Єдиний реєстр злісних неплатників аліментів, у який внесли понад 75 тисяч електронних записів. Ті, що не платять аліментів на дітей більш ніж шість місяців, не зможуть впливати на рішення щодо тимчасового виїзду дитини за межі України, їх можуть обмежити в праві керування автомобілем, користуванні вогнепальною зброєю та полюванні, а також оштрафувати на 20% суми (заборгованість більш ніж рік), 30% (більш ніж два роки) та 50% (більш ніж три роки) або скерувати на виправні роботи.
Впродовж року тривала інформаційна кампанія протидії булінгу. 18 грудня Верховна Рада прийняла закон, який визначає це поняття та передбачає штрафи від 850 до 1700 грн. Також можливе покарання громадськими роботами від 20 до 40 годин. Таке ж покарання чекає на особу, яка не повідомила правоохоронців про булінг. Удвічі більші штрафи за колективне чи повторне цькування. За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, відповідатимуть батьки кривдників.
Фото: архів “Пошти”

Визнання року

Про те, що #ВчителіВажливі, намагалися розповісти організатори цьогорічного конкурсу GlobalTeacherPrizeUkraine. Номіновано понад 2500 вчителів, учасниками стали 1918. До Топ-50 освітян України ввійшло четверо педагогів Львівщини, у фінал вийшла Олеся Браташ, вчителька української мови та літератури із смт Добротвір на Львівщині. Премію Наталії Мосейчук “Вибір серцем” – 50 000 гривень і полицю книг отримала Оксана Коцюруба, вчителька української мови та літератури Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Указом Президента державні нагороди отримали дев’ять львівських освітян та одна вчителька з Радехова.
У місті продовжили реалізацію програми “Успішний педагог”, участь в якій беруть педагогічні працівники шкіл, садочків та позашкілля. 85 переможцям до кінця року дадуть грошову винагороду в розмірі 25 тис. грн.
Фото: hochu.ua

Благодійна ініціатива року

Цього року Україна вперше масштабно долучилася до всесвітньої благодійної спільноти, провівши 27 листопада #ЩедрийВівторок – всеукраїнський день добрих справ. У акції взяли участь понад 500 партнерів. Офіційно – 15 міст, серед яких Львів. Але фактично на практиці чи не в кожному населеному пункті були свої благодійники. Загалом “Уроки доброти” та інші заходи пройшли у 207 школах в 24 областях. У кожній організували благодійні ярмарки, концерти та інші акції, на яких вдалося зібрати 500 000 грн для онкохворих дітей. Фонд “Таблеточки” провів благодійну вечерю, під час якої зібрали  9 518 000 грн на сучасний нейрохірургічний мікроскоп для відділення дитячої нейрохірургії в НДСЛ “ОХМАТДИТ”. Українські музиканти заспівали в ліжку, збираючи кошти на підйомник для дітей з важкими ураженнями опорно-рухового апарату, а олімпійські чемпіони Жан Беленюк, Яна Шемякіна, Олег Лісогор та Олена Говорова зійшлися в двобоях із настільного тенісу та доміно, аби зібрати гроші для спортшколи на лінії розмежування на Донбасі.
Фото: Facebook-сторінка “Щедрий вівторок”
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8267 / 4.14MB / SQL:{query_count}