Дрогобич очима туриста: сіль, церкви і вілли

Які місця варто відвідати, щоб вікенд вдався, а яскраві враження стали приємними спогадами

Весняні сонячні дні так і кличуть у мандри! Одного дня цілком достатньо, щоб із задоволенням та користю відвідати цілу низку цікавих туристичних локацій і привезти додому заряд енергії для щоденних справ, нові враження, яскраві емоції, які потім стануть приємними спогадами.
Дрогобич – місто, де переплелись культури, релігії і навіть часи. Місто надзвичайно цікаве та комфортне для туристів, адже за один день кожен зможе поринути в атмосферу такого різного Дрогобича, побачити неймовірної краси церкви, синагоги, вілли багатіїв, оборонні споруди, музеї і почути не одну дивовижну міську легенду. Однозначно, місто варте вашої уваги.
Дістатись до Дрогобича нескладно, можна обирати з трьох варіантів громадського транспорту. Щодня до міста курсує автобус Львів – Дрогобич з автостанції №8 (під час ремонту пл. Двірцевої автобус курсуватиме з приміського вокзалу), електричка Львів – Трускавець з приміського вокзалу і потяги Київ – Трускавець або Дніпро – Трускавець із залізничного вокзалу. До Дрогобича можна виїхати з 5.00 до 20.00. Аби мати більше часу на прогулянку містом, варто вибиратися зі Львова якомога раніше. У зворотному напрямку транспорт курсує з 5.40 до 20.30. Вартість проїзду в автобусі становитиме близько 80 грн, в електричці – близько 25 грн, потягом – від 165 грн.
Туристична сфера міста невпинно розвивається: тут відкривають дедалі більше цікавинок та розширюють сферу послуг, наче кажуть: тут є на що подивитись і сюди варто приїхати, щоб цікаво провести вихідні! Отож “Львівська Пошта” дізналась, що ж пропонує Дрогобич гостям міста.

У ньому вся сіль

Дрогобицька солеварня варта уваги кожного туриста, адже є одним з найстаріших підприємств України, яке працює з ХІІІ ст. Кажуть, що сіль побудувала Дрогобич, бо саме вона була візитівкою міста в Європі багато століть тому. Її видобування та продаж іноземним купцям добре забезпечували місцевих мешканців. Зокрема, на гроші, які місто отримало з видобутку солі, був побудований костел св. Варфоломія. На солеварні свого часу працював батько Юрія Котермака, відомого вихідця з Дрогобича, астронома, медика і ректора Болонського університету, знаного також як Юрій Дрогобич.
Сіль – як у давнину, так і сьогодні – прикрашає герб Дрогобича. Нещодавно місто зробило її брендом міста, а також, зі слів Ігоря Чави, керівника Туристично-інформаційного центру Дрогобича, місто планує зробити солеварню своєю туристичною родзинкою. Тут хочуть створити інтерактивний музей солі, відкрити бібліотеку, кафе чи ресторан і, можливо, хостел. Влада міста впевнена: туристичні локації наявного заводу мають стати популярними серед гостей Дрогобича.
На солеварні досі виварюють сіль за середньовічною технологією: під металевими чанами розпалюють вогонь і кип’ятять розсіл (соляну ропу), яку видобувають із глибокої шахти, яка є одноліткою Австро-Угорщини. Коли унікальний розсіл випаровується, то залишає по собі білі крупинки солі. Побачити цей екзотичний процес можуть і туристи. Територія заводу досить велика і частково закинута, тому вирушати на екскурсію варто з місцевим гідом. Розташоване давнє підприємство на вул. Солоний Ставок, 27.

Унікальні святині

Центральна частина Дрогобича – це унікальне, проте гармонійне скупчення храмів різних конфесій і навіть релігій. Церкви, костел і синагогу просто необхідно відвідати, аби побачити культурне і релігійне різнобарв’я міста.
Костел св. Бартоломея (Варфоломія) і костельна вежа-дзвіниця – надзвичайно цікаві й величні споруди в самому центрі Дрогобича. Готичний костел вважають найдавнішою архітектурною пам’яткою сакральної культури міста. Святині близько 600 років, а її будівництво оповите легендами. Костельна вежа-дзвіниця ще давніша, адже вона була оборонною спорудою з ХІІ по ХІХ ст., а також митницею для купців, які приїжджали до міста по сіль. Згодом, у радянський час, у костелі св. Варфоломія зробили склад і музей атеїзму.
Сьогодні у костел можна потрапити під час богослужінь. Вежу нещодавно, у 2018-ому, вперше за 200 років відчинили для широкого загалу, зокрема й туристів. Розташовані костел і дзвіниця поруч, неподалік від дрогобицької ратуші, на вул. Данила Галицького, 12.
Дерев’яні святині ХV ст., які варто відвідати під час туру в Дрогобич – церква Святого Юра, “поема в дереві”, яка захоплює автентичністю і багатством розписів, та церква Воздвиження Чесного Хреста з дзвіницею, яку прикрашають ікони та неординарної конструкції іконостас – шедеври українського малярства. У двох церквах діє екскурсійне обслуговування. Відвідати храми можна в усі дні, окрім середи, з 9.00 до 18.00, а в п’ятницю, суботу та неділю – до 17.00 за адресою: вул. Солоний Ставок, 23 (церква Святого Юра) і вул. Зварицька, 9 (церква Воздвиження Чесного Хреста).
У міжвоєнні часи в Дрогобичі було 17 синагог. Вдалось зберегти і відновити лише одну – велику хоральну синагогу, найбільшу у Східній Європі. Донедавна вона перебувала у занедбаному стані, проте впродовж останніх років єврейська община реставрувала її. Зараз храм використовують як майданчик для проектів і виставок, зокрема для фестивалю “Шульцфест”. Розташована синагога на вул. Пилипа Орлика, 6.
Катедральний собор Пресвятої Трійці – це барокова святиня кінця XVII ст., головна церква Дрогобича. До кінця XVIII ст. тут діяв монастир кармелітів та костел св. Михайла. Згодом цісар Йосиф II ліквідував монастир і закрив костел, а храмовий комплекс передали в управління отців-василіян за умови утримання ними освітнього закладу. Тут почала працювати чотирикласна школа, найвідомішим вихованцем якої став Іван Франко. У 1946 – 1989 роках храм був у віданні РПЦ, а сам василіянський монастир радянська влада ліквідувала. У 1989 році святиню повернули Греко-католицькій церкві. Розташований собор на вул. Трускавецькій, 2.

Вілли Дрогобича

Особливої уваги туристів заслуговують розкішні дрогобицькі вілли, де на початку ХХ ст. жили найбагатші люди міста. Багатії ніби змагалися між собою у розмірі й архітектурному оформленні своїх будинків. Кошти на це давала трускавецька вода та бориславська нафта. Більшість вілл розташовані на вул. Тараса Шевченка, яка колись називалась Панською, адже тут жила місцева еліта. Прості містяни не завжди могли потрапити на найбагатшу вулицю міста. Сьогодні вілли можна оглянути зовні, зсередини та дізнатись про них більше.
“Вілла Б’янки” у минулому столітті належала дрогобицькому лікарю-рентгенологу, який перший у місті мав рентген-апарат. Послуги лікаря були популярними, адже тоді вважалось, що рентгенівські промені оздоровлюють людину. Після Другої світової війни власник, повернувшись із фронту, продав будинок і виїхав за кордон. Про “Віллу Б’янки” у одному зі своїх творів згадує письменник і художник з Дрогобича Бруно Шульц.
Сьогодні у віллі розташований Палац мистецтв музею “Дрогобиччина”, який варто відвідати, щоб дізнатися більше про європейське мистецтво, сучасний живопис та знаменитих мешканців Дрогобича. У музеї представлені кілька експозицій: живопис художників ХХ ст., експозиція, присвячена життю і творчості Бруно Шульца, у якій представлені його настінні малюнки, віднайдені у 2001-ому, та експозиція унікальної колекції польського графа-колекціонера Кароля Лянцкоронського, яку той зібрав, подорожуючи світом.
З вівторка по четвер Палац мистецтв працює з 9.00 до 18.00, а в п’ятницю, суботу та неділю – з 9.00 до 17.00. Понеділок – вихідний. Вартість квитка у Палаці мистецтв Дрогобича становить 10 грн, а для дітей і студентів – 5 грн Екскурсія усіма експозиціями коштуватиме 20 грн для дорослих і 10 грн для дітей та студентів. Розташований Палац мистецтв на вул. Тараса Шевченка, 38.
Окрасою Дрогобича називають віллу Яроша, яка належала останньому бургомістрові Дрогобича та власнику курорту в Трускавці Раймунду Ярошу. Зараз у будинку розташований один із корпусів Дрогобицького педагогічного університету і студія театру “Альтер”. Побачити віллу можна на вул. Тараса Шевченка, 23.
Вілла нафтового магната Леона Ґартенберґа також оповита легендами. Одна з них оповідає, що під час будівництва під кожну колону перед входом власник наказав вмурувати золоті монети. До слова, саме з будівництва цієї вілли розпочинається повість Івана Франка “Борислав сміється”. Розташована пам’ятка архітектури на вул. Івана Франка, 12.

Різноманіття екскурсій містом

Впродовж останніх років у Дрогобичі стрімко, але якісно розвивається туристична сфера. Гостям міста пропонують понад вісім різних екскурсій, як традиційних ознайомчих, так і театралізованих, інтерактивних, тематичних тощо. Кожна з них оригінальна й творчо продумана. 
Перша екскурсія, яку пропонують туристам – підйом на дрогобицьку ратушу, з висоти якої можна оглянути все місто: величні храми різних епох, вишукані кам’яниці й вілли та середньовічну солеварню. Це буде корисна локація для гостей міста, адже тут ви зможете запланувати, куди вирушити далі, щоб познайомитись із Дрогобичем краще. До слова, традиційна екскурсія містом досить цікава, адже охоплює всі унікальні місця, які неодмінно варто відвідати.
Серед тематичних екскурсій, що ви зможете організувати у Туристично-інформаційному центрі Дрогобича, є екскурсія “Стежками Івана Франка”, яка розповість про юність письменника та покаже, що із свого дрогобицького життя він переніс у творчість. Також ви можете обрати екскурсію “Республіки мрій Бруно Шульца”, аби дізнатися більше про його особистість, як він жив і творив у своєму улюбленому рідному Дрогобичі та як його надихало місто. Туристи зможуть оглянути родинний будинок Шульців, місця його навчання та праці.
Також гостям міста пропонують дві екскурсії Дрогобичем з елементами театрального дійства: “Таємниці дрогобицької ратуші” та “Півтора міста”. До програми першої з них входить театралізована вечірня екскурсія у дворику ратуші, яка розповість історію Дрогобицького магістрату, вхід на вежу міської ратуші та у Галерею ваг. Друга екскурсія з цікавою назвою буде оригінальною та інтерактивною, а під час неї ви побачите дім з “дрогобицькою статуєю Свободи”, костел, який має понад 600 років, будинок Бруно Шульца та дрогобицькі вілли. Вам розкажуть міські легенди й небилиці, які стосуються різноманітних місць, а також захопливо й незвично подадуть історію міста.
До слова, у Дрогобичі можна самостійно організувати велотур, взявши з собою карту міста, попередньо позначивши на ній цікаві для вас локації, і велосипед напрокат на вул. Івана Франка, 31.

Задля комфорту гостей міста при дрогобицькій ратуші працює туристично-інформаційний центр. Тут ви можете отримати інформацію про місто, безкоштовну карту Дрогобича, аудіоекскурсію для самостійного ознайомлення з історією місцевої ратуші. До того ж вам розкажуть про послуги екскурсоводів і допоможуть у замовленні гідів для групових піших екскурсій. Ви дізнаєтесь про готелі у Дрогобичі, заклади харчування, транспортне обслуговування, розкладу руху транспорту, музеї, години їхньої роботи та вартість вхідних квитків, культурні події, фестивалі та про інші цікаві заходи. 
Адреса центру: Дрогобич, пл. Ринок, 1.
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю – з 9.00 до 18.00, перерва – з 13.00 до 14.00. Субота неділя – з 9.00 до 17.00, перерва – з 13.00 до 13.45.
Телефон для довідок: +3 8 (097) 786-60-09.
Сторінка у Facebook – www.facebook.com/drogo.centr/.
Сайт – http://drogtravel.com/ 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0448 / 4.2MB / SQL:{query_count}