Мусульмани Львова запрошують на свято

У середу, 14 серпня, в Парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького відбудеться загальноміське святкування Курбан-Байраму

Нині в особистому спілкуванні ми щораз менше звертаємо увагу на національну чи релігійну приналежність людини і вчимося цінувати її за особисті якості. Однак щоб це спілкування було успішним, потрібно знати і розуміти, що для цієї людини цінне і святе, що насправді є в основі її віри. Адже ми переважно дуже мало знаємо про віру інших, у кращому випадку з інформаційних повідомлень в медіа, і це, як правило, лише наші стереотипні уявлення, які сформувалися внаслідок різних чинників, передовсім комуністичної антирелігійної пропаганди або її пережитків.
Ближче пізнати спосіб життя, віру, звичаї і традиції мусульман львів’яни та гості міста матимуть змогу під час загальноміського святкування Курбан-Байраму, яке відбудеться в середу, 14 серпня, у Парку культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького (вул. Болгарська, 4). Організаторами заходу є Релігійна громада мусульман Львова.
Як розповів “Львівській Пошті” голова Релігійної громади мусульман Львова Ернест Абкелямов, це вже утретє це свято відзначатимуть як загальноміське.
За своїм походженням Курбан-Байрам сягає авраамічної історії, що з невеликими відмінностями є спільною для трьох релігій: юдаїзму, християнства та ісламу. Пророк Ібрагім (чи Аврам, як прийнято іменувати його в християнстві) мав видіння, в якому архангел Джебраїл (Гавриїл) передав йому волю Всевишнього: принести в жертву найдорожче, що в нього було, – свого довгоочікуваного сина Ісмаїла.
“Однак коли пророк привів сина на визначене для жертвопринесення місце, ніж не різав – Всевишній затупив його, побачивши богобоязливість пророка, а через архангела Джебраїла послав ягня, яке Ібрагім мав принести в жертву замість сина, – пояснює співрозмовник. – Ця історія й відображена у святі. У нас всього два свята на рік – завершення священного місяця посту і друге – свято жертвопринесення, бо все, що ми робимо у житті, жертвуємо Всевишньому”.
Іслам – це релігія, яка на перше місце серед чеснот ставить покірність волі Всевишнього, тож не дивно, що саме цей сюжет став основою одного з двох великих свят мусульман, яке також є нагадуванням про милість Всевишнього, а жертовна тварина символізує ту, яку Аллах послав пророкові.
Кожен, хто в змозі, має пожертвувати тварину на заклання – ягня, козу, а сім людей в складчину – корову чи верблюда. Тварина має бути без вад і мати не менш як півроку. Жертву ділять на три частини: одна залишається тому, хто приніс жертву, і його сім’ї, другу віддають родичам, сусідам, близьким, а третю роздають потребуючим і бідним.
“Жертва в ісламі – це обов’язок, свідчення твоєї віри. В ісламі є два поняття – набування знання і віддавання знання, а також обов’язок молитися. Так само ці великі свята передбачають молитву і жертву. Ти зобов’язаний, якщо маєш змогу, жертвувати і частину цієї жертви віддавати бідним, роздавати неімущим. Це обов’язок мусульманина. Крім того, свято є свідченням особистої жертовності на шляху до Всевишнього!” – наголошує Ернест Абкелямов.
На пострадянських теренах це свято частіше називають Курбан-Байрам (арабською – Ід аль-Адха). Обидві назви можна перекласти як “Свято жертви” або “Свято жертвопринесення”.
Курбан-Байрам не має визначеної дати в нашому розумінні, адже мусульманський календар складається з 12 місяців, а рік має 354 дні. Його святкують через 70 днів після іншого важливого свята – Ураз-Байраму. Курбан-Байрам починається 10-го дня 12-го місяця мусульманського місячного календаря і триває декілька днів. Цього року воно розпочнеться 11 і триватиме до 15 серпня. Це свято також знаменує собою закінчення хаджу – щорічного паломництва до Мекки.
“Розпочнеться Курбан-Байрам у неділю, 11 серпня, з молитви. В перший та другий день відбудеться жертвопринесення, а на четвертий день ми хочемо зробити загальноміське свято в Парку культури, щоб запросити і мусульман, і наших друзів львів’ян, аби поспілкуватися, приготувати страви. Будуть атракціони для дітей, щоб усі могли відвідати свято з родинами. Атракціони ці, як і все свято, будуть безкоштовні для всіх учасників! Маємо заможних мусульман і в Україні, і в інших країнах, які жертвують кошти, щоб ми організували це свято. Також будуть змагання і конкурси, які представлять культуру тих народів, вихідці з яких становлять мусульманську громаду Львова. Нині вона налічує від 3 до 5 тисяч осіб, звичайно, багато серед них кримських татар, але є й представники інших національностей. Тож буде надзвичайно цікаво. Потім відбудеться офіційне привітання та розповідь про історію і традиції свята. Відтак готуватимемо плов і шашлики, накриємо столи з фруктами та солодощами і, безумовно, традиційною пахлавою. Буде й музика”, – обіцяє голова мусульманської громади Львова.
Під час Курбан-Байраму прийнято робити подарунки родичам і близьким, а відвідини їх у ці дні вважають благословенними та бажаними.
Вітаються в це свято словами, які в перекладі означають “Благословенне свято!”, “Нехай буде благословенне ваше свято!”, “Благословенне свято жертвопринесення!”, “Нехай Аллах прийме від нас і від вас!”, “Нехай Аллах прийме від нас і від вас праведні справи!”.

Програма свята

15.00 – початок;
15.30 – атракціони в парку для дітей: тир, каруселі, батут та ін.;
17.00 – розважальна програма: куреш (боротьба), перетягування каната, конкурси, вікторини, лотерея, подарунки переможцям, фотозона;
18.00 – офіційне привітання організаторів та гостей свята, історія свята;
18.30 – традиційні святкування та солодощі (плов, шашлик, кава, пахлава);
20.00 – закриття.
Координатор – Ернест Абкелямов (тел. 093 874 35 36).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6725 / 4.13MB / SQL:{query_count}