“Поліція має бути чесною, порядною, відкритою і з людським обличчям”

Очільниця української Нацполіції Хатія Деканоїдзе подала у відставку. Основна причина – неможливість здійснювати подальші зміни

фото: slovoidilo.ua
Її обов’язки тимчасово виконуватиме перший заступник Вадим Троян. Керівником української Нацполіції Хатію Деканоїдзе призначили торік 5 листопада. 38-річній грузинці, яка до цього часу перебувала на посадах першого ректора Академії поліції МВС, директора Національного центру експертизи, міністра освіти та науки Грузії, радника міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, довелося з нуля створювати новий державний орган – Національну поліцію, головною цінністю якої є захист прав і гарантування безпеки громадян.
У понеділок, 14 листопада, Хатія Деканоїдзе, звітуючи про результати своєї роботи, зазначила, що, незважаючи на складну економічну ситуацію, воєнні дії на сході, неконтрольоване переміщення зброї, корупцію, нереформовані суди і прокуратуру, її відомству вдалося не лише стабілізувати і втримати ситуацію під контролем, але й розпочати реальні зміни в системі.
Зі слів Деканоїдзе, менше ніж за рік завдяки незалежному рекрутинговому центру успішно завершено формування патрульної поліції, яка наразі працює в 32 містах нашої держави, створено незаангажовану, ефективну структуру внутрішньої безпеки Нацполіції, зокрема, відкрито понад тисячу кримінальних проваджень проти правоохоронців-корупціонерів, у тому числі тих, які обіймали високі посади. Вперше в історії правоохоронних органів проведено тотальну переатестацію їх співробітників, завдяки чому вдалося очистити систему. Крім цього, запроваджено прозорий, відкритий конкурсний відбір слідчих, дільничних інспекторів, оперативників серед звичайних громадян, перепідготовку чинних правоохоронців відповідно до міжнародних стандартів, а з початку грудня на Київщині планують запустити в дію пілотний проект детективів.
У лютому цього року Хатія анонсувала створення електронної бази з інформацією про затриманих осіб, і вже в травні виконала обіцянку. Вперше в історії українських правоохоронних органів їй вдалося створити в центральному апараті Нацполіції управління із захисту прав людини, якому підпорядковуються ізолятори тимчасового утримання. З ініціативи Деканоїдзе створено спеціальне управління для захисту прав затриманих, збільшено терміни навчання патрульних поліцейських від шести місяців до чотирьох років, інформує “Слово і Діло”.
Деканоїдзе зазначила: результатом цього є суттєве зростання рівня довіри українців до поліцейських. Разом із цим вона визнала, що не вдалося ліквідувати корупційну складову Національної поліції, адже для цього необхідні роки наполегливої роботи і політичної волі. Серед невиконаних обіцянок також створення сучасної Національної поліцейської академії. 
Зі слів Хатії, трьома китами, на яких тримається справді ефективна й незалежна Нацполіція, є її достатнє фінансування, реформування судів і органів прокуратури, а також невтручання політиків у роботу поліцейських. Без цього, переконує Деканоїдзе, Україна прирече себе на протистояння суспільства і влади. “Поліція має бути чесною, порядною, відкритою і з людським обличчям”, – наголосила Хатія Деканоїдзе.
У своєму зверненні вона заявила про політичний тиск на процес кадрових призначень у правоохоронних структурах. “Я зробила все для збереження цих принципів. Як і обіцяла, впродовж року заклала фундамент для розвитку нової Національної поліції. Моя функція виконана. Але, на жаль, моєї волі і повноважень недостатньо для реалізації змін. У зв’язку з цим я йду у відставку. Вважаю необхідним у найкоротші терміни провести відкритий конкурс на пост нового глави Національної поліції України”, – заявила Хатія Деканоїдзе.
Безперечно, грузинка доклала значних зусиль для реформування правоохоронної системи нашої держави. Недаремно цього року вона вперше з’явилася в рейтингу найвпливовіших жінок України за версією журналу “Фокус”. Очевидно, люди з команди Саакашвілі, які масово подають у відставку, серед яких, окрім Хатії Деканоїдзе, є, зокрема, начальник Національної поліції Одещини Ґіорґі Лорткіпанідзе та керівник Одеської митниці Юлія Марушевська, підуть на найближчі парламентські вибори у складі його політсили. На запитання журналістів про готовність приєднатися до партії колишнього голови Одеської облдержадміністрації, Деканоїдзе відповіла: “Я не політик. Закон про національну поліцію забороняє мені це. Я була людиною-менеджером правопорядку, яка робила свою роботу. Наразі планую зайнятися особистими справами, а потім ми знову зустрінемося”.

Заступником міністра внутрішніх справ України з питань євроінтеграції призначено 24-річну Анастасію Дєєву, повідомляє офіційний сайт МВС. Зі слів Арсена Авакова, міністерство запровадило 54 важливі міжнародні проекти, над якими працює спеціально зібрана команда “здебільшого молодих людей з високим ступенем мобільності і комунікабельності, які володіють іноземними мовами, основами проектного менеджменту в західному розумінні цього слова”. На своїй сторінці у Facebook міністр зазначив, що довгий час він і його екс-перший заступник Ека Зґуладзе координували цю групу, але після консультацій всередині, в тому числі з ключовими іноземними партнерами, зі складу проектного офісу було визначено лідера – Анастасію Дєєву, яка, зі слів Авакова, зможе оптимально супроводжувати проекти, координувати проектний офіс під його стратегічним керівництвом, здійснювати комунікацію з іноземними партнерами. Говорячи про переваги Дєєвої, Аваков зазначив, що вона півтора року працювала в проектному офісі реформ МВС, має диплом бакалавра з відзнакою і магістерський диплом Київського університету імені Тараса Шевченка, вільно володіє англійською та французькою мовами. Крім того, в неї висока працездатність і комунікабельність. До переїзду в Україну Дєєва жила в Стокгольмі, де, за її словами, займалася зеленими технологіями, інформують Українські новини.
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини:
– Чутки про відставку голови Національної поліції почалися після того, як у травні цього року МВС покинула заступник міністра внутрішніх справ Ека Зґуладзе. Хатія Деканоїдзе – людина з команди Саакашвілі. Швидше за все, екс-голова Одеської ОДА включить її до списку своєї політичної партії на найближчих парламентських виборах. На мою думку, ця відставка не порушить роботу Національної поліції. Концепція її розвитку вже вироблена, справу можна довести до логічного завершення, аби була на те воля. Деканоїдзе вдалося швидко реформувати патрульну поліцію, але формування складу оперативних служб, які потребують людей з досвідом, дещо затягнулося. Важливо, щоб новий очільник Нацполіції мав власну чітку позицію і був якомога менше заангажований системою. Машина запущена, зупинити її вже неможливо. Очевидно, якщо політична ситуація в Україні буде стабільною, реформу МВС вдасться завершити впродовж двох років.
Микола Савельєв, журналіст-криміналіст:
– Головним мінусом роботи Хатії Деканоїдзе на посаді керівника української Національної поліції є відсутність твердої позиції, прагнення вгодити кожному з політиків, які до неї зверталися, що збільшувало можливості для маніпуляції збоку. Очевидно, її відставка зумовлена відставкою голови Одеської облдержадміністрації Саакашвілі, команду якого вона представляє. Скоріш за все, Деканоїдзе “попросили” піти… Грузинка стала заручницею політичних ігор, пішаком у шаховій партії. Хатія завжди виконувала роль “громовідводу”, повністю брала на себе відповідальність за резонансні інциденти, промахи свої підопічних. У неї не було згуртованої команди, що суттєво послаблювало її впливовість. Нацполіції необхідний якомога вільний від впливу кланів політиків керівник, який би виносив на публічне обговорення спроби чинити на нього тиск зі сторони. Інтернет-простір збурило повідомлення про призначення на посаду заступника міністра внутрішніх справ України з питань євроінтеграції Анастасії Дєєвої. Причина невдоволення – її молодий вік і опубліковані в соціальній мережі світлини в стилі ню. Але треба пам’ятати, що не це є критеріями ефективності роботи. До слова, Дєєва має досвід роботи за кордоном, тим паче їй вдавалося залучати іноземні гранти. Говорити про доцільність цієї кандидатури можна згодом, коли буде видно результати її роботи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.0291 / 4.17MB / SQL:{query_count}