“Покращення”-2019

Із 1 січня на 25% мають підвищити пенсії військовим. А з 1 березня, як обіцяють в уряді, відбудеться осучаснення виплат усім іншим категоріям пенсіонерів

На тлі підвищення тарифів на комунальні послуги і зростання цін на різні види продуктів наша влада хвалиться підвищенням мінімальних зарплат та пенсій. І як це традиційно відбувається наприкінці кожного року, можновладці обіцяють, що збільшення виплат громадянам перекриють зростання цін. Мало хто в це вірить, але все одно потрібно знати, яких “покращень” варто сподіватися українцям наступного року.

“Мінімалка” росте

Відповідно до закону про Держбюджет-2019 (парламент ухвалив його 23 листопада, Президент підписав 7 грудня), офіційна мінімальна зарплата з 1 січня 2019-го зросте на 12% –  з нинішніх 3723 до 4173 грн.
Зазначимо, що з 1 грудня 2018-го в Україні підвищився рівень прожиткового мінімуму на одну особу на місяць – із 1777 до 1853 грн.
Для основних соціальних та демографічних груп населення зростання прожиткового мінімуму виглядає так: для працездатних осіб – для дітей до 6 років – із 1559 до 1626 грн; для дітей віком від 6 до 18 років – із 1944 до 2027 грн; для працездатних осіб – із 1841 до 1921 грн; для осіб, які втратили працездатність, – із 1435 до 1497 грн.
Відповідно з 1 грудня зросли і всі соціальні виплати, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму. Зокрема, мінімальна пенсія збільшилася з 1435 до 1497 грн. Наступне підвищення прожиткового мінімуму варто чекати 1 липня 2019-го. Саме тоді підвищуватимуться і соціальні виплати. Мінімальна пенсія з 1 липня наступного року становитиме 1564 грн. Ще одне підвищення прожиткового мінімуму і соціальних виплат очікується з 1 грудня 2019-го: тоді мінімальна пенсія має зрости із 1564 до 1638 грн.
Аналітики порталу “Слово і Діло” підготували докладнішу інформацію про збільшення основних соціальних стандартів в Україні впродовж наступного року (див.інфографіку).

Осучаснення пенсій

Тим часом чинна влада обіцяє, що наступного року українських пенсіонерів очікує збільшення виплат унаслідок індексації пенсій, яку проведуть у березні. Можновладці частіше називають це осучасненням пенсій. Анонсів такого осучаснення було вже багато.
“1 березня 2019 року відбудеться наступний етап підвищення пенсій. І надалі, уже щороку, кожного 1 березня наступного року осучаснення пенсій будуть проводити автоматично”, – заявив цього тижня в ефірі телеканалу “Прямий” віце-прем’єр Павло Розенко. Говорив він про те, що підвищення становитиме від 17 до 40%.
Що стосується першого етапу підвищення пенсій наступного року, то Розенко нагадав про чергове підвищення виплат майже півмільйону військових пенсіонерів із 1 січня 2019-го. Їхні пенсії зростуть ще на 25%. Нагадаємо, що, відповідно до постанови уряду, з 1 січня 2018-го пенсії військових уже зросли на 50%.
“Наступного року з 1 січня будуть переглядати пенсії військовослужбовців. Якщо в цьому році підвищення становило в середньому 1500 гривень, то з 1 січня ще на 750 гривень зросте пенсія військовослужбовців на заслуженому відпочинку. Як ви пам’ятаєте, цей процес триватиме. З 1 січня 2020 року ще на 750 гривень. Таким чином пенсія людей, які були військовослужбовцями, збільшиться порівняно з 2017 роком удвічі”, – пояснював раніше міністр соціальної політики Андрій Рева у інтерв’ю Радіо Свобода.
Повертаючись до питання індексації виплат для всіх інших категорій пенсіонерів, зазначимо, що це передбачене законом про пенсійну реформу. “Береться пенсія, розрахована відповідно до закону про загальнообов’язкове пенсійне страхування, підвищується на 50% від зростання середньої зарплати за попередній рік плюс 50% від інфляції за попередній рік. З огляду на те, що 10,2 мільйона пенсіонерів отримали підвищення пенсій у жовтні 2017 року, практично всі вони й підпадають під індексацію пенсій у 2019 році”, – так пояснював формулу індексації пенсій у коментарі “Сегодня” заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір. У профільному міністерстві підрахували, що люди, які отримують мінімальну пенсію, після індексації 1 березня 2019-го зможуть отримувати вже близько 1800 грн.
“Якщо інфляція цього року буде 12%, як прогнозують, то до розрахунку братимуть 6%. Фонд оплати праці збільшився за вісім місяців на 25%, тобто до розрахунку беруться 12,5%. В сумі це становить 18,5%. Це означає, що зростання пенсій відбудеться до 20% від тих розмірів, які є сьогодні”, – зазначали в Міністерстві соціальної політики у вересні цього року. Точні офіційні показники зростання середньої зарплати та інфляції за 2018 рік будуть відомі у лютому наступного року. Саме на їхній основі і розраховуватимуть індексацію пенсій.

“Комп’ютер порахує всім, але будуть винятки…”

Але знову ж таки, попри всі обіцянки влади, потрібно розуміти, що не всі категорії пенсіонерів відчують значне підвищення виплат. Традиційно ті, що вже отримують вищі пенсії, матимуть більші доплати. А от люди з нинішньою мінімальною пенсією можуть із 1 березня 2019-го залишитись на мінімальному рівні або отримати лише по кілька десятків гривень доплати.
“Перерахунок автоматично проводитимуть усім, по всіх пенсійних справах, в електронному вигляді через реєстр. Комп’ютер порахує усім, але будуть винятки – визначені групи людей, які істотного підвищення не отримають. У першу чергу ті, що зараз одержують мінімальну пенсію. Вони навіть після перерахунку, найімовірніше, залишаться на прожитковому мінімумі, а він уже був підвищений із 1 грудня і залишатиметься таким до липня 2019-го”, – пояснила старший науковий співробітник Інституту демографії та соцдосліджень НАН України Лідія Ткаченко, інформує “Обозреватель”.
Зі слів експерта, ще одна категорія, якій не варто сподіватися суттєвих доплат, – так звані “нові” пенсіонери, тобто люди, які вийшли на пенсію в останні два-три роки. “Їм ця індексація нічого не дасть, особливо якщо пенсії їм нараховували до змін законодавства в жовтні 2017 року. Коли коефіцієнт страхового стажу 1,35 вилучили з формули, їм довелося давати певну дотацію, тому що їхні пенсії виходили вищими, аніж за новими правилами… Для певних категорій людей, а це можуть бути навіть кілька мільйонів, підвищення буде несуттєвим – на рівні кількох десятків гривень”, – пояснила вона.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8182 / 4.4MB / SQL:{query_count}