Застій у змінах

Оптимізму щодо ухваленням парламентом Виборчого кодексу небагато

фото: apostrophe.ua
Робочій групі з доопрацювання проекту Виборчого кодексу до другого читання, сформованій згідно з рішенням парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя, залишилося пройти менш ніж тисячу правок до цього документа. Але до кінця року обіцяють розглянути і їх.
“Залишилась менш ніж тисяча правок. Блоки парламентських і президентських виборів і загальну частину давно пройшли. Вже майже пройшли блок про місцеві вибори і вибори в АРК Крим. Залишились, у принципі, лише вибори в обласних радах, районних – небагато поправок… Правки йдуть швидко, адже дублюються. Я б не говорив про кількість, адже всі дискусії щодо них уже відбулися. Наприклад, щодо закону про парламентські вибори були дуже подібні правки. Тільки стосувалися вони виборів у Верховну Раду, а тут, наприклад, стосуються виборів у обласні ради. Та оскільки ми все це вже проговорили, то фактично їх копіюємо. Одні правки враховуємо, інші ні. Тому дуже швидко. До нового року в форматі робочої групи завершимо”, – заявив цього тижня в коментарі РБК-Україна Олександр Черненко, керівник робочої групи, голова підкомітету з питань виборів і референдумів профільного Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя, нардеп від фракції БПП.
Нагадаємо, що Виборчий кодекс має регулювати правила проведення різних видів виборів – від місцевих до президентських. Проект Виборчого кодексу у першому читанні парламент підтримав ще 7 листопада 2017-го. Тоді за документ проголосувало 226 нардепів, тобто мінімально необхідна кількість. І це голосування сприймалося експертами як випадковість, та й самі нардепи про це говорили. Найсуттєвіші зміни цей документ передбачає для парламентських виборів. У редакції першого читання проект Виборчого кодексу передбачає відмову від мажоритарної складової (зараз виборча система змішана: половину ВРУ обираємо за закритими партійними списками, половину – у мажоритарних округах) і перехід до пропорційної виборчої системи із відкритими регіональними списками.
Після першого читання в парламенті як могли гальмували доопрацювання проекту Виборчого кодексу. Зрозуміло, чому наші політики не хочуть змінювати виборчі правила гри – “мажоритарка” є дуже вигідною для політиків-бізнесменів, які можуть просто “засівати” округи і таким чином здобувати перемогу.
Нардепи подали рекорду кількість правок до цього документа – близько 4400. Спочатку правки розглядала група підкомітету з питань виборів і референдумів профільного парламентського комітету. Врешті-решт комітетом була сформована офіційна робоча група, яка й зараз розглядає правки. І от до нового року робоча група мала б завершити свою місію. Але після цього ще потрібно буде, аби парламентський Комітет з питань правової політики та правосуддя підтримав проект Виборчого кодексу до другого читання. А вже тоді – голосування у сесійному залі.
“Ми свою роботу виконали, далі питання комітету і розгляд у залі. Ви розумієте, повна процедура, друге читання – це не менш ніж два, а як на те пішло, і три пленарні тижні. Якщо календарні – множте на два”, – заявив Олександр Черненко 13 грудня на форумі “Роль громадян у політичних реформах: Vox Civium 2.0”, інформує “Лівий берег”.
Ми вже не раз бути свідками того, як нардепи під час ухвалення інших важливих рішень наполягали на голосуванні в залі за всі відхилені комітетом правки. Зволікати наші парламентарі вміють дуже добре.
“Якщо ми приймемо Виборчий кодекс навесні, я не бачу трагедії, щоб нормально підготуватися і провести парламентські вибори за новим законом. Але оптимізму в мене небагато”, – сказав Олександр Черненко.
Більшість політичних експертів також висловлюють сумніви щодо того, що вже наступні парламентські вибори в Україні, заплановані на 27 жовтня 2019-го, відбудуться за новими правилами. Навряд чи нинішнім нардепам вистачить політичної волі на таке рішення…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9249 / 4.37MB / SQL:{query_count}