Духовна незалежність

Процес створення Української помісної православної автокефальної церкви офіційно завершений. Україна отримала Томос від Вселенського патріарха

Православна церква України офіційно отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха. Це відбулося 6 грудня у церкві святого Георгія в резиденції Вселенського патріархату в Константинополі (сучасний Стамбул), де Митрополит Київський та всієї України Епіфаній співслужив Святу літургію із Вселенським патріархом Варфоломієм.
«Час настав для славної Святої митрополії Києва отримати духовну незалежність, будучи включеною до тіла помісних та святих Православних автокефальних церков, шляхом включення шанованого імені Вашого блаженства (митрополита Епіфанія) до канонічного православного диптиху. Сьогодні, офіційно і канонічно, ви стаєте п’ятнадцятою церквою у благословенному хорі Автокефальних церков», – заявив у своїй промові Вселенський патріарх Варфоломій на церемонії вручення Томосу, інформує BBC-Україна.

Попереду ще багато роботи

Таким чином, процес створення помісної незалежної Православної церкви в Україні завершено. Але ще дуже багато роботи щодо розбудови нашої Церкви і об’єднання православних вірян у нашій країні.
Зараз Православна церква України налічує близько 7 тисяч парафій. Якщо говорити про кількість парафій УПЦ МП (за канонічними нормами, вже колишню УПЦ МП), то мовиться про близько 11 тисяч парафій. Станом на 8 січня офіційно було підтверджено перехід щонайменше 41 парафії з УПЦ МП до Православної церкви України. Звичайно, поки що кількість переходів невелика, але з кожним днем з’являється все більше повідомлень про те, що священики і парафіяни вирішують приєднатися до об’єднаної помісної автокефальної Церкви. Тож процес тільки починається.
“Багато священнослужителів, архиєреїв і мирян чекали, коли Православна церква України отримає незалежність. Коли Константинопольська Церква-матір проголосить світові раз і назавжди, що відновлена історична справедливість. Вона трапилася. Тепер справа за єрархами, священнослужителями, мирянами Української православної церкви, котрі неодноразово говорили, що вони є частиною помісності нашої Церкви”, – заявив екзарх Вселенського патріархату, архиєпископ Даниїл Памфілійський, висловивши надію на те, що після отримання Томосу священнослужителі УПЦ (МП) зможуть спокійно і без тиску переходити в Православну церкву України, повідомляє телеканал “Прямий”.

фото: Сергій Нужненко radiosvoboda.org

Наш Томос

Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію для української Церкви 5 січня, напередодні офіційної церемонії вручення цього документа українській делегації.
“Однодумно визначаємо та проголошуємо, щоб уся Православна церква, що є в межах політично сформованої та цілковито незалежної держави Україна, разом зі Священними Митрополіями, Архиєпископіями, Єпископіями, монастирями, парафіями та всіма в них церковними установами, котра є під покровом Засновника Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви Боголюдини Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа, існувала віднині канонічно автокефальною, незалежною та самоврядованою, маючи Першого в церковних справах і визнаючи кожного канонічного її предстоятеля, який має титул “Блаженніший Митрополит Київський і Всієї України”, – зазначено в тексті Томосу про автокефалію Православної церкви України. Експерти-релігієзнавці зазначають, що це перший в історії Томос, який був підписаний Вселенським патріархом у прямому ефірі.
Уже ввечері 6 січня Томос доставили в Україну. Його виставили для загального огляду в трапезному храмі Софії Київської, й 7 січня вишикувалася величезна черга вірян та священників, які прийшли побачити цей важливий документ.

Всі підписи є

Про те, що Томос ще тимчасово повертатимуть до Константинополя, щоб усі члени Синоду Вселенського патріархату поставили під ним свої підписи, було відомо. Але деякі наші ЗМІ після того, як Томос забрали із загального огляду, вирішили створити майже скандал: мовляв, Томос зник. Тим часом російські ЗМІ, проросійські агенти впливу та просто “зрадофіли” в Україні скористалися моментом, щоби поширити інформацію про те, що Томос “якийсь не такий”, бо підписаний тільки Вселенським патріархом без усіх членів Синоду, і автокефалії в нашої церкви ще на той момент не було. Вся ця маячня є частиною інформаційної війни проти України!
Просто потрібно пояснити, що насправді відбулося. Як повідомило BBC-Україна, посилаючись на джерела в Константинополі, оскільки тубус із документом привезли до Константинополя лише за кілька днів до вручення, то члени
 
фото: прес-служба Президента України (4)

Синоду не встигли скріпити його своїми підписами. Але всі потрібні підписи членів Синоду є на рішенні Синоду щодо затвердження Томосу автокефалії Православної церкви України. Більшість членів Синоду поставили свої підписи під ним ще 29 листопада.
Потрібно розуміти, і це пояснював архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій Зоря, технічно Томос – це рішення Вселенського патріарха та Святого і Священного синоду про автокефалію, внесене у відповідний Кодекс, а грамота, передана 6 січня, – це публічна офіційна копія для України.
Тож цю публічну копію Томосу для України справді тимчасово повернули до Константинополя. Чергова сесія Синоду Вселенського патріархату традиційно розпочинається 9 числа кожного місяця. Тож у середу, 9 січня, всі члени Синоду зібралися і поставили свої підписи під документом для України. Після цього грамота з текстом Томосу вже повернеться для постійного зберігання в Україну. Це суто технічний момент. “6 січня 2019 р. Вселенський Патріарх Варфоломій та єрархи Константинопольської Церкви співслужили з Київським Митрополитом Епіфанієм та єрархами Української церкви за Божественною літургією. Весь чин і порядок співслужіння підкреслював, що це служіння двох предстоятелів автокефальних Помісних церков. Тобто для самого Вселенського патріарха факт автокефалії 6 січня вже був доконаним, справжнім і таким, що вступив у дію. І спільна Євхаристія, причастя Тіла і Крові Христових, була виявом цього”, – зазначив архиєпископ Євстратій Зоря на своїй сторінці у Facebook.
Зрештою, усі підписи вже є, тому російським та проросійським пропагандистам потрібно вигадувати нові історії для інформаційних маніпуляцій. “Цікаво, чи московські креативники вже придумали наступне “пояснення” на тему, “чому автокефалія – не така?” – пише Євстратій Зоря.

Інформаційні війна

Насправді критики надання Томосу Україні уже більш-менш сформували свої головні тези для пропагандистських інформаційних атак. Серед найпоширеніших критичних тез – посилання на норму Томосу, що забороняє Православній церкві України створювати закордонні єпархії та парафії.
“Україна за кількістю православних парафій посідає перше місце в світі. Вона з усіх боків оточена державами, на території яких діють інші помісні Церкви. А в Угорщині вже створені єпархії Константинопольського, Московського та Сербського патріархатів. Православній Церкві України нікуди розширюватися географічно, тому їй доведеться активно займатися внутрішньою місією”, – пояснює непотрібність критики цієї норми релігієзнавець Ілля Бей на порталі cerkvarium.org.
Також низка експертів звертає увагу на те, що в Томосі для української Церкви вперше чітко прописане правило церковної апеляції з “правом всіх архиєреїв та іншого духовенства на апеляційне звернення до Вселенського патріарха, який має канонічну відповідальність приймати безапеляційні судові рішення для єпископів та іншого духовенства помісних Церков”. Насправді, як зауважують експерти, Вселенський патріархат є вищою інстанцією для вирішення спорів у всіх помісних Церквах, незважаючи на те, чи ця процедура докладно прописана в їхніх томосах чи ні. І ще одне: український церковний суд незалежний від Вселенського патріархату, який, зрештою, може виступити останньою інстанцією. А от у Статуті Православної церкви у Чеських Землях і Словаччині передбачається, що до церковних судів цієї Церкви входять представники Константинополя. Тобто бачимо, якою може бути різниця у повноваженнях щодо вирішення внутрішньоцерковних спорів.
“У противників автокефалії криза жанру. Вони прогнозували “пшик” – а вийшла перемога. Вони лякали кровопролиттям – а мудрість людей і професійність органів безпеки та правопорядку дозволяють уникати провокацій або вчасно зупиняти їх. Вони дійшли до того, що називають Вселенського патріарха... розкольником, а самі відправили себе в ізоляцію, в яку за ними ніхто не пішов. У таких умовах все, на що вони здатні, це брехня про начебто залежність Православної церкви України від Вселенського патріархату (бездоказові твердження в традиціях фейкньюз, без жодного факту) і заяложена тема мира (воно надається більшості Церков як знак духовної єдності, а не залежності)”, – зазначив на своїй сторінці у Facebook директор Національного інституту стратегічних досліджень, радник Президента України Ростислав Павленко.
І ще до офіційного отримання українською Церквою Томосу про автокефалію критики звертали увагу на те, що наша помісна Церква створюється митрополичою, а не патріаршою. Експерти вже не раз пояснювали, що це аж ніяк не “применшує” автокефалію нашої Церкви, що для отримання статусу патріархату потрібен час і об’єднання якнайбільшої кількості православних вірян в Україні у єдиній помісній Церкві.
Почесний патріарх Православної церкви України Філарет зараз також наголошує на тому, що “в Україні і далі існує Московський патріархат, і нам треба об’єднатися з ним, та це не так просто”. “Треба мати мудрість, треба мати терпіння, бути наполегливими і знати дорогу, якою ми повинні йти. А яка дорога наша? Перше – об’єднати українське православ’я в одну Українську православну церкву. Друге – щоб усі православні Церкви, не тільки Константинопольський патріархат, а й усі інші, визнали автокефалію помісної Православної церкви України… Нам треба досягти того, щоб українську Церкву визнавали як патріархат, а не як митрополію. Те, що це буде, я в цьому переконаний, так само переконаний, як був переконаний в 1992 році, що буде автокефальна Церква. Так і зараз переконаний, що Київський патріархат буде. Коли він буде? Коли ми об’єднаємося в одну Церкву і коли нас визнають як митрополію інші Церкви. Коли ці дві умови завершаться – тоді буде час Української церкви як патріархату. Це дорога ще далека, але цією дорогою треба йти. Тепер ми станемо на шлях до патріархату і досягнемо його, і Господь допоможе”, – зазначив почесний Патріарх Філарет під час літургії в Михайлівському Золотоверхому соборі, інформує УНІАН.

Патріарх Філарет – Герой України

Важко переоцінити роль Філарета у створенні помісної автокефальної Православної церкви в Україні. Незважаючи на різні версії, які з’являлися в інформпросторі щодо того, наскільки важко чи ні Патріарх Філарет ухвалив для себе рішення не висувати свою кандидатуру на посаду предстоятеля об’єднаної помісної Церкви, він дав дорогу молодому митрополитові Епіфанію. І тим самим засвідчив, що не тримається за посаду, а насамперед піклується про процес об’єднання українських православних священиків та вірян.
“Вимагали, умови ставили різні. І я заради того, щоб в Україні була визнана автокефальна Церква, пішов на все, на всі вимоги, щоб була Церква. Я від церковного життя не усунувся, я залишаюся Патріархом. Тільки є предстоятель, який очолює Православну церкву України, Блаженніший Митрополит Епіфаній. Але я залишаюся в Синоді, залишаюся керуючим парафіями Києва і думаю, що буду корисний і предстоятелю, маючи більш ніж 50-річний досвід служіння на київській кафедрі”, – зазначив патріарх Філарет цього тижня в інтерв’ю телеканалу “Прямий”.
8 січня Президент Петро Порошенко присвоїв Патріархові Філарету звання Героя України. “Ще не придумано тої міри, якою можна виміряти внесок Патріарха Філарета в боротьбу за власну помісну Церкву. Він був, є і залишається духовним лідером української Церкви, духовним лідером українського народу. Ось чому я прийняв рішення присвоїти йому звання Героя України”, – ідеться в повідомленні на Facebook-сторінці глави держави.

Політичний негативізм

Також не варто применшувати роль Президента Петра Порошенка у створенні в Україні об’єднаної Православної церкви і отримання Томосу про автокефалію. Зараз триває президентська виборча кампанія, і зрозуміло, що в Порошенка використовуватимуть тему Томосу для збільшення підтримки чинного глави держави. Але в будь-якому випадку без його зусиль було б неможливо так швидко пройти шлях від офіційного звернення до Вселенського патріарха до офіційного отримання Томосу. До речі, уперше в тексті Томосу про автокефалію помісної Церкви згадується прізвище президента держави.
Це аж ніяк не означає, що через це на президентських виборах 31 березня потрібно голосувати тільки за Петра Порошенка, це аж ніяк не перекриває усі його промахи на посаді глави держави. Але так само критикам Порошенка не можна применшувати важливість отримання українською Церквою Томосу про автокефалію. В час, коли українці здобувають справжню духовну незалежність, коли вони нарешті отримали автокефальну Православну церкву, принаймні намагаймося не думати про політичні протистояння.

Двері Церкви відкриті для всіх

Попереду в нашої церкви ще дуже багато завдань. Російські церковники так просто не відмовляться від свого впливу в Україні.
“6 січня звершенням спільної Божественної літургії у кафедральному соборі на Фанарі ми засвідчили євхаристійну єдність із вселенським православ’ям, тому двері нашої єдиної помісної Православної церкви є відчиненими для всіх, хто бажає разом у ній служити Богові та її народові… Найперше маємо надалі підносити молитви за Церкву, за подолання ворожнечі та за примноження любові. Ми самі маємо відкласти колишні протистояння, відчуження та ворожнечу, бо лише через прощення одне одному зможемо справді утвердити єдину помісну автокефальну Українську православну церкву!” – наголосив предстоятель Православної Церкви України, Митрополит Київський та всієї України Епіфаній 7 січня під час першого після отримання Томосу богослужіння в Софійському соборі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0987 / 4.51MB / SQL:{query_count}