СБУ отримала свого “слугу народу”

Головною спецслужбою країни керуватиме людина, яка не служила у війську і за фахом є ревізором

Іван Баканов, фото: ВВС
Під час інавгурації президента Володимира Зеленського стався неприємний для нього момент: два генерали – командувач Сил спеціальних операцій Ігор Луньов і голова СБУ Василь Грицак не віддали честь Головнокомандувачу. Наступного дня Грицак подав рапорт про звільнення.
“Виконую обіцянку і публічно інформую: подаю на розгляд новообраному президенту України рапорт про своє звільнення з посади голови СБУ. Також повідомляю, що у встановленому військовими статутами порядку відповідні рапорти про звільнення із займаних посад складені усіма заступниками голови СБУ та членами команди, які пліч-о-пліч зі мною стали на захист України у найважчі дні російської збройної агресії”, – мовилося в заяві Василя Грицака, оприлюдненій на сайті СБУ.
22 травня президент видав указ, згідно з яким першим заступником голови Служби безпеки України став 45-річний Іван Баканов. Він фактично очолив СБУ, хоча де-юре за відставку Василя Грицака ще повинна проголосувати Верховна Рада. Виникла парадоксальна ситуація – головну українську спецслужбу замість генерала армії, Героя України очолила людина, яка не те що не має жодного досвіду оперативно-розшукової діяльності, але не служила у війську…

Друг дитинства Зеленського

Хоч донедавна Іван Баканов був керівником “Студії Квартал-95”, він украй непублічна особа і вважає за краще залишатися за лаштунками як у бізнесі, так і тепер у політиці. До минулого року його фото неможливо було знайти в інтернеті. Навіть його профіль у фейсбуці практично порожній, а на аватарці – картинка без обличчя. Виняток він зробив тільки на час виборів, коли як глава передвиборчого штабу Зеленського дав кілька інтерв’ю журналістам. Тоді всі й довідалися, що Баканов і Зеленський – друзі дитинства, жили в одному будинку і ходили в одну школу.
Спочатку, представляючи Баканова в складі своєї команди перед другим туром виборів, Зеленський казав, що той у разі його перемоги відповідатиме за зв’язки з парламентом. Потім з’явилися чутки, що колишній директор “Студії Квартал-95” очолить Адміністрацію Президента (АП). Сам Баканов поводився скромно і жодних амбіцій не демонстрував. “Я командний гравець: де скажуть, там і буду працювати. Скажуть іти в політику – піду. Скажуть у виконавчу владу, якщо ми переможемо на парламентських, на місцевих виборах – піду туди. Скажуть залишитися в “Кварталі” – залишуся”, – говорив він у інтерв’ю “Цензору” в березні цього року. Як бачимо, чоловік виявився послідовним: сказали піти на генеральську посаду в СБУ – пішов.

Збіговисько шахраїв, “блатних” і “рєшал”

До призначення Івана Баканова колишні та чинні співробітники СБУ поставилися по-різному. Треба пояснити, що насправді він посів одразу дві посади: першого заступника голови СБУ і начальника департаменту боротьби з корупцією та організованою злочинністю (управління “К”). Саме цей підрозділ вражають найскандальнішим у спецслужбі, його співробітників звинувачують у “кришуванні” бізнесу та систематичному вимаганні хабарів. Європейський Союз і США давно наполягають, що боротьба з корупцією має бути виключена із компетенції СБУ, яка мала б зосередитися на виконанні виключно трьох завдань: захисті державної таємниці, контррозвідці та запобіганні тероризму.
Як розповідав свого часу Олександр Лємєнов, головний експерт групи “Антикорупційна реформа” Реанімаційного пакета реформ, СБУ не повинна займатися корупційними злочинами, зокрема тому, що її співробітники не мають достатньої компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли мовиться про правопорушення у фінансовій сфері. “Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними”, – стверджує Олександр Лємєнов. І робиться це часто-густо аж ніяк не в інтересах дотримання безпеки держави. СБУ іноді виступає як інструмент тиску в суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом “державного рекету”.
“Співробітники управління “К” вже давно втратили і совість, і авторитет. СБУ перетворилася на збіговисько шахраїв, “блатних” і “рєшал”. Усе спрямоване на заробіток за всяку ціну, на вимагання, про службу ніхто не думає. Посади купують. Пора або розігнати управління “К”, або вигнати хоча б 60% і замінити весь керівний склад”, – розповів журналістам на умовах анонімності один із теперішніх співробітників СБУ.
“Це вперше на оперативний підрозділ призначили людину без досвіду і військової служби. Якщо глава СБУ – ще політична фігура, якщо без досвіду може бути заступник, який курирує зв’язки з органами влади, аналітику, архів або медичне управління, то призначити людину без досвіду на управління “К” – це нонсенс”, – сказав LIGA.net народний депутат, колишній заступник голови СБУ (лютий – листопад 2014 р.) Андрій Левус.
Утім інші співробітники СБУ менш категоричні та сподіваються, що Баканов наведе лад у всьому відомстві, а не тільки в управлінні “К”. “Іван Баканов буде куратором реформування СБУ. Завдання перше і головне – позбавити СБУ невластивих їй функцій, переформатувати управління “К” і “КЗЕ” (Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економіки. – “Львівська Пошта”). Тому сприймати таке призначення потрібно не зі сміхом, а з об’єктивністю”, – розповів один із колишніх співробітників СБУ.

Повернення колишніх?

У цій ситуації є ще один цікавий нюанс. Оскільки власне голову СБУ за поданням президента повинна затвердити більшість у Верховній Раді, в Зеленського чудово розуміють, що нинішній склад парламенту його кандидатуру не пропустить. Але невдовзі дострокові вибори, після яких президентська партія “Слуга народу” сподівається сформувати навколо себе більшість. Не виключено, що Іван Баканов може так і залишитися першим заступником, а на голову СБУ висунуть зовсім іншу людину.
За даними інсайдерів, ним може стати генерал-майор Андрій Кміта, який з 2010 по 2013 рік керував Головним управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економіки СБУ, яку тоді очолював Валерій Хорошковський. “Кміту називали “директором СБУ з комерції”. І основною його діяльністю було поліпшення матеріального становища як Валерія Хорошковського, так і свого власного. І це Кміті вдалося. Він має розкішний особняк навпроти маєтку Петра Порошенка в Козині, велику кількість нерухомості в Києві, Криму та в далекому зарубіжжі. А за Петра Порошенка Кміта досить активно постачав продукти харчування в українські в’язниці”, – пише інтернет-портал Спілки блогерів України.
Ще одним імовірним кандидатом називають народного депутата від ВО “Батьківщина” Владислава Бухарєва (у 2007 – 2010 роках – начальник Податкової міліції України, у 2014-ому був заступником голови СБУ Валентина Наливайченка, восени того ж року генерал-лейтенант Бухарєв став народним депутатом від ВО “Батьківщина”, вигравши вибори в мажоритарному окрузі на рідній Сумщині).
Владислав Бухарєв – давній знайомий Володимира Зеленського, неодноразово організовував гастролі “95 кварталу” в Сумській області. Дуже недешеві концерти політик оплачував із власної кишені, квитки глядачам роздавали безкоштовно. Причому були випадки, коли мегапопулярний в Україні колектив виступав у… звичайних селах. Причина проста – “Квартал” виступав у тих населених пунктах, які входили до виборчого округу Бухарєва.
Ось такі “шпигунські пристрасті” вирують навколо головної української спецслужби. При цьому на тлі суперечок навколо доцільності існування відділу “К” та втручання його співробітників у бізнес-суперечки чомусь мало хто згадує, що Україна перебуває в стані неоголошеної війни з Російською Федерацією. Призначення людини без жодного досвіду оперативно-розшукової діяльності керівником СБУ, чиє головне завдання все-таки контррозвідувальна протидія агресорові, викликає величезні побоювання. Адже, захопившись долею співробітників відділу “К”, можна проґавити діяльність інших співробітників – Федеральної служби безпеки РФ.

Іван Баканов народився 2 травня 1974 року в Кривому Розі на Дніпропетровщині. Закінчив Академію праці, соціальних відносин і туризму в Києві за спеціальністю ревізор. Хоча сам Баканов у одному інтерв’ю стверджував, що має ще одну освіту –  прокурорську, що завжди хотів “попрацювати в органі, який відповідає за дотримання законності”.
Із 25 січня 2013-го – керівник ТОВ “Квартал 95”, а з 27 грудня 2013-го – керівник ТОВ “Студія Квартал-95”. Засновник і кінцевий бенефіціар обох: компанія Green Family Ltd зареєстрована на Кіпрі. Згідно з реєстраційними документами, в цієї компанії два керівники – Оксана Лазаренко (дружина Івана Баканова) і Марина Разомова-Георгіу. Як з’ясували перед виборами “Схеми”, через Green Family партнерам Зеленського належить ще одна фірма – “Грін Філмс”, яка працює в РФ (і навіть має підтримку Мінкульту РФ). Із 2014 року її обороти становили близько 350 млн грн. Декларація Баканова про доходи та витрати на сайті Національного агентства із запобігання корупції поки що не опублікована.
Із грудня 2017 року до травня 2019-го Іван Баканов був лідером політичної партії “Слуга народу”. На кінець 2018 року ця партія безкоштовно користувалася крихітним офісом площею 4 кв. м у Києві, не мала на рахунку жодних коштів і не проводила жодних виплат.
Під час президентських виборів був главою передвиборчого штабу кандидата в президенти України Володимира Зеленського. У розпал президентської кампанії їздив із ним до Парижа на зустріч із президентом Франції Еммануелем Макроном.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5469 / 4.44MB / SQL:{query_count}