Конституційний суд: розворот куди?

КС вирішить долю законів про люстрацію, декомунізацію та мову

Як і в перший рік президентства Януковича, каденція Зеленського на посту глави держави починається із виходу на авансцену Конституційного суду. Для ексдиктатора КС у 2010-ому повернув редакцію Конституції 1996-го, розширивши таким чином повноваження глави держави. Нинішня президентська команда також вже марить зміною Основного закону, але поки до радикальних кроків ще не дійшли, вочевидь, процес може пришвидшитися після позачергових парламентських виборів, внаслідок яких “у Зеленського” сподіваються отримати повний контроль за наступним скликанням Верховної Ради України. І тут вже КС команді Зеленського допоміг, визнавши, що неможливо встановити факт існування та припинення існування парламентської коаліції, судді таки підтримали указ президента про розпуск парламенту та дочасні вибори до Ради 21 липня. А оскільки кожна нова заява представників президента може дратувати щораз більшу частину суспільства, “епоха зубожіння” одним помахом руки не завершується, і скандальні кадрові призначення не припиняються, то чим швидше відбудуться вибори, тим це вигідніше Зекоманді. До кінця жовтня можна було дійти до значного падіння рейтингу, що тримається виключно на самому імені президента.
Зараз “в руках” суддів КС також опинилися подальші долі законів про очищення влади (люстрацію), декомунізацію та функціонування української мови як державної. Конституційні подання щодо оцінки цих документів у різний час подали ексрегіонали.
Але нинішня президентська команда ніяк не реагує на можливий реванш представників колишньої команди “біло-голубих”. Більше того, своїми діями і заявами “у Зеленського” лише допомагають реваншу. Іншого і не можна було очікувати від людей із совковою свідомістю, якими б молодими вони себе не називали.
Зазначимо, що у четвер, 4 липня, Конституційний суд мав у закритому режимі розглядати питання законів про люстрацію та декомунізацію. Під судом різні політичні сили влаштували акції протесту, не обійшлося і без сутичок. Але що відбувалося в самому судді? На момент здачі цього номера “Львівської Пошти” у друк було лише відомо, що найімовірніше у цей день остаточних рішень ще не мало бути. Про це повідомила нардеп Вікторія Сюмар.
“Ми зустрілися з головою Конституційного суду Наталею Шапталою. Донесли настрої, які є сьогодні у людей щодо можливого скасування декомунізації і люстрації. Ключове – розгляд цих питань буде по обіді, і, як нас запевнили, проміжним, без остаточного рішення. Оскільки частина суддів відсутня. Кожен такий проміжний розгляд потребує активної позиції громадськості. Адже люстрацію хочуть скасувати до формування нового уряду. Аби посадити туди люстрованих чиновників часів Януковича – Азарова. Це повернення Москви прямо на вулицю Грушевського. І це те, чого ми допустити не можемо”, – написала Сюмар на своїй сторінці у Facebook.
За ситуацією насправді потрібно щодня слідкувати. Команда нового президента не може захищати закон про люстрацію, бо сам Зеленський майже одразу після вступу на посад глави держави цей закон порушив. Призначив люстрованого юриста Андрія Богдана головою Адміністрації президента (АП). Зараз Зеленський вже реорганізував АП в Офіс президента, так вивівши посаду Богдана з-під дії закону про люстрації. Якщо закону про люстрацію не буде взагалі, то руки новій владній команді розв’яжуться ще більше, вже навіть без потреби реорганізацій якихось нових органів влади.
“З огляду на те, скільки норм пропонується визнати неконституційними, можна говорити про визнання неконституційним майже усього закону. Ось топ-3 норм, якими встановлюються заборони та які пропонується скасувати. Заборона на зайняття важливих державних посад в Україні протягом 10 років для Віктора Януковича, його команди (Азарова, Пшонки, Захарченка, Клименка тощо) та інших високопосадовців, які працювали протягом року під час правління Януковича. Заборона на зайняття важливих державних посад в Україні протягом 10 років для суддів, які постановляли ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а також ухвалювали рішення про притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності осіб активістів Революції Гідності.
Заборона на зайняття важливих державних посад в Україні протягом 10 років для працівників правоохоронних органів, які брали участь у затриманні активістів, складали рапорти, протоколи про адміністративне правопорушення, повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, обвинувальні акти, проводили слідчі та оперативні дії стосовно активістів Революції Гідності”, – зазначає у колонці на Українській правді юридичний радник “ЧЕСНО. Фільтруй суд!” Іван П’ятак. Також він звертає увагу на те, що серед нинішніх 17 суддів КС троє (голова суду Наталя Шаптала, а також судді Михайло Гультай та Михайло Запорожець) у 2010-ому повертали Януковичу Конституцію 1996-го. І ще один суддя Віктор Кривенко у жовтні 2017 року вносив подання про нагородження відзнакою КС колишніх суддів цього суду Юрія Бауліна та Сергія Вдовиченка за “вагомий внесок у становлення правової держави, забезпечення конституційних прав і свобод людини”. Нагороди суддям, які попрацювали на Януковича.
Також фактично неможливо навіть сподіватися на те, що команда нинішнього президента хоч якось захищатиме закони про декомунізацію та українську мову. От у Харкові місцеві депутати вирішили перейменувати проспект Григоренка назад у проспект Маршала Жукова. А в столиці скандальний Окружний адміністративний суд Києва скасував перейменування проспектів імені Романа Шухевича і Степана Бандери, повернувши їм радянські назви – відповідно проспект Генерала Ватутіна та Московський проспект. Всі ці реваншистські рішення ще не остаточні, ще мають пройти оскарження, але якою була реакція президента Зеленського? Реакції взагалі не було. Щодо того, чи підтримує президентська команда закон про функціонування української мови як державної, то просто згадаймо, скільки разів Зеленський вже як президент виступав російською, ще згадаймо нещодавнє інтерв’ю Андрія Богдана для РБК-Україна, в якому керівник Офісу президента висловив думку про те, що російській мові потрібно надати статус регіональної на Донбасі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6796 / 4.11MB / SQL:{query_count}