“Робитимуть усіх разом”?

Вектор діяльності майбутньої найбільшої в історії українського парламенту фракції “Слуга народу” залежатиме від того, яка із груп впливу візьме гору всередині ще фактично до кінця не створеної партії

фото: Марія Шашкова/apostrophe.ua
Майбутні нардепи від президентської партії “Слуга народу” поступово завершують своє інтенсивне тижневе навчання у Трускавці. Звичайно, за один тиждень ці люди, які святкують перемогу на позачергових парламентських виборах, не опанують тонкощів законотворчої роботи. Очевидно, це і не могло бути головною метою такого навчання. Тут радше йдеться про спробу нашвидкуруч “склепати” із “різношерстих” переможців виборів одну команду. Саме слово “команда” так люблять використовувати “у Зеленського”.
Усі майбутні “слуги народу” із мандатами нардепів завдячують своїм проходженням у Раду “бренду Зеленського”, фактично телеообразу із відомого серіалу із такою ж назвою, як і партія. Всі зобов’язувалися всіляко підтримувати ініціативи президента. Але поки ми насправді не знаємо ні стратегії самого президента, ні того, яким він може бути політиком. Поки ми продовжуємо дивитися телесеріал. От тільки у реальному житті не все залежить від сценаристів та режисера, хто б ними не був.
Звичайно, на початковому етапі роботи дев’ятого скликання Верховної Ради України (ВРУ) нам мали б показати злагоджену роботу парламенту і президента, швидке формування уряду та подальше продовження “командної роботи” у цьому тріо. Та насправді вже зараз виникають питання щодо монолітності майбутньої президентської фракції. Занадто багато людей із різними поглядами (та й навіть невідомими залишаються ціннісні орієнтири значної частини “слуг народу”) на хайпі від успіху Зеленського зібралися під знаменами ще досі віртуальної партії.

Фракція і групи

Про різні групи впливу всередині “Слуги народу” українські експерти та іноземні аналітики говорили ще до позачергових парламентських виборів. І ця тема продовжує обговорюватися в інформпросторі й зараз. “Понад 20 майбутніх депутатів працювали у бізнес-структурах Коломойського та його партнерів або ж обіймали керівні посади в партії УКРОП, членом та спонсором якої є олігарх.  Більшість із них пройшли до парламенту від партії “Слуга народу” президента Володимира Зеленського. Тепер вони, як і глава держави, обіцяють довести, що не є “маріонетками Коломойського”, – йдеться у матеріалі Громадського.
Та чи всі будуть щось доводити? Що цікаво, вже під час навчання у Трускавці ведучий програми “Гроші” на телеканалі “1+1” Олександр Дубінський на своїй сторінці в Instagram повідомив про намір створити депутатську групу мажоритарників під робочою назвою “Справедливість” і розмістив фото разом із ще двома майбутніми нардепами-мажоритарниками, які перемогли на виборах під брендом від “Слуги народу” – блогером Олександром Куницьким (ЦВК навіть “знімала” його з виборів, адже були питання щодо громадянства Ізраїлю у Куницького і постійного проживання в Україні впродовж останніх п’яти років, але кандидат через суди таки домігся скасування рішення ЦВК) та журналісткою телеканалу “1+1” Ольгою Василевською-Смаглюк. Дубінський зазначав, що їх “вже п’ятеро осіб”, але хто ще двоє – не уточнив. Водночас різні ЗМІ повідомляють, що ймовірно одним із учасників такої групи може стати одіозний майбутній нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський, теж блогер, який відомий своєю відвертою антиукраїнською позицією та ностальгією за СРСР.
Незрозумілим залишається і те, що Дубінський насправді мав на увазі під “депутатською групою”. Чи це вже початок розколу? Адже регламент ВРУ не передбачає можливості створення депутатської групи в межах якоїсь фракції. Позафракційні народні депутати можуть входити до складу депутатських фракцій або об’єднуватися у депутатську групу народних депутатів, водночас, щоб зареєструвати депутатську групу у парламенті, кількість осіб, які до неї входять не може бути меншою ніж кількість осіб у найменшій фракції, що сформована впродовж першої сесії. Чи йдеться просто про неформальне об’єднання всередині фракції? Чи буде міжфракційне об’єднання? Тут зауважимо, що Дубінський вже публічно конфліктував із четвертим номером партійного списку “Слуги народу”, IT-підприємцем та волонтером Давидом Арахамією (до речі, указом президента Арахамія був призначений секретарем Національної інвестиційної ради).
“Партія “Слуга народу” зібрала дуже різних людей за цінностями й поглядами. Всім партіям це властиво, наприклад, у Партії регіонів було 187 осіб, і також усі були різними, але не діаметрально. Так, були якісь розмиті позиції, різні погляди, але було те, що цементувало фракцію. Наразі різниця умовно між Дубінським, Бужанським та Арахамією величезна. Бужанський чудово виглядав би в “Опозиційній платформі” Медведчука, а Арахамія органічно виглядав би в партії “ЄС” Порошенка. І він би не загубився там”, – зазначає політолог Олексій Голобуцький, повідомляє портал Слово і Діло.

Всі професії важливі

Зрозуміло, що у майбутній парламентській фракції із значною частиною людей без досвіду політичної та навіть громадської діяльності, найбільш організовані й “ресурсні” групи спробують отримати найбільший вплив на ухвалення рішень. Побачимо, хто переможе, і з ким будуть представники найрізноманітніших професій, які одержали перемогу на виборах під “брендом Зеленського”.
До речі, аналітики порталу Слово і Діло дослідили, які професії та освіта є у майбутніх нардепів. Найбільше різноманіття професій саме у представників президентської сили, що провела до ради, зокрема, 98 підприємців, 40 юристів та адвокатів, 23 викладача, 18 керівників підприємств та їхніх заступників, 11 громадських діячів, 10 помічників посадових осіб, дев’ять журналістів, сім економістів, фінансистів і бухгалтерів, двох політологів, шістьох лікарів. Окрім них зустрічаємо також спортсменів, піарників, військових, дипломатів, прокурорів, науковців, дизайнерів, фотографа, сценариста, режисера… У переважної більшості майбутніх “Слуг народу” є вища освіта (у 246 осіб). У восьми – лише середня.
Зрозуміло, що величезну кількість новачків без політичного досвіду в парламенті легше контролювати, аніж досвідчених політиків і державних діячів. Але знову ж таки повертаємося до питання: хто контролюватиме і як? Зауважимо, що роками очікуване нашим суспільством зняття недоторканості з нардепів також може бути механізмом контролю парламентарів. І “Львівська Пошта” вже неодноразово писала про те, що недоторканість потрібно обмежувати, а не маніпулювати заявами про її повне скасування.
І ще один нюанс: поряд із президентською фракцією у парламенті перебуватимуть, хоч і в меншості, але політичні сили із досвідченими гравцями. Виключенням буде лише партія “Голос”.
“Побоювання щодо монобільшості є. Ми не знаємо, як ця політична сила буде поводити себе у парламенті, адже вона формувалася досить специфічним способом. Мені здається, що навіть сама команда Зеленського до кінця не знає своїх депутатів. У партії “Слуга народу” є багато людей без досвіду та політичної ваги, натомість головна опозиційна партія – “Опозиційна платформа” – якраз має багато досвідчених депутатів, ця партія зараз демонструє дуже активну проросійську позицію, і це мене дуже сильно лякає. Питання у тому, чи зможе зараз основна політична сила, яка ще не є повністю ідеологічно сформованою, протистояти проросійській позиції”, – зазначає директорка Українського інституту медіа та комунікацій Діана Дуцик, інформує Громадське.
І якщо до цього додати, що від “Слуги народу” до парламенту пройшли, як уже зазначалося, також далеко не виключно українські патріоти, то питання щодо ефективності протистояння проросійській позиції у наступному скликанні ВРУ ще більше загострюється.

Кажете, “без кумівства”?

Кадрові призначення від президента Володимира Зеленського викликають багато запитань. Зараз маємо чергове. 1 серпня глава держави підписав указ про призначення керівником Державного управління справами Сергія Борзова, який до цього був тимчасово виконувачем обов’язків. І як повідомляє Українська правда, дружина Сергія Борзова Ірина – кандидатка-мажоритарниця у Верховну Раду від партії “Слуга Народу” (перемогла в окрузі №14 на Вінниччині). Батько Ірини Борзової – Наум Баруля – є одним із керівників гумористичного шоу “Ліга сміху” (його виробляє студія “Квартал 95” разом із Drive Production, яке очолює власне Баруля). Разом із батьком Ірина Борзова володіє ТОВ “Профіль-Н”, зареєстрованим у кримському Судаку. Компанія займається ресторанним бізнесом. Після окупації її перереєстрували як російську.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7391 / 4.16MB / SQL:{query_count}