Вашингтон – Пекін – Київ – Запоріжжя

Українське підприємство “Мотор Січ” опинилося в епіцентрі геополітичної битви двох найбільших економік світу

У вівторок, 27 серпня до української столиці завітав помічник президента США з національної безпеки Джон Болтон. Вусатий американський дядько приїхав, звичайно ж, не просто так. США стурбовані можливістю придбання Публічного акціонерного товариства (ПАТ) “Мотор Січ” (головний офіс – м. Запоріжжя) компаніями з Китайської Народної республіки (КНР). Про це повідомляє The Wall Street Journal, посилаючись на дані з адміністрації президента США. У Білому домі вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР, чому Вашингтон усіляко намагається перешкодити, зокрема, шляхом введення ембарго на продаж товарів військового призначення та подвійного використання. “Це все є частиною стратегії національної безпеки та національно-оборонної стратегії США. Це стратегічна конкуренція з КНР”, – пояснив The Wall Street Journal на правах анонімності високопоставлений чиновник адміністрації президента США.
Хоча The Wall Street Journal на своїх шппальтах анонсувала зустріч Джона Болтона з керівництвом “Мотор Січі”, сам помічник президента США в інтерв’ю Радіо Свобода це спростував. За його словами, під час свого візиту до України він не буде зустрічатися з менеджерами зводу “Мотор Січ”, зате встиг поспілкуватися з президентом Володимиром Зеленським. Як повідомляє ВВС-Україна, візитер із Вашингтона застеріг Київ від “шкідливої економічної співпраці з Китаєм, яка може призвести до крадіжки військових технологі. “Йдеться про зусилля КНР використати позитивний торговельний баланс країни для того, щоб отримати економічні важелі у різних країнах, щоб отримати зиск від оборонних технологій, розроблених іншими країнами. Ми в США маємо важелі, щоб захистити наші механізми, які стосуються національної безпеки. Україна теж мала б розглянути таку можливість”, – наголосив Джон Болтон.

Китайці хочуть Запоріжжя

“Китайська” справа закрутилася ще в 2016 році, коли українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші поставки. Визначення “навчально-бойовий” не повинно вводити в оману – насправді JL-10 стратегічно важливі для КНР, адже вони призначенні для освоєння пілотами навичок зльоту і посадки з борту авіаносця (у серпні 2018-го китайський флот отримав перший корабель такого класу і в найближчі роки планує поповнити свій арсенал ще щонайменше трьома).
Але китайцям самих двигунів виявилося замало, вони накинули оком на всю “Мотор Січ”. У квітні 2018 року працівники Служби безпеки України (СБУ) провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують карну справу за підозрою в незаконному продажі 56 % акцій підприємства інвесторам із КНР, афільованим із компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd.
“Існує обґрунтована підозра, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ “Мотор Січ”, аби заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. Компанія Beijing розбудовує сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планується перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій “Мотор Січ”, який наразі оформлено на шість офшорних компаній і фізичну особу”, – зазначили тоді в СБУ. Це, на думку правоохоронців, може становити пряму загрозу обороноздатності України, оскільки ПАТ “Мотор-Січ” займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації.
Тоді в компанії від усіх звинувачень запекло відхрещувалися. “Обшуки СБУ – частина плану з рейдерського захоплення. Це серйозний удар по репутації”, – емоційно заявив журналістам почесний президент ПАТ В’ячеслав Богуслаєв, народний депутат Верховної Ради України (ВРУ) 5-го, 6-го, 7-го та 8-го скликань від Партії регіонів (до складу нової ВРУ не потрапив). У “Мотор Січі” переконували, що продаж акцій китайському інвестору, а також співпраця з КНР щодо організації ліцензійного виробництва українських авіадвигунів у КНР “здійснюються в суворій відповідності до українського законодавства”.

Китайська обіцянка – українська цяцянка

Намір помічника президента США з національної безпеки Джона Болтона терміново прибути до Києва цілком зрозумілий. 25 серпня директор із зв’язків з громадськістю ВАТ “Мотор Січ” Анатолій Малиш повідомив “Громадському”, що угоду з китайцями про купівлю понад 50% акцій… вже підписано. Загальна сума контракту не розголошується, але, судячи зі слів посадових осіб ПАТ, для України оборудка вкрай вигідна. Компанії Skyrizon Aircraft і Xinwei Technology Group нібито готові заплатити до державного бюджету 100 млн USD та взяти на себе низку соціальних і виробничих зобов’язань, серед яких: збереження робочих місць, і зарплати, і забезпечення заводу “замовленнями на достатньому для його розвитку рівні”.
Але китайські обіцянки, швидше за все, так і залишаться цяцянками. “Китайці активно переманюють українських учених у всіх оборонних сферах, усіх, хто почав кар’єру в СРСР, десятки фахівців української оборонної промисловості їздять до КНР, там живуть і працюють, посилюють китайську військову міць. Але в китайців немає технологічного циклу – усього комплексу технологій, усього оснащення для масового виробництва. Купівля українського заводу дасть змогу КНР зробити величезний технологічний стрибок… і з часом вирватися в лідери. Завод після викачування технологій точно буде знищено, китайці скуповують технології, їм не потрібні робочі місця в Україні. Треба захистити підприємство, зберегти виробництво в Україні”, – написав у своєму Facebook Юрій Бутусов, головний редактор сайту Цензор.НЕТ.
“Водночас наші партнери зі США мають допомогти заводу із завантаженням замовленнями. Американці контролюють багато ринків озброєнь. Відносини мають бути взаємовигідними. Будь-які заборони треба компенсувати. “Мотор Січ” має величезні перспективи розвитку, в цьому плані держава має вибудувати стратегію завантаження підприємства замовленнями. Богуслаєв зумів зберегти наукові кадри. “Мотор Січ” – єдине українське підприємство, яке експортує високотехнологічні двигуни... в Ізраїль! Так, для ізраїльських ударних безпілотників. Але не для українських, на жаль”, – додав п. Бутусов.

P.S. Наразі угода з китайцями ще не набула чинності, оскільки, відповідно до законодавства, вона ще повинна бути узгоджена Антимонопольним комітетом України (АМКУ). Тож поспіх Джона Болтона цілком зрозумілий. Інше питання: чи встигне? І ще одне: чи переконає скасувати вже підписаний скандальний контракт?

Із 1 жовтня США підвищать мита на китайські товари об’ємом 250 млрд USD на 30% замість 25%, як було заплановано раніше, заявив Дональд Трамп у своєму Twitter. Також американський лідер повідомив, що із 1 вересня мита на товари з КНР обсягом 300 млрд USD буде збільшено на 15% замість 10%.
Раніше Пекін анонсував введення додаткових відповідних мит у розмірі 5% і 10% на американський імпорт в обсязі 75 млрд USD. Вони набудуть чинності приблизно в ті ж терміни, що і нові санкції США, – 1 вересня і 15 грудня.
Також Дональд Трамп закликав американських виробників повернути виробництво своєї продукції з КНР назад у США. “Наша країна нерозумно втрачала трильйони USD через Китай протягом багатьох років. Вони крали нашу інтелектуальну власність, яка коштувала мільярди USD щороку, і вони хочуть продовжувати робити це. Але я не дозволю цьому статися”, – зазначив американський лідер у своєму Twitter.
Торговельне протистояння двох найбільших економік світу почалося в 2018 році. Дональд Трамп ще в ході передвиборної кампанії 2016 року обіцяв домогтися справедливої торгівлі з КНР. Головною зброєю Вашингтон вибрав торгові мита. На думку глави Білого дому, США мають перевагу в імпорті і не можуть програти. У 2018 році Китай імпортував із США товарів на суму близько 180 млрд USD, що менше, ніж обсяг американських санкцій.

ПАТ “Мотор Січ” – один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гелікоптерів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет Х-55, які знаходяться на озброєнні РФ.
До 2014 року основним споживачем продукції підприємства була власне РФ, хоча загалом серед клієнтів – понад 100 країн світу. Після того, як у 2014 році президент України Петро Порошенко підписав заборону на експорт до РФ товарів військового призначення та подвійного використання, обсяг доходів ПАТ упав більш ніж у шість разів. Після цього керівництво “Мотор Січі” неодноразово висловлювало наміри перенести основне виробництво в сусідню Білорусь на Оршанський ремонтний завод, який українське ПАТ офіційно придбало кілька років тому. Тоді, до речі, багато говорили про спробу Богуслаєва зберегти бодай частину російського ринку в обхід заборони на військово-технічне співробітництво з РФ, адже на підприємстві в Орші обслуговують, у тому числі, російські літаки (двигуни українського виробника встановлені на моделях Ан-24, Ан-26, Ан-32 і гвинтокрилах Мі-8).
Структура власності ПАТ вкрай заплутана і непрозора, вважається, що її фактичним власником є почесний президент В’ячеслав Богуслаєв (хоча формально йому належать лише 14,99% акцій), який контролює ПАТ через низку офшорних компаній, зареєстрованих, зокрема, на Віргінських островах та в Панамі. Особисті статки Богуслаєва в різні роки оцінювали в межах 350-500 млн USD.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.1587 / 4.17MB / SQL:{query_count}