Перезавантаження ДБР: що гірше, то краще?

Першим заступником директора Державного бюро розслідувань став колишній адвокат Януковича

Якщо хтось і сподівався, що зміни до закону про Державне бюро розслідувань (ДБР) та звільнення його попереднього керівництва на чолі зі скандальним Романом Трубою приведе до ладу цей правоохоронний орган, то він помилявся. Низка експертів одразу звернула увагу на те, що законодавчі зміни спрямовані на збільшення впливу глави держави на ДБР.
Зараз Бюро на “перезавантаженні”, і ще не має повноцінного керівника. Його має допомогти знайти конкурсна комісія. І хоч у цій комісії будуть і міжнародні експерти, вирішального права голосу останні не матимуть. У цій конкурсній комісії буде дев’ять членів: по троє від президента, парламенту та міжнародних організацій за поданням уряду.

“Турбоконкурс”

 
Ірина Венедіктова, 
фото: dbr.gov.ua
А поки президент Зеленський призначив тимчасово виконуючою обов’язки директора ДБР Ірину Венедіктову (тепер вже колишню парламентарку від “Слуги народу”). Це призначення відбулося 27 грудня. А вже через два дні після цього в Бюро оголосили конкурс на заміщення вакантних посад заступників директора ДБР. Тепер заступники керівника цього органу не матимуть тих повноважень, які були раніше, директор Бюро зможе легко їх призначати та звільняти. Але те, що відбулося зараз, за тимчасового керівництва Венедіктової, демонструє, що нинішня влада взагалі не думає про необхідність суспільної довіри до Бюро і продовжує йти шляхом скандальності.
Цього тижня стало відомо, що у конкурсі на посади першого заступника і заступника ДБР перемогли Олександр Бабіков та Олександр Соколов. Власне призначення Бабікова, який був адвокатом втікача Віктора Януковича, викликало обурення громадських активістів. І сам конкурс на посади заступників ДБР викликає не менше питань: на подання документів кандидатів був відведений термін лише із 29 грудня до 3 січня (за наявності святкових днів). Вже згадані законодавчі зміни призвели до того, що конкурс на посади заступників проводила внутрішня комісія ДБР. Тобто в Бюро самі все “порєшали”, і в “турборежимі” без жодних пояснень суспільству обрали першим заступником колишнього адвоката Януковича. 

Конфлікт інтересів?

Низка громадських організацій, серед яких, зокрема, “Родина Героїв Небесної Сотні”, Адвокатська дорадча група, Лабораторія законодавчих ініціатив, “Автомайдан”, Фундація DEJURE, 18 січня, ще до підтвердження інформації про призначення Олександра Бабікова, звернулася до президента, голів парламентських фракцій, в.о. директора ДБР, директора НАБУ та генпрокурора з вимогами не допустити призначення колишнього адвоката Януковича заступником директора ДБР і прозоро провести повторний конкурс.
 
 Олександр Бабіков , 
фото: averlex.com.uа
“У цього кандидата є очевидний прямий конфлікт інтересів. Оскільки кримінальні провадження, в яких він захищав свого клієнта – Януковича В.Ф., після втрати прокуратурою функцій слідства передані за підслідністю в ДБР. Керувати слідчими, які розслідують справу підозрюваного – клієнта керівника цих слідчих – порушення базових принципів кримінального процесу (принцип змагальності, верховенства права), норм закону про запобігання корупції. Участь як захисника підозрюваного в кримінальному провадженні вимагає у адвоката формування певної позиції у справі, скерованої на захист інтересів клієнта, щоб спростувати підозру, пом’якшити або виключити кримінальну відповідальність клієнта. Очевидно, що відповідна позиція, яку адвокат формував і обстоював тривалий час, а також співпраця з іншими захисниками (адвокати АО “Авер Лєкс”), в команді яких відбувався захист, суперечить із службовими повноваженнями заступника ДБР, який буде курувати слідчі чи оперативні підрозділи, які розслідують ці самі кримінальні провадження. Тобто такий кандидат із точки зору законодавства та здорового глузду не мав навіть пройти етап перевірки документів і бути допущеним до співбесіди. Інформація про те, що Бабіков – адвокат Януковича, з’явилась в мережі ще в грудні 2019-го, ніщо не заважало перевірити зазначені провадження, з’ясувати, хто здійснював захист, і надати відповідну інформацію комісії. Проте очевидно, що це не було зроблено, або – ще гірше – конкурсна комісія також проігнорувала цю інформацію”, – мовилося у спільній заяві громадських організацій. Ініціатори цієї заяви також звернули увагу на те, що для подання документів на конкурс було відведено лише три робочі дні, і ні кандидати, які подали документи, ні громадськість не були поінформовані про його перебіг.
Та 20 січня Ірина Венедіктова розповіла, що вже підписала накази про призначення заступників керівника відомства. “Щодо маніпуляцій – “заступник голови ДБР, адвокат Януковича буде розслідувати справи Майдану” – я неодноразово наголошувала і підкреслюю ще раз, щоб спільнота була впевнена в неупередженості: підрозділ у справах Майдану підпорядкований виключно директору ДБР, обов’язки якого сьогодні виконую я. Вжито всіх передбачених законом заходів, спрямованих на недопущення конфлікту інтересів. Вбачаю прямий зв’язок між активізацією розслідування резонансних справ проти зловживань високопосадовців та інформаційною атакою, яка останні декілька днів активно спрямована на дискредитацію кадрових призначень керівництва ДБР”, – заявила Венедіктова.
Ще раніше в ДБР заявляли про те, що порядок проведення конкурсів, відповідно до якого, “інформація про проведення конкурсу на посади в Бюро оприлюднюється на сайті ДБР не пізніше як за 15 робочих днів до дня завершення прийому документів для участі в конкурсі” втратив чинність. І тепер, відповідно до нової редакції ч.3 ст. 14 Закону України “Про Державне бюро розслідувань”, типове положення про конкурсну комісію та порядок проведення відкритого конкурсу затверджується директором ДБР, а не постановою Кабміну, як було раніше.
“Ми не знаємо, який порядок. Затверджене положення про порядок проведення конкурсу замінили до початку нового року. До якого стану – ми теж не знаємо. Якось цей конкурс пройшов. Проблема конкурсу для сприйняття громадськості є, і сьогодні не можна дійти однозначних висновків, тому що недостатньо нормативної бази”, – зазначив у коментарі порталу Слово і Діло експерт із конституційного права Богдан Бондаренко. Він також зауважив, що представники громадських організацій не можуть оскаржити результати конкурсу. Але це можуть зробити інші учасники цього відбору. Водночас експерт зазначив, що в призначенні Бабікова “найімовірніше немає ніякого конфлікту інтересів”.
Іншої думки адвокат родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська. “Ірина Венедіктова призначила Олександра Бабікова – адвоката Януковича – своїм першим заступником. Ірина Венедіктова сказала, що всі, хто з цим не згодний, я, наприклад, рідні загиблих, поранені, побиті, потерпілі, два десятка громадських організацій – проплачені маніпулятори…А ще в.о. директора зазначила: підрозділ у справах Майдану підпорядкований виключно директору ДБР… Потерпілі власне чекають на нову структуру, де буде управління (а не відділ) у справах Майдану... Він (колись) буде напряму підпорядкований директору? Тобто всі інші слідчі управління заступнику, а цей – директору. Так вирішив президент? Згідно ч. 1 ст. 9 “Закону про ДБР”, організаційна структура Державного бюро розслідувань визначається президентом України. Ну, добре, припустимо, спеціально від Бабікова виведуть Управління у справах Майдану напряму в підпорядкування директору. Але чому тоді аудит справ Майдану має бути доручений заступникам? (за словами пані Ірини на зустрічі з потерпілими). І тут є ще декілька моментів, від яких не втекти (насправді їх десятки, але зупинюсь на тих, що на поверхні). П. 2 ч. 1 ст. 10 Закону про ДБР: у разі відсутності директора Державного бюро розслідувань його повноваження здійснює перший заступник директора Державного бюро розслідувань. Ч. 4. ст. 12: У разі звільнення директора Державного бюро розслідувань з посади, його смерті або відсутності відомостей про місце його перебування повноваження директора Державного бюро розслідувань протягом 60 днів виконує його перший заступник, а в подальшому – почергово кожний із заступників і знову перший заступник з ротацією кожні 60 днів до того часу, доки не буде призначено нового директора Державного бюро розслідувань у порядку, передбаченому цим Законом. Строк виконання повноважень розпочинається відповідно з дня, наступного за днем звільнення директора Державного бюро розслідувань, або з дня, наступного за днем його смерті, або з дня, наступного за останнім днем, коли місце перебування директора Державного бюро розслідувань було відомо. PS: “Вжито всіх передбачених законом заходів, спрямованих на недопущення конфлікту інтересів”. Окрім... того єдиного, який власне і дозволяє не допустити конфлікт інтересів – непризначення захисника підозрюваного громадянина Януковича на посаду заступника керівника органу, який здійснює досудове розслідування в справах проти Януковича та інших справах Майдану”, – написала 21 січня на своїй сторінці у Facebook Євгенія Закревська.
Ось таке “перезавантаження” ДБР. Звичайно, можна багато говорити про те, що адвокати можуть представляти будь-яких клієнтів. Так, це їхня робота. Але зараз вже йдеться не про адвокатську діяльність. І якщо в ДБР зараз швидко і по-тихому провернули таке призначення, то можна лише здогадуватися, що буде далі.
І насамкінець також зазначимо, що ДБР вже без Труби продовжило показове “полювання” на колишнього президента Петра Порошенка і далі через соцмережі з’ясовує, чи викликати його на допит, чи ні…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.8635 / 4.17MB / SQL:{query_count}